Технології, які змінюють світ: blockchain

11 жовтня 2017, 18:05
Блокчейн-технологія змінить світ не менше, ніж свого часу це зробив Інтернет

Нещодавно відбулася презентація оновленого Госгеокадастру, що працюватиме на блокчейні. Незважаючи на свою популярність, термін все ще викликає запитання у багатьох українців.

Відео дня

Багато людей тісно пов'язують поняття блокчейну і криптовалюта, наприклад, біткоіну. Вони мають рацію, адже блокчейн є одним з основних інструментів, що забезпечують функціонування біткоіну. Але, разом із тим, його застосування зовсім не обмежується сферою віртуальних грошей. Перспективи блокчейну – дійсно колосальні.

Найголовніше, що потрібно розуміти, це те, що блокчейн – це технологія. Вона передбачає створення довгих списків з послідовностей даних. Окремий шматок ланцюжка називається "блоком", а їх з'єднання у "чейн" відбувається за допомогою криптографії. Кожен компонент системи пам'ятає попередній, а внесення несанкціонованих змін відразу блокується.

Для створення шифрування використовують не один централізований сервер, а обчислювальні потужності всіх учасників процесу. Тобто будь-який користувач системи, побудованої на блокчейні, може також бути її власником.

Даний підхід забезпечує відразу кілька переваг:

1 Децентралізований доступ унеможливлює або робить вкрай важким взлом системи з метою внесення неправильних даних. Навіть якщо комусь вдасться внести зміни в один або декілька вузлів, інші компоненти системи не приймуть нові дані. Адже вони розходяться з попередньо збереженими. При цьому, якщо ми беремо класичну архітектуру зберігання даних, часто зловмисникам потрібно тільки зламати центральний сервер.

2 Йдеться про набагато більшу швидкість проведення операцій в порівнянні з класичними схемами. Наприклад, при використанні блокчейн-технології, грошовий переказ може йти від кількох хвилин до півгодини замість кількох годин або навіть кількох банківських днів. Що вже й казати, якщо минулого року британський банк Barclays зміг за чотири години провести акредитив. Хоча зазвичай це займало близько п'яти робочих днів.

3 Також блокчейн сприяє значній економії ресурсів приватних осіб і зменшенню трансакційних витрат компаній і державних установ. Відсутність необхідності купувати центральний сервер, наймати людей для його обслуговування, платити за оренду і електрику робить операцію набагато більш доступною.

4 Технологія блокчейн може виявитися майже універсальною для організації багатьох економічних процесів і механізмів управління. Так, її впровадження в ланцюгах поставок зменшує вплив людського фактора. При цьому знижує ймовірність, в тому числі, й помилок з боку комп'ютера.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Наприклад, не так давно AirFrance оголосили про своє бажання перевести базові процеси поставок на технологію блокчейн. А Walmart вже організував доставку м'яса з Китаю за допомогою блокчейн-технології. Не залишилися осторонь компанії British Petroleum, Oracle та інші.

Блокчейн може збільшити ефективність побудови та підтримки публічних баз даних. По-перше, інформацію буде неможливо підробити. По-друге, така база досить непогано справляється з DDoS-атаками та іншими популярними способами порушення роботи.

Також зменшуються витрати на їхнє утримання. Кадрова та процедурна оптимізація точно не зашкодить українським державним органам. Слідом за Госгеокадастром на технологію блокчейн цілком могли б перейти Державна виконавча служба, Нацполіція та інші.

На блокчейн цілком реально перевести багато процесів управління містами і цілими регіонами. Днями з'явилася інформація, що Дубай може почати впровадження системи електронного уряду на блокчейн-технології. І майже напевно переведе на неї угоди з нерухомістю.

Безсумнівно, блокчейн максимально сильно вплине на фінансовий сектор. Наприклад, сьогодні більшість міжнародних платежів проходять в рамках досить дорогий системи SWIFT. А ланцюжок з посередників робить розрахунки тривалими і проблематичними. Та й приватні платежі в рамках PayPay або WesternUnion складно назвати доступними.

У свою чергу, блокчейн може зробити банківський сектор не тільки дешевшим, але й швидким. До слова, Сінгапур заявив про бажання перевести свою банківську систему на блокчейн.

Також з блокчейном пов'язують початок епохи розумних контрактів. Їхня суть полягає в автоматизації процесів в рамках виконання договірних процедур. При цьому саме блокчейн створює максимально прозорий механізм реалізації розумних контрактів.

Інше питання, як це вплине на робочі місця. Частина фахівців, таких як бухгалтери, можуть втратити роботу. Але загальний позитивний ефект для економіки складно переоцінити.

Крім іншого, саме блокчейн дав життя механізму ICO – позабіржовому способу залучення інвестицій в проекти. З одного боку, для ICO важливий авторитет того, хто проводить процедуру. Але цілком адекватно, якщо передовими і дешевими механізмами будуть користуватися компанії і підприємці з гарною Goodwill.

Незважаючи на всі позитивні аспекти, для багатьох людей блокчейн, біткоіни і фінансова піраміда – це майже синоніми і взаємозамінні терміни. Але це помилкове враження виникає виключно через незнання механізму, приправленого негативними коментарями деяких експертів на головних каналах і новинних порталах.

Ще 25 років тому величезною бульбашкою вважали Інтернет, а компанію Amazon критики називали навіть не невдалим стартапом, а справжнім обманом. Але саме в той час виникли такі гіганти, як Google, Netflix або eBay. А людина, яка вклала б двадцять років тому в акції Amazon $40 тис., сьогодні стала б мультимільйонером.

Блокчейн-технологія змінить світ не менше, ніж свого часу це зробив Інтернет. Тільки цього разу процес піде набагато швидше. І, звичайно, тішить рух України в одному напрямку з передовими економіками світу.

Показати ще новини
Радіо NV
X