Стрибок в 5G - в технологіях чи в головах?

8 лютого 2017, 19:18
П'яте покоління мобільного зв'язку відкриє неймовірно широкі можливості для розвитку людства

У будь-якої технології є свій потенціал, закладений при її розробці. Завданням 3G було забезпечення комфортного доступу в мережу і зручного використання онлайн сервісів і послуг. Впровадження в Україні має успішно завершитися, необхідно закрити питання, пов'язані з конверсією частот. А також надати 3G там, де його з нетерпінням чекають.

Відео дня

Але найбільші очікування від третього покоління стільникового зв'язку лежать трохи в іншій площині. Завдання 3G - прищепити людям необхідні цифрові навички, подружити їх зі світом сучасних технологій, відкрити очі на нові горизонти можливостей. Користувачі повинні сформувати якомога швидше запит на майбутні технології, на нові продукти. У цьому полягає місія 3G.

На даний момент можливості останніх релізів, які ще називають 3,75G або навіть 3,9G, за швидкостями передачі даних наблизилися до можливостей 4G/LTE. І мобільні оператори в Україні поки навіть не бачать потреби впроваджувати четверте покоління. Поки немає насичення в 3G-технології ні за ємністю мереж, ні за швидкостями на абонента.

Буде чи не буде впроваджуватися 4G в Україні - нам належить ще побачити, так як цей стандарт вирішує ті самі проблеми мобільного широкосмугового доступу для фізичного клієнта і його девайсів.

А ось 5G-технології - неминучі, так як їх спрямованість вирішує вже абсолютно інші завдання. Це - підключення інтернету речей (Internet of Things, IoT), вертикальних рішень для різних індустрій. Починаючи від смарт-сіті і цифрового землеробства до e-health, автопілотування автомобіля, закінчуючи доступом до AI (Artificial Intelligence) і т.д.

І перед цими технологіями ставляться абсолютно інші вимоги, ніж перед 3G і 4G:

Завдання номер один - це масове підключення девайсів і речей, до 50 тисяч на одну стільничку, з часом роботи батарей у датчиках і аксесуарах до 10 років, мінімальне споживання енергії, мінімальні випромінюючі потужності;

Друге завдання - критична комунікація, з мінімальною затримкою на мережі, менш ніж мілісекунди, з максимальною надійністю і промисловими стандартами до інтернет-додатків. Це зажадає зміни архітектури мережі і істотного поліпшення радіоінтерфейсу, а також виділених ресурсів ядра мережі та виділених і зарезервованих радіоресурсів;

Третє завдання - вдосконалена мобільна передача даних, з більш високими швидкостями, підвищеною щільністю девайсів і користувачів;

Четверте завдання - забезпечення експлуатації мережі з усіма цими гібридними і комплексними вимогами. І найголовніше - забезпечення безпеки і збереження як даних, так і процесів. Питання кіберзахисту стають наріжними.

Терміни розробки стандартів для виробництва технологій 5G показані на діаграмі:

Реліз 15, який починають розробляти з середини 2017 року та планують закінчити наприкінці 2018-го, дасть можливість розпочати комерційне виробництво устаткування технологій 5G. Також в жовтні 2018 під час World Radio Congress (WRC) закріплять діапазони частот для цієї технології. Стратегічним мобільним діапазоном для 5G зараз в Європі і в цілому світі визначено 3,5 ГГц, який гармонізований практично у всіх країнах. WRC також визначить додаткові діапазони частот до 6 ГГц для забезпечення мобільності та вище 6 ГГц - для ємності і пікостільничок.

Таким чином, 4G-технології - еволюційне рішення для тих самих завдань, що вже адресує стандарт 3G. І дискусія - для України потрібен 4G стандарт чи технологічна нейтральність і перехід на 5G - абсолютно правомірна.

Впровадження ж 5G - не оминути і не перестрибнути і воно почнеться в усьому світі вже з 2018 року.

Із запуском нових додатків і аплікацій галузь телекомунікацій неминуче об’єднається зі сферою інформаційно-комунікаційних технологій.

Оператор зв'язку сьогодні - це IT-компанія. Передача даних - це лише мала частина в доданої вартості, на перший план виходять питання зберігання і обробки даних. Останнім часом роль таких напрямків, як машинне навчання, обробка та аналіз даних - експоненціально зростає. Оператор зв'язку за грамотного підходу повинен поступово замикати на собі ці питання і пропонувати ринку не просто «трубопроводи для передачі інформації», а щось більше - нову цінність для своїх клієнтів у вигляді аналізу і обробки даних. В іншому випадку оператори ризикують назавжди перетворитися в «трубопроводи» з маленькою нормою прибутку, що не сприятиме своєчасній модернізації та технологічному оновленню.

З появою 5G нерозривно пов'язані плани щодо широкого розгортання та застосування інтернету речей. Перспективи впровадження IoT в Україні дуже великі. Кожна сфера потребує інновацій. IoT може послужити деяким прискоренням абсолютно для будь-якого напрямку. IoT - це скоріше концепція, ніж конкретна технологія. Методів і способів підключення пристроїв до мережі існує незліченна кількість. Але вже зараз формуються певні рамки, з'являються нові цільові технології, призначені для вирішення завдань дистанційного моніторингу та управління.

За найскромнішими прогнозами, до 2020 року очікується, що на кожну людину припадатиме по два-три підключених пристрої. Для України це означає понад 100 млн. Це величезний потенціал для розвитку.


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X