Чого не вистачає страховому ринку

12 серпня 2016, 15:00
За останні півроку страховий ринок України показав досить динамічний розвиток. Темпи страхових платежів досягають зростання в 20% у порівнянні з минулим роком

А якщо говорити про страхові виплати, то їх зростання склало 30% і досягло 4 млрд гривень. На 40% збільшився ринок страхування життя, який є фактично індикатором довіри населення до фінансової системи в цілому, оскільки передбачає укладення договорів страхування життя із терміном більше 5 років. Побічно це підтверджується тим, що люди стали рідше розривати договори страхування життя. В цьому році такі випадки вдвічі зменшилися.

Відео дня

На 30% в цьому році зріс ринок надання послуг населенню. Це і медичне страхування, автострахування, а також страхування від нещасних випадків і страхування туристів.

Один з позитивних трендів, який зараз можна спостерігати, – це підвищення якості активів страхових компаній. Раніше на страховому ринку були більш ліберальні вимоги щодо розміщення активів. І були випадки, коли компанії розміщували депозитні вклади, наприклад, на 300 млн гривень у банку, у якого всього активів було 1 млрд гривень. А після банкрутства більшості банків, гроші просто зникали. Тішить той факт, що сьогодні на падаючому ринку процентів за депозитами, страхові компанії отримали процентного доходу на 26% більше, ніж за перше півріччя минулого року. Істотно покращилася ситуації щодо позбавлення страхового ринку від "сміттєвих" акцій (скорочення склало 40%).

Дуже тішить факт, що страхові компанії стали більше вкладати гроші в державні цінні папери. Тільки за перший квартал цього року вклади в державні облігації виросли на 65% і склали 4,3 млрд. грн.

Зараз відбувається еволюційний процес очищення ринку. Наприклад, минулого тижня було анульовано ліцензії близько 10 компаній. Це робиться для того, щоб на ринку залишилися лише капіталізовані компанії, у яких є якісні активи. І неважливо - це велика компанія або невелика. Тому на ринку не повинно бути тих страхових компаній, які працюють з фізичними та юридичними особами, а їх активи розміщені в "сміттєвих" депозити, акції, облігації і т. д.

На жаль, на страховому ринку немає такого інструментарію, як на банківському, для проведення великої чистки. Тому регулятор повинен діяти з правової позиції і здійснювати тільки ті дії, які не нашкодять, як клієнтам компаній і інвесторам, так і державним інтересам. Наприклад, в автострахуванні ряд компаній є проблемними, тому рішення цієї проблеми знаходиться у площині посилення пруденційного нагляду, так і в прийнятті нового закону про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності автовласників (№3670). Він як раз і передбачає більш прискорений процес здійснення страхових виплат за неплатоспроможним страховим компаніям.

Схожі ініціативи є і на ринку страхування життя. Вже існує проект, який передбачає створення фонду гарантування, подібного в банківській сфері, який необхідно буде прийняти з урахуванням нового проекту закону «Про страхування».

Прийняття цих та інших законопроектів, наприклад, про агрострахування з державною підтримкою, про туризм, про ОМС, про пенсійне страхування, що дозволить значно підвищити надійність і привабливість страховогого ринка, а також дасть довгоочікуваний поштовх до реформування економіки країни в цілому.

Показати ще новини
Радіо NV
X