Стокгольмська Перемога: Нафтогаз виграв суд у Газпрому

31 травня 2017, 19:05
Арбітраж не визнав вимоги Газпрому щодо «бери або плати». Арбітраж визнав право Нафтогазу на перегляд ціни на ринковий рівень

Колись під Полтавою шведи разом з нами "відгребли" від росіян. В результаті, їхня країна позбавилася від імперського синдрому, і стала процвітаючою. А ми втрапили в імперію з низкою пришелепкуватих володарів.

Відео дня

Сьогодні, в рамках Стокгольмського арбітражу, українці відігралися на росіянах. І зробили ще один крок у бік повної незалежності від Кремля. Бо важко бути незалежним від того, кому ти винен багато грошей.

Перший раунд Арбітражу з Газпромом залишився за Нафтогазом. Раунд, в якому ми оборонялися і відбивали атаки Газпрому. Буде ще рішення щодо транзиту, але там у нас потенційний "апсайд". І тим цінніша ця Перемога, що вона здобута на тлі значних ризиків втрат. Ця Перемога сильніше виграшу Євробачення в минулому році.

Газпром хотів від нас $47,1 млрд оплати за газ, який ми не брали: $35 млрд + відсотки. Але зобов'язання брати і платити, чи не брати і все одно платити, ми підписали. Ось так дорого могла нам обійтися Юлія Володимирівна і її газовий контракт, який і так дуже довго виснажував українські валютні резерви.

У суді вдалося довести, що в цьому контракті не було економіки і він не був ринковим. А що там було - це суд не сказав, вони люди пристойні. А нецензурні епітети стосовно тих, хто його підписав, можна залишити українцям.

Це приклад перемоги професіоналізму. Перемоги, коли українці, використовуючи мозок і світове право, показують свою конкурентоспроможність і ефективність. Це дуже нестандартна для українців Перемога, адже зазвичай їх добували на жилах, всупереч державі та її політиці. Тепер перемоги домоглася державна компанія з державним менеджментом. Трохи пафосно, але правда.

Цей результат був би неможливий без постачання норвезького газу. Просто тому що тоді ми були б змушені продовжувати купувати російський газ і наша позиція в суді була б слабкою. Цей результат був би неможливий без перемички на кордоні у Словаччині, яка дозволила нам «віртуально» брати газ з Європи і не мати справу з Газпромом, легалізуючи контракт.

Всі саркастичні зауваження щодо того, що ми не беремо російський газ, коли він все одно російський, повинні розбитися об сьогоднішнє рішення суду. Бо не важливо, де видобули газ. Важливо - з ким укладаєш контракт і кому йдуть платежі.

Звісно, нам дозволили переглянути ціну - це теж приємно, хоча навряд чи Нафтогаз купуватиме газ у Газпрому за будь-якою ціною. Але тепер у переговорах з іншими постачальниками на нас не буде тиснути неможливість купівлі у Газпрому, що значно посилить наші позиції.

Поки не ясно, спрямоване рішення щодо перегляду ціни в майбутнє чи в минуле. І, якби у минуле, то ми могли б не тільки обнулити борг в $2,2 млрд, який на нас висить, але і вимагати компенсації. Хоча, звичайно, такий варіант занадто гарний, щоб бути правдою.

Тож, це не «Стокгольм наш», і не «Осло наше». Це правове рішення, яке приймають, незважаючи на те, хто поганий, а хто хороший. І це приємно. Нам не зробили подарунок, як бідним родичам. Нашу роботу гідно оцінили. І в офісі Нафтогазу сьогодні повинні пити шампанське навіть непитущі та хворі.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X