У стратегії немає альтернативи в бізнесі

13 березня 2020, 09:30

Бізнес-стратегія: динамічна система досягнення цілей

Професору і визнаному гуру стратегічного менеджменту, автору багатьох книг і статей з цієї тематики Генрі Мінцбергу належить фраза: «Так виходить, що стратегія стала словом, яке ми наполегливо визначаємо одним способом, а на практиці часто використовуємо по-іншому». Інакше кажучи, слово «Стратегія» — це чемпіон з неспівпадіння очікувань і реальності. Між тим, яке важливе значення їй надають у сфері бізнес-освіти і фаховій літературі, і тим, як вона виглядає в реальному бізнесі, спостерігається очевидний розрив.

Відео дня

В умовах невизначеності, коли швидкість прийняття рішень і тиск ризиків постійно зростають, багато компаній де-факто відмовляються від стратегічного планування і вважають, що займатися ним сьогодні об'єктивно неможливо. І це характерно не тільки для бізнес-сектора, аналогічним чином справи йдуть і в державному управлінні.

Чому тоді я багато років вивчаю стратегію як бізнес-дисципліну, займаюся нею професійно як управлінець і член рад директорів і веду авторський курс зі стратегічного планування в українській Академії «Делойт»? У чому актуальність теми? У тому, що, на моє глибоке переконання, у стратегічного підходу немає альтернативи.

Але що розуміють під стратегією в бізнесі-середовищі?

Слово «стратегія» — це чемпіон з неспівпадіння очікувань і реальності

Пропрацювавши у великому бізнесі більше 20-ти років, особисто реалізував чимало великих і ризикованих проектів і зараз беручи участь у бізнесі з позиції інвестора, я прийшов до думки, що стратегія може бути не потрібна бізнесу тільки в одному випадку — якщо ви готові передати долю своєї компанії в руки конкурентів і випадковостей. Всі інші варіанти, включно з розмовами про «швидкі зміни» і «хаос» як приводи про неї не думати — це нерозуміння того, як працює бізнес як система і що таке стратегія. Поки ви культивуєте таке ставлення, ви — частина проблеми. З моменту, коли починаєте бачити можливість і цінність іншого підходу, проблема стає потенціалом, а стратегія — керованим генератором змін.

Правильне розуміння — це ключ. Так що ж таке стратегія? Що означає «розробляти стратегію бізнесу»?

З моєї точки зору, стратегія — це інтегруюча платформа. Я розумію стратегію як динамічну системну модель бізнесу, яка охоплює три логічних блоки — цілепокладання, планування і виконання.

А якщо говорити по-простому, то:

  • розмова про новий бізнес — це розмова про стратегію;
  • розмова про новий продукт — це розмова про стратегію;
  • розмова про партнерство — це розмова про стратегію.
  • І навіть розмова про штатний розпис та бюджет на наступний рік — це розмова про стратегію.

Чому? Тому що у всіх цих випадках мова йде про вибір варіантів дій і пріоритетів, прийняття зобов’язань та ризиків, інвестиції та організаційні рішення, які мають істотний і довгостроковий вплив на бізнес. Неможливо прийняти хоч скільки-небудь важливе рішення і не вплинути на перспективу компанії. Саме створення і реалізація такої перспективи і є сферою дії стратегії. Важливо навчитися завжди тримати цей горизонт на увазі, приймаючи повсякденні рішення.

А що таке стратегія як бізнес-дисципліна? Що означає «вивчати стратегію»?

У моєму уявленні предметом для вивчення і освоєння в цьому випадку є три блоки: strategic mindset, toolbox & practice.

1. Mindset — це базові установки стратегічного мислення: системний підхід, ціннісний підхід, конкурентність, креативність і логіка.

2. Toolbox — це стратегічні інструменти: фреймворки, матриці і моделі. Це ментальні інструменти і навички, які дозволяють структурувати проблемне поле, вибудувати процес бізнес-мислення і організувати роботу з інформацією, гіпотезами, ідеями тощо.

3. Practice — це навички переведення сценаріїв, моделей та ідей в практичну діяльність. Я вважаю виконання невід'ємною частиною стратегічного циклу і завжди кажу: «Не буває хороших стратегій, які погано виконуються». Невиконувана стратегія — це стратегія, розроблена неадекватно, без опори на реальність, без урахування здібностей і можливостей для її реалізації.

Ключовий елемент тут — це «Майндсет», набір базових установок і поглядів. У ньому є кілька опорних точок, які дозволяють точніше зрозуміти суть.

1. Ідеальної стратегії не буває. Стратегія — це продовження особистих стратегій стейкхолдерів бізнесу і результат взаємодії їх цілей і здібностей з ринковими можливостями і обмеженнями. Тому шукати якусь абстрактну ідеальну стратегію сенсу немає, натомість потрібно максимально реалізовувати синергію і потенціал тих обставин, в яких ми перебуваємо. Можна ще сказати, що стратегія бізнесу — це проекція в майбутнє потенціалу людей, що його роблять. Потенціал — це суть. Решта — ресурси та інструменти.

2. Стратегія не є інструментом планування. Це інструмент для цілісного інтелектуального дизайну бізнесу: аналізу ринків, пошуку можливостей і ресурсів, оцінки альтернатив, моделювання бізнес-сценаріїв і прийняття ключових рішень. Планування — це обов’язковий інструмент в арсеналі бізнес-стратега, але він похідний.

3. Стратегія не знімає ризики. Вона їх проявляє, оцінює і робить ризиковані рішення усвідомленими.

4. Стратегія не конфліктує зі змінами і не перешкоджає їм. Вона сама продукує зміни. Результат стратегії — це бізнес, відповідний реаліям ринку і вимогам часу.

5. Стратегія не застаріла як бізнес-дисципліна. Вона застаріє тоді, коли застаріють візіонерство, підприємництво та інтелект. Тому що це її головні складові.

Якщо тримати в умі ці вихідні пункти, ніякого протиріччя між реальністю і стратегією виникнути не може. І тоді вона починає працювати як система досягнення цілей, жива і динамічна настільки, наскільки цього вимагає бізнес.

Думати і діяти стратегічно — це управлінська компетенція, якої можна навчитися. Базуючись на такому підході, Академія «Делойт» запускає програму, спрямовану на формування комплексного підходу до стратегії бізнесу. Стратегічна компетенція — інтегральна і грунтується на системному розумінні того, як працюють ринки і бізнес у всіх своїх аспектах.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X