Тіньові лобісти збивають ціну на українські надра

19 вересня 2018, 12:42

Держгеонадра знову опинилися під вогнем критики в ЗМІ. У чому ж нас звинувачують? В тому, що ми оцінюємо право на користування родовищем з вуглеводневою сировиною у 3 млрд грн, а нас критикують, що його слід оцінювати в 30 млн грн.

І звичайно, що зухвалу спробу обікрасти народ України щедро підкріплюють звинуваченнями Держгеонадр у маніпуляціях та корупції.

Тобто чиновник, що хоче залучити в бюджет країни 3 млрд грн з продажу прав на видобуток нафти та газу із заявлених родовищ – він корупціонер. А експерт-активіст, що вимагає продати ті самі поклади корисних копалин компаніям за 30 млн грн – чесний борець з корупцією.

Відео дня

Чому ж у ЗМІ стали з’являтися такі оригінальні тези? Все дуже просто. За рік Держгеонадра зробили вкрай багато, щоб запустити прозорі електронні торги. І вся країна побачила, що лоти за такою системою будуть продаватись вже дуже скоро. А можливості впливати на конкурс – не буде.

Звичайно, це створило проблеми тим, хто мріяв стати "нафтовим шейхом" сплативши в український бюджет копійки – як це було раніше. Крім того, на рівних умовах з вітчизняними компаніями мають шанси придбати лоти не фейкові, а справжні іноземні компанії з різних країн, в яких є успішні кейси, фінансові ресурси, новітні технології та глобальний світогляд щодо формування цінової політики на те чи інше родовище.

А це автоматично створює проблеми тим, хто роками звик отримувати надра за копійки, а згодом продавати за світовими цінами. Але дармовщина зіграла з такими компаніями в лиху історію – вони розслабились та не сконцентрували достатньо ресурсів, щоб з часом почати працювати та купувати родовища за справедливим, міжнародним прайсом на конкурентних умовах.

Але настав день істини. Вже надто близько час прозорих конкурсів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами, як з вуглеводними, так й з іншим видами корисних копалин для світових іменних компаній. Що ж залишається тим, хто заздалегідь їх програв? Правильно – розхитувати та критикувати всю систему траснпарентних електронних торгів, звинувачувати чиновників у корупції. Робити все, аби тільки зберегти ярлик "Корумповані Держгеонадра".

Та хочу запевнити, що весь цей тиск на Держгеонадра здійснюється у вкрай зухвалий спосіб. Адже і двох тижнів не пройшло, як Генаральний прокурор України Юрій Луценко спеціально наголосив у своєму інтерв’ю Українській Правді на проблемі заниження ціни надр для користувачів. Що відбувалась, зокрема, у 2014-2017 роках. Розказав, що зараз ведуться справи по цим оборудкам, виявляються факти.

І що ж ми бачимо сьогодні? Один з екс-чиновників, що якраз і був причетним до оборудок ГПУ у 2014-2017 роках, якраз і виступає головним публічним противником нової, відкритої системи поділу надр. Гучно вимагаючи боротьби з корупцією, мотивуючи переписуванням нових правил та заниженням ціни на лоти в конкурсах в декілька разів. Прямо і без сорому лобісти намагаються забрати мільярди доларів з кишені народу України, та передати ці гроші в інші руки.

Для прикладу, давайте разом глянемо, що ж відбувалося у 2014-2015 роках?

10 липня 2015 року нафтогазова Бунівська площа "продається" інвестору за 3,3 млн грн. Нафтогазова Рудниківська площа – 11,5 млн грн, нафтогазова Колодницька площа – 6,3 млн грн, нафтогазова Південно-Залужанська площа – 607 тис. грн, нафтогазова Сторонська площа – 367 тис. грн. І таких прикладів десятки, коли родовище нафти та газу потрапляло в чиїсь руки або ж по ціні пари квартир в Києві, або по ціні старого автомобіля. Багато мрійників хочуть повернути минулі часи – але процес невідворотний, такого більше не буде.

Ми відкрито працюємо. І кожен, хто знайде час пройтись по сайту відомства, вивчити матеріали реформ у системі надрокористування та електронних торгах – пересвідчаться, позитивні зміни є. І бажано, щоб це зробило якомога більше людей, зацікавлених спеціалістів. Адже ми не повинні дозволити, щоб за допомогою пустих баталій у формі звинувачень противники реформ блокували введення цивілізованих правил гри у системі надрокористування – проведення прозорих електронних торгів.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X