Стисло і зрозуміло: Завдяки сфері IT та Китаю, Україна показує профіцит торгового балансу

16 листопада 2020, 13:44

Понеділок, 16 листопада. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні.

 • ЄБРР готовий надати Україні кредит у розмірі €200 млн для проведення інвентаризації родовищ корисних копалин та підготовки перспективних родовищ для видобутку, через прозорі аукціони з продажу ліцензій, заявив прем'єр-міністр Шмигаль після онлайн-переговорів з Марошем Шефчовичем, віце-президентом Європейської комісії з питань міжнародного співробітництва. Після того, як пандемія коронавірусу похитнула довіру до ланцюжків поставок на великі відстані, минулого місяця ЄС запустив Європейський сировинної альянс. У минулому році словацький дипломат Марош Шефчович брав участь в укладанні нової угоди щодо транзиту газу між російським Газпромом та українським Нафтогазом.

Відео дня

 • Україна — найбільша країна Європи, багата на корисні копалини. Країна може зіграти ключову роль в забезпеченні безпеки поставок в ЄС. Посилаючись на можливість будівництва в Україні заводу з виробництва акумуляторів для електромобілів і автобусів, Шмигаль сказав: «Спільно з ЄС ми розглядаємо різні можливості і підходи, щоб використовувати потенціал України у видобувній галузі, щоб допомогти ЄС і разом створити глобально конкурентоспроможну виробничу мережу в Європі».

 • Шмигаль заявив 6 листопада у Верховній Раді, що розвиток гірничодобувної промисловості може принести економічну активність в розмірі $400 млрд протягом наступного десятиліття. Україна має автомобільне та залізничне сполучення з чотирма сусідами по ЄС — Польщею, Словаччиною, Угорщиною та Румунією.

 • Бурштин, золото, каолін і марганець — в числі 11 корисних копалин, родовища яких виставлені на електронний аукціон 23 грудня, повідомляє Державна служба геології та надрокористування. На наступному аукціоні буде запропоновано ще близько 50 ділянок, повідомив голова агентства Держгеонадра Роман Опімах. За словами Опімаха, за перший рік після того, як електронні аукціони стали обов'язковими, ціна ліцензій виросла в 15 разів, що принесло державі близько $28 млн.

 • Оскільки імпорт скорочується швидше, ніж експорт, Україна зафіксувала позитивне сальдо торгового балансу в розмірі $531 млн за січень-вересень в порівнянні з дефіцитом у $4,2 млрд за ті ж дев'ять місяців минулого року.

 • У сфері послуг інформаційні технології допомогли врятувати становище — торговий баланс України в цій галузі показав позитивне сальдо в $4,4 млрд, повідомляє Державна служба статистики. У порівнянні з першими трьома кварталами минулого року експорт послуг впав на 12% до $8,15 млрд, а імпорт — на 26,5% до $ 3,7 млрд.

 • Що стосується товарів, Китай врятував ситуацію, збільшивши закупівлі українських товарів на 86% до $4,8 млрд і скоротивши імпорт на 12% до $5,8 млрд. У цілому дефіцит зовнішньої торгівлі товарами України впав до $2,9 млрд, що менше ніж удвічі менше рівня $7,2 млрд за перші три квартали минулого року. На поточний момент експорт товарів України знизився на 5,6% до $35 млрд. Імпорт товарів знизився на 14% до $38 млрд.

 • Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко в п'ятницю пригрозив припинити торгівлю з Україною, передає державне інформаційне агентство БЕЛТА. «Будьте обережні, тому що ми можемо закрити кордон для товарів, що йдуть з території України», — сказав він, звертаючись до України, для якої Білорусь — четвертий за величиною торговий партнер. «І тоді ви не зможете поставляти продукцію на наш ринок, ви навіть не зможете переробляти українську продукцію в Білорусі, перш ніж постачати її на інші ринки, насамперед на євразійський», — сказав він, маючи на увазі трансферну торгівлю України з Росією. Як повідомили вчора з Мінська New York Times, відтоді, як у серпні Лукашенко оголосив себе переможцем на виборах, які більшість вважає сфальсифікованими, він зберігає владу в країні завдяки «царству терору».

 • За п'ять місяців, що минули з моменту відновлення роботи київського метрополітену в кінці травня, пасажиропотік знизився на 38% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року до 132,8 млн пасажирів. Найбільш завантажені станції знаходяться на червоній лінії — Вокзальна і дві кінцеві станції, Лісова й Академмістечко. Метро працює під час карантину вихідного дня. Маски обов'язкові.

 • У суботу вранці Україна повідомила про рекордні 12 524 нові випадки Covid, поліція по країні штрафувала і закривала підприємства, що порушують карантин вихідного дня. До полудня вчорашнього дня Національна поліція повідомила, що перевірила понад 17 тис. підприємств і закрила 1 355 з них. Оскільки в суботу та неділю було дозволено працювати тільки продовольчим магазинам і аптекам, дві третини закриттів припадало на магазини роздрібної торгівлі. В цей підрахунок увійшли шість торгових центрів і 416 кафе та ресторанів. Епіцентр, одна з найбільших роздрібних мереж країни, закрилася на ці вихідні.

 • Ритейлери і регіональні політики відмовилися закривати роботу бізнесу на вихідних як мінімум у восьми регіональних столицях — одна третина від загального числа. Мер Львова Андрій Садовий, який цієї неділі проходив жорсткий другий тур голосування, заявив, що до кінця листопада в місті не буде вихідних. «У Львові неможливо ввести карантин вихідного дня, оскільки у нас немає вихідних», — написав він на своїй сторінці в Facebook про рішення міськради. «Якщо завтра хтось спробує перешкодити вам в роботі, покажіть це рішення... Наші юристи допоможуть захистити ваші права».

 • «Львів завжди був і залишається містом малого і середнього бізнесу, і 50 тис. львів'ян та їхніх сімей можуть постраждати від цього рішення», — сказав він, підтримавши скарги інших мерів і губернаторів. За його словами, на цей момент пандемія обійшлася місту в $35 млн у вигляді втрачених податків. Загальнонаціональна петиція президенту Зеленському з вимогою скасування карантинного закриття швидко зібрала необхідний мінімум 25 тис. підписів.

 • Ініціатори часткового карантину тепер ведуть свої особисті битви з коронавірусом. У суботу міністр охорони здоров'я Максим Степанов повідомив, що у нього позитивний результат на Covid-19. Також на лікуванні знаходяться: президент Зеленський, його голова адміністрації, спікер Ради, перший віце-спікер Ради і міністр фінансів. Як повідомляє ZN.UA, нині хворі 14 депутатів і 31 співробітник Ради. За підрахунками новинного сайту, з початку пандемії вірусом перехворіли 75 депутатів, або 18% від загального числа.

 • У Києві мер Кличко щодня повідомляє про 1 тис. нових випадків зараження. За вісім місяців, що минули з моменту реєстрації першого випадку захворювання в Україні, в Києві від ускладнень коронавірусу померло майже 1 тис. осіб. Кличко і мер Харкова Геннадій Кернес були інфіковані перед місцевими виборами 25 жовтня. Вони обидва виграли в першому турі.

 • Нині пацієнти займають близько 60% з 52 тис. ліжок в палатах, призначених для хворих коронавірусом. Хоча додається більше ліжок, тільки 38% з 52 тис. ліжок обладнані киснем. У п'ятницю, за день до позитивного результату тесту, міністр охорони здоров'я Степанов попередив журналістів: «Якщо ми не будемо дотримуватися правил, ліжка заповняться на 100% протягом місяця».

Від редактора:

Якщо мери і губернатори хочуть грати в політику уповільнення поширення Covid, можливо, президенту варто наступити їм на кисневі шланги. Немає ні карантину, ні грошей на охорону здоров'я. Поки не почнеться масова вакцинація, єдиними ефективними перешкодами для коронавірусу є маски і соціальне дистанціювання.

Стисло і зрозуміло —щоденний моніторинг ділових новин. Публікується в партнерстві з Ukrainian Business News (UBN). Републікування повної версії тексту заборонене.

Натисніть підписатися, щоб отримувати ранкову розсилку UBN з новинами, заснованими на фактах, для інвесторів і інвестиційних менеджерів в Україні.

Показати ще новини
Радіо НВ
X