Стрес як джерело енергії для лідера і бізнесу

5 травня 2019, 10:00

Що якщо спробувати обернути негативний стан на користь справи

Найбільший дефіцит у наш час - дефіцит енергії. Ми витрачаємо її продуктивно і іноді навіть з поверненням - на бізнес, сім'ю і друзів. Ми витрачаємо її не продуктивно, віддаючи цінний ресурс в бездонну яму - прокрастинація і подальше самобичування, не прийняті рішення і не зроблені справи. І величезний ресурс йде на переживання стресових ситуацій. У сучасному житті стрес оголошений одним з головних ворогів. Хронічний стрес причина серцево-судинних захворювань, він вбиває клітини мозку і примушує наш організм запасатися жиром. Підшкірним, зрозуміло. Для бізнесу стрес - це показник життєздатності бізнес-моделі і команди. І будь-який лідер приймає на себе відповідальність не тільки за свою стресостійкість, а й за готовність компанії, команди переживати стрес. А що якщо спробувати обернути цей негативний стан на користь справи?

Відео дня

Як працює стрес

Стрес спочатку працює на те, щоб допомогти нам вижити. Якщо мозок вважатиме, що ви в небезпеці - він відключає всі непотрібні у цей момент функції, відсуває вбік моральні й етичні норми і направляє всю енергію на виживання, підбадьорюючи весь процес хімічною сумішшю з адреналіну, кортизолу, інших гормонів і нейромедіаторів. Але одна справа первісній людині тікати від печерного ведмедя і зовсім інша - відчувати стрес в сучасних умовах, коли короткостроковий "корисний" стрес перетворюється на вбивцю - хронічний стрес і це при тому, що "ведмедів", які реально загрожують життю, більшість з нас зустрічає не кожен місяць і навіть рік.

У 70-их роках минулого століття було проведено спірне, але цікаве дослідження - "Всесвіт 25". Вчені створили максимально комфортні умови для існування мишей - не потрібно було дбати про безпеку і замислюватися про добуванні їжі. Підтримувалася комфортна температура і вистачало матеріалів для створення нірок. По суті, був створений мишачий рай. Експеримент був завершений через 1780 днів, після смерті останньої миші-учасника. Результати та висновки вчених були інтерпретовані і для людства. Коротко підсумок сумного існування мишачого раю можна звести до такого висновку: "Життя в співтоваристві без стресу, викликів і боротьби веде до вимирання всієї спільноти". До досить швидкого вимирання.

І тут ми опиняємося в замкнутому колі. Стрес веде до смерті, але життя без стресу взагалі веде до вимирання.

В Америці протягом 8 років проводили дослідження за участю 30 000 осіб. У тих, хто протягом року пережив багато стресу ризик померти зріс на 43%. Це стосувалося людей, які були впевнені, що стрес небезпечний для здоров'я. А тепер хороша новина: ті, хто пережив багато стресу, але не вважав, що це небезпечно для здоров'я, за показниками нічим не відрізнялися від тих, хто пережив мало стресу. Їх ризик був мінімальний. У що віримо, те й отримуємо.

По суті, стрес сьогодні - це реакція мозку на гостру необхідність пристосуватися до нової ситуації

По суті, стрес сьогодні - це реакція мозку на гостру необхідність пристосуватися до нової ситуації. Мозок кричить: "Алярм! Я не знаю що там, тому найімовірніше ми всі помремо" і запускає процес, який відмінно спрацьовував за часів тікання від печерного ведмедя. Але нам за фактом потрібно всього лише вперше виступити з презентацією перед великою аудиторією або підготувати звіт інвесторам. І подібних стресів у нас по десятку на день. Посварилися в сім'ї - стрес, горять дедлайни - великий стрес, догана від керівника або новий сильний гравець у твоєму сегменті - мега-стрес.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Трикстерські технології - як отримати зі стресу максимум

Трикстери, як генератори змін і творці хаосу відмінно справляються зі стресами. Їх сила в тому, що будь-які складнощі і проблеми вони перетворюють на можливості. А будь-яку можливість використовують як шанс змінити ситуацію на свою користь. Давайте розберемося докладніше.

Неочевидні причини виникнення стресу:

- Втрата контролю над ситуацією. "Контролюємо - значить можемо впливати на процес і міняти його під себе". Але ні. Не все так однозначно. Існує безліч факторів, впливати на які повною мірою людина не в силах. Від нас на 100% залежить тільки те, як ми ставимося до ситуації і що з цим робимо.

- Неготовність прийняти ситуацію, зрозуміти і проаналізувати її повною мірою і як результат - тривале перебування в стані невизначеності.

- "Дії по-старому", коли світ і ситуація навколо змінюється. Настає момент, коли "по-старому" вже не працює. Ще б тут не бути в стресі, коли здається, що проти тебе весь світ.

Позитивні сторони стресу - і це актуально як для бізнесу, так і для особистостей:

1. Це джерело величезної енергії: згадати, наприклад, катання на американських гірках. Усвідомлена відмова від контролю при певній гарантії безпеки, нестандартна, коротка за тривалістю ситуація - і приплив адреналіну тут же приносить повідомлення про готовність звернути гори або зробити який-небудь більш корисний подвиг.

2. Це джерело інформації: нерозуміння ситуації, як і раптова новизна, валить нас в стрес. Будь-яка незвідана територія або ситуація для більшості людей - загроза. Вільно - не вільно організм змушує збирати інформацію про світ. Але якщо задуматися і зайнятися розвідкою і збиранням інформації усвідомлено, то стрес вкаже на потреби, які треба задовольнити. І на вади, які можна/потрібно усунути.

3. Це можливість розвитку: після того, як ми визначили потреби і виявили вади ситуації ми можемо рухатися далі, усуваючи їх і таким чином розвиваючись.

Неочевидний трикстерський спосіб отримання енергії зі стресу:

"Як я можу зробити ситуацію смішнішою" - встановіть для себе з кроком у три години нагадування із запитанням, яке змінює знак ситуації на протилежний. Коли спрацьовує нагадування потрібно за будь-яких умов, не відкладаючи, придумати три варіанти відповіді на це запитання. Варіанти не обов'язково повинні бути втілюваними. Можливо, якраз більше ефекту буде від якихось фантастичних рішень. Експериментуйте. Як це працює: перемикається фокус уваги з проблеми на пошук рішень, розширюється простір варіантів, формуються нові синаптичні зв'язки. Спочатку це дивне запитання і постійне нагадування може дратувати, але пройде зовсім небагато часу і ви напевно будете отримувати від цієї гри задоволення. Стрес нікуди не зникне, але зміниться ставлення і ви точно станете ефективніше.

Читайте також: Люди Хаосу в бізнесі. Хто такі трикстери

У бізнесі варіація цієї техніки використовується для пошуку нових ніш і ідей для продуктів/проектів.

В якості альтернативи - БДСМ-техніка для любителів жорсткішого. Не рекомендується людям з нестійкою психікою і схильним до депресії. Ця техніка ефективна для бізнес-стресів.

«Поринь по максимуму». Дуже схоже на процес занурення на глибину, але занурюємося в стрес.

Якщо вам складно позбутися програвання в розумі різних негативних сценаріїв розвитку ситуації - доведіть своє ставлення і/або думки про неї до повного і абсолютного негативу

Якщо вам складно позбутися програвання в розумі різних негативних сценаріїв розвитку ситуації - доведіть своє ставлення і/або думки про неї до повного і абсолютного негативу. Як і в дайвінгу вам дуже важливо, життєво необхідно стежити за часом. Закінчився час - спливаєте.

Поринайте на дно стресу, уявляйте найнеприємніші і найапокаліптичніші, але реальні варіанти розвитку ситуації, яка вганяє вас у стрес. У відведений на занурення час ніяких відволікань на позитив, ніякого спілкування. Концентрація тільки на негативних сценаріях. Відзначаємо які емоції відчуваємо і які думки прмходять в голову. Варіанти рішень і ідеї записуємо або фіксуємо для себе в будь-якій зручній формі, не опрацьовуючи детально. Наша мета - досягти найглибшої, негативної точки стресу. Коли всі негативні сценарії закінчилися перевірте ще кілька найутопічніших варіантів, щоб точно нічого не пропустити. Якщо варіанти дійсно закінчилися - починаємо повільний підйом. Піднімаємося через всі надумані жахи від найгіршого сценарію до наявної розстановки сил. Як це працює: ви програєте всі негативні сценарії і далі вони не будуть вас лякати, відволікати і тягнути енергію - ви буквально фізично відчуєте готовність діяти. Ви оцінюєте ризики, у вас з'являються ідеї про те, як ефективніше вийти з ситуації. В продовження можна рушити далі, тобто вище і подивитися які можливості і вигоди у цій ситуації перед вами відкриваються.

Відомо багато історій, коли для порятунку життя, під впливом страху і стресу, люди творили чудеса. Але є одна, що вибивається з цього ряду, історія. Вона про те, як важливо вміти адаптуватися в стресових ситуаціях і включати мозок.

Читайте також: Люди хаосу в бізнесі. Як направити енергію трикстера на користь справи

На початку XX століття під час експедиції навколо Арктики, Петер Фейнман - мандрівник, бізнесмен і яскраво виражений трикстер, в снігову бурю відбився від основної групи. Для безпеки вирішив перечекати бурю під саньми, але від втоми заснув. Коли Петер прокинувся, то зрозумів що опинився всередині крижаного склепу. Сніг від дихання перетворився на товстий шар льоду. Ні зброї, ні інструментів, ні продовольства у нього не було. Все залишилося зовні. Не знаю, що в цій ситуації навело його на спогади про замерзлі собачі екскременти. Але саме це надихнуло Петера. Він зліпив невелику подобу зубила з власних фекалій. Здатність справлятися зі стресом, спостережливість і саморобний еко-інструмент врятували йому життя.

Спеціально для НВ Бізнес

Більше поглядів - у розділі Експерти НВ Бізнес

Показати ще новини
Радіо НВ
X