Так чи потрапив 1С під санкції все ж таки

17 травня 2017, 14:30
Не хочу виступати адвокатом ані 1С, ані якої-небудь іншої схожої програми. Давайте просто розберемося в питанні «заборони», уважно вчитуючись у текст Указу №133

Хто потрапив під санкції? Офіційний власник авторських прав на програму 1С – компанія Єврософтпром у своїй прес-конференції визначила, що під санкції потрапили компанія-розробник і оператор 1С, а також деякі з понад 500 франчайз.

Відео дня

У списку санкцій, разом з 1С (м. Москва), опинилися також компанії, зареєстровані на території України: 1С Мультимедіа Україна, 1С Телур-модуль, 1С-Рарус Софт, Єврософтпром і Скайлайн Софтвер.

Використання 1С користувачам офіційно не заборонили. В Указі немає ані слова про заборону використання самого програмного забезпечення. Користувачі 1С офіційно купують програму, ставлять її на баланс підприємства і відносять до основних фондів. Кожне подальше оновлення компанія набуває у вигляді послуг у авторизованої франчайзи. Таким чином, офіційно куплена 1С – це власність підприємства і втручання в її використання порушує право підприємства розпоряджатися своєю власністю.

У цьому випадку, тільки час покаже, чи зможе виробник 1С і його мережа франчайз підтримувати роботу програми на досанкційному рівні. Якщо ні, то ринок відкоригує, бо гарне місце ніколи не буває порожнім.

А що тоді заборонили? Серед санкцій такі види заборон для конкретних компаній з санкційного списку:

  • Блокування активів – тимчасове обмеження права суб'єкта користуватися та розпоряджатися її майном;
  • Обмеження торговельних операцій;
  • Запобігання виведення капіталу за кордон України;
  • Зупинка виконання економічних і фінансових зобов'язань;
  • Обмеження або зупинення надання телекомунікаційних послуг і використання телекомунікаційних мереж загального користування;
  • Заборона здійснювати держзакупівлі у компаній-нерезидентів;
  • Зупинка видачі дозволів і ліцензій на ввезення/вивезення в/з Україну/и валютних цінностей та обмеження щодо видачі готівки за платіжними картками, емітованими резидентами іноземних держав;
  • Заборона передавати технології, права на об'єкти інтелектуальної власності.

Як бачимо, деякі види санкцій не мають конкретики. Наприклад, що робити з боргами підприємств перед іншими українськими компаніями, які надавали їм послуги розробки? Адже, формально, це робота українського бізнесу. Закон Про санкції, на жаль, досить розмито описує ці формулювання.

Указ №133 визначив коло відповідальних за реалізацію санкцій: Кабінет Міністрів, СБУ і Нацбанк. Однак, фраза «забезпечити реалізацію» також не несе визначеності і конкретики.

Чи можуть бути проблеми у підприємства, яке використовує 1С? В умовах значної турбулентності бізнес-середовища не виключається варіант того, що деякі контролюючі органи можуть використовувати санкційний указ з метою «покошмарити» підприємство. Однак, враховуючи те, що навіть державний сектор користується цією програмою, думаю, такі випадки не стануть масовими.

Чи є альтернатива 1С? За великим рахунком, може бути використана будь-яка бухгалтерська система, в якій можна вести облік і формувати звіти у форматі XML, pfz, dbf, zvb, txt і підтримувати файли передачі даних (формат ZDI) для роботи з M.E.Doc.

Однак, 1С вигідно відрізняється від подібних програм українського виробництва розширеним інструментарієм для роботи підприємств різних сфер економіки і повноцінною підтримкою. Український виробник поки не зміг забезпечити ринок повноцінним альтернативним ПЗ.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X