Стисло і зрозуміло: Чверть української економіки — в тіні, запуск американсько-української ракети і нові внутрішні авіарейси
Вівторок, 18 лютого. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні

- Уряд має намір залучити $5 млрд прямих іноземних інвестицій в цьому році — вдвічі більше минулорічного рівня, заявив в понеділок міністр економічного розвитку, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов на презентації дорожньої карти Зеленського — Економічна стратегія: зростання через інвестиції. «Ключовими напрямками будуть: інвестиції в інфраструктуру, впровадження в Україні майже 50 індустріальних парків і встановлення верховенства закону. Сектори гарячих інвестицій: сільське господарство, інформаційні технології, енергетика, хімічна промисловість, фармацевтика, космічна і харчова промисловість.
- Відповідно до офіційного плану економічної стратегії, уряд планує продати п’ять «великих» компаній і понад 300 «дрібних» є радянською спадщиною державних компаній. Велика компанія оцінюється в $10 млн. Інвестори можуть мати право на 5-річне звільнення від прибуткового податку. Уряд сподівається заробити 500 млн через продажу державної компанії в цьому році. У минулому році дрібні приватизаційні придбання принесли $33 млн.
- Україна планує виставити на продаж три невеликих морських порти: Скадовськ, в Херсоні, навпроти півострова Крим; і два в західній частині Одеської області — Білгород-Дністровський, у гирлі Дністра; і Усть-Дунайськ, в дельті річки Дунай. Міністр інфраструктури Владислав Криклій сказав НВ. Бізнес: «Навряд чи хто-небудь піде туди за концесіями. Вони дуже невигідні. У них більше немає грошей на зарплату ». Минулого місяця іноземні компанії виграли тендери на концесії управління двома морськими портами — Херсоном і Ольвією.
- Міністр Милованов заявив в понеділок, що в кінцевому підсумку лікарні та університети можуть бути передані в концесію. Він сказав журналістам: «Для концесії у нас є пакети портів, аеропортів і залізничних станцій. В майбутньому, я вважаю, можна говорити про лікарні і університети».
- Одинадцять приватних банків хочуть приєднатися до чотирьох державних банків, які беруть участь в програмі «5−7-9%» з метою надання низькопроцентних кредитів на суму до $60 тис. Для малого і середнього бізнесу. У перші два тижні програми чотири державні банки — Ощадбанк, Приватбанк, Укргазбанк і Укрексімбанк — отримали майже 1500 заявок і видали кредитів на $1 млн, повідомляє міністр економіки Милованов. За формулою, чим більше робочих місць створено, тим нижча процентна ставка. У цьому році 50 тис. підприємців залучать $800 млн. Приватними банками, що подають заявку на участь в програмі, є: ПУМБ, Райффайзен Банк Аваль, OTP, Альфа-Банк, Правекс, Банк Кредитвест, Міжнародний інвестиційний банк, Альянс, банк Львів, Кредобанк і Восток.
- Милованов заявив, що в зв’язку з тим, що в цьому році президент Зеленський оголосив про 10% іпотечної ставки на житло, уряд працює над програмою, яка запропонує «доступну ставку за іпотекою в цьому році». Зеленський стверджує, що доступна іпотека зупинить еміграцію і створить сильний середній клас. Національний банк України заявляє, що банки не хочуть надавати іпотечні кредити з трьох причин: мораторій на стягнення кредитів в іноземній валюті, ненадійність прав кредиторів і непрозорість ринку житла.
- За даними нового дослідження Ernst & Young, що фінансується Mastercard і публікується Національним банком України, майже чверть економіки України перебуває в тіні. З 23,8% української економіки в тіні Україна перебуває в перших лавах з 33 країн, вивчених E & Y, у яких тіньова економіка на дуже високому рівні. У цій групі досліджених країн рівень тіньової економіки становив від 10% до 27% ВВП.

- З урахуванням того, що ВВП України в 2019 році оцінюється в $154 млрд, і якщо враховувати частку тіньової економіки, реальна економіка України становить $190 млрд. Використовуючи новий урядовий перепис населення України, порахували 37 мільйонів українців, а це означає, що реальний ВВП на душу населення становить $5135, що майже на дві третини вище, ніж загальноприйнята оцінка в $3100.
- Цього року видобуток газу приватними компаніями зросте на 28%, а державними —знизиться на 2%, повідомив в понеділок журналістам глава об'єднаного газового бізнесу Нафтогазу Андрій Фаворов. Укргазвидобування, виробнича одиниця Нафтогазу, буде видобувати 14,6 млрд кубометрів, що набагато нижче цілі в20 млрд куб в 2020 році, поставленої урядом Порошенка два роки тому. Приватні компанії повинні збільшити видобуток до 5,9 млрд куб. м, заявив Андрій Фаворов, глава інтегрованого газового бізнесу Нафтогазу. В цьому році компанія буде дотримуватися триетапної стратегії: «Перша — це видобуток з глибоких родовищ, особливо під Шебелинкою. Другий — газ зі сланцевих порід. Третій — шельф Чорного моря. Результат — тризуб ».
- Лемтранс, найбільший в Україні приватний оператор вантажних вагонів, інвестував $50 млн у капітальні витрати в минулому році, що на 69% більше, ніж в 2018 році. Лемтранс, що належить групі СКМ Ріната Ахметова, придбав 1 107 вантажних вагонів і відремонтував ще 6 904. У минулому році компанія перевезла 52,5 млн тонн вантажів, вугілля і залізної руди, що практично відповідає показникам 2018 року. Лемтранс — одна з декількох логістичних компаній, яка розглядає купівлю локомотивів в разі, якщо «Укрзалізниця» відмовиться від своєї монополії на експлуатацію вантажних поїздів на залізничній державній мережі.
- За допомогою США Україна готується анулювати аерокосмічну угоду з Китаєм. Forbes повідомляє про прагнення китайського Skyrizon легалізувати придбання контрольного пакета акцій Мотор Січ, провідного виробника двигунів для вертольотів і реактивних літаків. Юрій Терентьєв, голова Антимонопольного комітету України, повідомляє Forbes, що його комітет готує справу для блокування продажу, використовуючи надану США інформацію про компанію Beijing Xinwei Technolog, якою володіє компанія Skyrizon. «Ми розслідуємо той факт, що китайська сторона, можливо, незаконно придбала контроль над Мотор Січ на початку 2017 року», — розповідає Терентьєв кореспонденту Forbes.
- Американсько-українська ракета Antares стартувала в суботу з об'єкта НАСА у Вірджинії. Сьогодні майже чотири тонни вантажів має прибути на Міжнародну космічну станцію. Ракета, частково спроектована Дніпровським конструкторським бюро «Дніпро» і виготовлена Южмашем, вивела на орбіту роботизований вантажний корабель Cygnus.
- Роблячи ставку на внутрішні авіаперевезення, в квітні Windrose запускає регулярні рейси з київського Борисполя до найбільших регіональних столиць України — Дніпра, Івано-Франківська, Харкова, Львова, Миколаєва, Одеси та Запоріжжя. Це буде єдиний регулярний рейс з Миколаєва. В середньому 90-хвилинні польоти виконуються за попередніми тарифами в один бік по $30. Польоти будуть виконуватися новими франко-італійськими турбогвинтовими регіональними літаками ATR72−600, що вміщають 70 осіб. Навесні цього року для збільшення внутрішнього повітряного руху Рада скасує ПДВ для внутрішніх рейсів.
- Львівський аеропорт збільшив пропускну здатність пасажирів на 50%, до 3 000 пасажирів на годину. За один крок багажну лінію для міжнародних рейсів було збільшено майже вдвічі, до 142 метрів. Багажний ремінь для внутрішніх рейсів було збільшено на чверть, до 100 метрів. З ростом трафіка в минулому році на 39%, до 2,2 мільйона пасажирів, Львів пропонує прямі регулярні рейси до 24 міст ЄС. Навесні цього року почнуться регулярні рейси до Белграда, Бергамо, Будапешта, Неаполя, Познані і Риму.
Від редактора:
Дивно, що Україна є більшою за Францію, але 95% всіх пасажирських авіаперевезень тут міжнародні. Тепер революція в сфері авіаперевезень в Україні поширюється на внутрішні перевезення. Бюджетні перевізники SkyUp і Windrose відкривають мережі внутрішніх маршрутів. Уряд вимагає від Wizz Air створити український підрозділ і літати країною. Одного чудового дня може з’явитися щогодинний авіапереліт вартістю $25 з Києва до Одеси. Внутрішній туризм створює робочі місця.
Стисло і зрозуміло — щоденний моніторинг ділових новин. Публікується в партнерстві з Ukrainian Business News (UBN). Републікацію повної версії тексту заборонено.
Натисніть підписатися, щоб отримувати ранкову розсилку UBN з новинами, заснованими на фактах, для інвесторів та інвестиційних менеджерів в Україні.