Топ-10 подій у секторі електроенергетики України

4 січня 2018, 11:00

Продовжую підбивати енергетичні підсумки 2017 року. Уже були розглянуті сектори вугільної та газової промисловості.

На черзі – електроенергетика.

  1. У 2017 р. Україна відновила темпи росту експорту електроенергії. За підсумками року Україна експортує 5,3 млрд кВт-год – на 30% більше, ніж у 2016 р, коли було експортовано 4 млрд кВт-год. Можна говорити про тенденцію відновлення рівня експорту 2011-2013 рр, коли максимальний обсяг експорту становив рекордні 9,9 млрд кВт-год у 2013 р.
  2. Верховна Рада ухвалила закон "Про ринок електричної енергії", який повинен запровадити нові правила для виробництва і розподілу електроенергії (ринок на добу наперед, внутрішньодобовий ринок, балансуючий ринок, ринок допоміжних послуг), вводить нових учасників на ринок та пропонує нове формування тарифів. Закон передбачає, що виробники матимуть можливість укладати двосторонні угоди купівлі-продажу з учасниками ринку, комерційними, бізнес-споживачами. Також підприємства, які здійснюють розподіл електроенергії повинні бути відділеними від виробників та постачальників. Закон дає можливість вільного доступу до мереж учасників ринку на підставі публічних договорів. Водночас, реформування ринку електроенергії може затягнутися на декілька років, оскільки не вирішеними залишаються питання боргів енергоринку, перехресного субсидіювання, необхідних інвестицій для модернізації АЕС і ТЕС як базової електрогенерації країни.
  3. Україна почала нарешті реалізацію проекту будівництва Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива, яке дозволить відмовитись від послуг зберігання відпрацьованого ядерного палива у Росії. Водночас, у 2017 р. відбулося суттєве збільшення вартості будівництва Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива зі $170 млн (перший контракт у 2005 р.) до $1,4 млрд (рішення Кабміну у 2017 р.). Але ріст вартості відбувся без належного обгрунтування. Кабінет міністрів передбачив спорудження в Чорнобильській зоні Централізованого сховища для реакторів типу ВВЕР атомних електростанцій загальною вартістю 37,217 млрд грн ($1,4 млрд). Вартість будівельних робіт складе 0,446 млрд грн, обладнання - 30,456 млрд грн, інші витрати - 6,316 млрд грн.
  4. Відбулася приватизація 25% пакетів акцій енергогенеруючих компаній та обленерго (Західенерго, Київенерго, Донецькобленерго, Дніпроенерго, Дніпрообленерго), які входять у ДТЕК Ахметова. Очікувано, що пакети акцій придбали споріднені із ДТЕК компанії із групи СКМ Рината Ахметова. Загальна сума від приватизації, яку отримав бюджет, склала 3,7 млрд грн. У той же час продаж пакетів акцій Донбасенерго, Сумиобленерго і Одессаобленерго не відбулася.
  5. В уряді заявили, що з 2021 року буде вирішено питання добудови третього і четвертого блоків Хмельницької АЕС. Така можливість розглядається в контексті наміру уряду реалізувати проект енергетичного моста "Україна-ЄС" вартістю €43,5 млн, що передбачає видачу електроенергії з блоку №2 Хмельницької АЕС в енергосистему ЄС. Власне, отримані за рахунок експорту електроенергії з цього блоку кошти планується використовувати для фінансування будівництва блоків №3 і №4 на Хмельницькій АЕС. Також у 2017 р. консорціум компаній Westinghouse Electric Sweden AB, Polenergia International S.àr.l. і EDF Trading Limited звернувся до Міненерго з пропозицією взяти участь державно-приватного партнерства за проектом енергомоста. Водночас, будівництво одного блоку АЕС коштує орієнтовно від $2 до $4 млрд, а тому сумнівно, що до 2021 р. вдасться акумулювати кошти обсягом як мінімум 55 млрд грн для будівництва одного блоку.
  6. У 2017 р. "регулятор" ринку енергетики та комунальних послуг НКРЕКП опинився у ситуації блокування, оскільки були зірвані як терміни призначення нових членів комісії, так і зниження кворуму, який є необхідним для ухвалення рішень. Верховна Рада ухвалила спірне юридичне, але вимушене політичне рішення і дозволила президенту Петру Порошенко самостійно комплектувати НКРЕКП до конкурсного відбору нових членів регулятора. Президент зміг провести необхідні призначення на посади членів НКРЕКУ на термін до трьох місяців. Це повинно дати можливість усім учасникам енергоринку проводити платежі, здійснювати закупки, продовжиться процес роботи над законодавством для нового ринку електроенергії, відбудеться встановлення середньорічної ОРЦ (оптова ринкова ціна) для всіх видів електрогенерацій на 2018 рік.
  7. Весною минулого року в Україні завершився 5 етап підвищення тарифів на електроенергію для населення. Тарифи зросли до рівня 90 коп/кВт-год за споживання до 100 кВт-год на місяць і 1,68 грн/кВт-год за споживання понад 100 кВт-год на місяць. У лютому 2015 р. НКРЕКП затвердила дворічний графік підвищення тарифів на електроенергію для населення. Порівняно з квітнем 2015 р. тариф на електроенергію зріс у 3,5 рази. До підвищення вартість електроенергії становила 30 коп. (до 150 кВт-год), 42 коп (від 150 до 800 кВт-год), 1,34 грн (більше 800 кВт-год). Ріст вартості тарифів на електроенергію для населення був більше продуманим, менш різким та "плавним" у порівнянні із "шоковим" ростом вартості газу (майже у 10 разів).
  8. Не відбулася очікувана вже третій рік приватизація 78,3% енергогенеруючої компанії Центренерго. Продаж останньої енергогенеруючої державної компанії затягується із 2015 року. Також приватизація Центренерго є однією із ключових умов систематичних переговорів із МВФ.
  9. Компанія Укренерго уклала угоду про умови майбутнього об’єднання (синхронізація) енергосистем України та Молдови з ЕNTSO-E. ЕNTSO-E – European Network of Transmission System Operators for Electricity — це європейська мережа системних операторів передачі електроенергії, яка об’єднує із 2009 р. електричні мережі європейських об’єднань. Синхронізація передбачена в енергостратегії України. Інвестиції для підготовки синхронізації української енергосистеми з ENTSO-E оцінюються в 11,4 млрд грн. Але мова йде про етап розширення технічних можливостей енергосистеми України, а не повноцінне об’єднання. Сума інвестицій для фактичного діючого об’єднання із енергосистемою Росії може обраховуватися сумою від $5 до10 млрд.
  10. Завершився договір між Київською міськдержадміністрацію та компанією Київенерго про управління компанією тепломережами Києва. І хоча договір був продовжений тимчасово до кінця опалювального сезону (квітень 2018 р.), але влада Києва протягом 2017 р. активно займалася пошуком закордонних інвесторів для оренди, концесії або, можливо, приватизації тепломереж столиці. Водночас, прихід інвестора буде ускладнений тим, що вартість тарифів на тепло не покриває необхідні мінімальні затрати для проведення ремонтів. Про модернізацію теплових мереж навіть не йдеться. Також проблемою є високий рівень субсидій у розрахунках за тепло. У 2018 р. комунальне підприємство Київтеплоенерго візьме на баланс теплові мережі Києва після кінцевого розірвання договору Києва з Київенерго.

Текст колонки узятий в Facebook c дозволу автора. Оригінал тексту дивіться тут.

Відео дня

Показати ще новини
Радіо НВ
X