Три підказки прем'єру. Що робити з нелегальним ринком нафтопродуктів?
Як потіснити тіньовиків. Приз на кону чималий: можна додати до держбюджету близько 20 млрд грн акцизу, ПДВ і податку на прибуток в рік.
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль доручив створити робочі групи на рівні кожної області для боротьби з нелегальним ринком нафтопродуктів, а також провести перевірки автозаправних станцій. Також знову заговорив прем'єр про створення державної системи контролю якості нафтопродуктів.
Складне це завдання. Система лежить вже років п’ятнадцять. Потрібен персонал, техніка, обладнання. Зміни в закон потрібні, по-моєму, норму про попередження про перевірку за 15 днів ніхто не відміняв. Це все гроші (і чималі) і час. Чекатимемо.
А поки є кроки, які дозволять швидко отримати результат і серйозно потіснити тіньовиків. І головне, зробити це можна силами лише однієї структури — Державної податкової служби.
Що таке нелегальний паливний ринок? Це бодяга плюс махінації при продажу. Що можна і потрібно зробити:
— Необхідно закінчувати з міні-НПЗ. Ці заводики в цілому працюють легально, переробляють газоконденсат, а випускають (на папері) такі потрібні для народного господарства сольвенти, розчинники, абсорбенти та інші лігроїново-газойлеві фракції. Зрозуміло, без акцизу. Але на ділі це звичайнісінькі бензини і дизпаливо, які їдуть прямо на заправки. Це звичайне підроблення, а, значить, кримінал. Нещодавно це у всій красі задокументували податківці Кропивницького, накривши завод Кіровоградської нафтової компанії. Всі податківці в регіонах знають «підшефні» міні-НПЗ. Нагадую адреси ділової удачі: Полтавська область — Гадяч, Сагайдак, Полтава. Харківська — Мерефа, Васищеве, Богодухів, Сонцедарівка, Люботин. Дніпропетровська — Кривий Ріг, Новомосковськ, Кам’янське. Тема жирна, тому і працюють ці «свічкові» заводики довго і щасливо під пильним контролем СБУшників, поліції і прокурорів.
— Терміново потрібно закрити імпорт розчинників для «лакофарбової промисловості», під виглядом яких потекли в країну з Росії та Білорусі суміші октанопідвищувальних компонентів (МТБЕ, метанол
— ПДВ. В офісі великих платників податків є всі цифри ПДВ, які платить кожна сітка АЗС за місяць. Транспарентні гравці на кшталт ОККО, Shell, WOG, AMIC і ряд інших дають чітке розуміння того, скільки літрів продає АЗС і скільки платить з літра податків. Це розуміння необхідно екстраполювати на інших гравців і спитати за всією суворістю закону. За наявними даними, за основними мережами-дискаунтерами «нормативи» виходять менше більш ніж у 10 разів. Прем'єр-міністру і міністру фінансів було б цікаво глянути на подібний аналіз.
Паралельно необхідно займатися контролем якості на АЗС. Провести аналіз виданих ліцензій на роботу АЗС, багатьом об'єктам «діагноз» можна поставити навіть візуально. Ну і контроль касової дисципліни і готівки, боротьба з податковими скрутками, ямами

Приз на кону чималий: упевнений рух хоча б за трьома названими векторами дозволить досить швидко знеструмити нелегальний ринок нафтопродуктів і додати до держбюджету близько 20 млрд грн акцизу, ПДВ і податку на прибуток на рік.