Стейкхолдери держави Україна – хто вони

3 листопада 2016, 19:18
1626
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
28 жовтня команда Секретаря Національної інвестиційної ради Бориса Ложкіна організовувала у Парижі міжнародний Україно-Французький бізнес-форум

Хоча насправді, на думку деяких політиків та журналістів, справжній бізнес-форум у столиці Франції відбувся за тиждень до того, під час святкування дня народження того ж самого Ложкіна. На цьому заході були справжні бенефіціари найбільших ФПГ України, тоді як на офіційних заходах 28.10 – здебільшого CEO.

Колишній Глава АП взявся за дуже перспективний, але напрочуд важкий напрямок роботи – залучення інвестицій в економіку України. І продовжує він це робити, спираючись на свій досвід підприємця, контакти та специфіку відносин в українському владному Олімпі. А специфіка ця полягає в тому, що … нових, а тим більше іноземних інвесторів в Україні ніхто нерадий бачити. Олігархічна модель економіки небезпечна не тільки своєю корупційною сутністю, а насамперед відсутністю повноцінної природи конкуренції. Простіше кажучи, Ложкіну (як у нинішньому статусі, так і в попередньому) простіше домовлятися з Коломойським, Ахметовим, Фірташем, аніж залучати глобальні інвестиції British Petroleum, Deutsche Telekom, Engie чи LG Electronics.

Символічно, що офіційний Україно-Французький бізнес-форум перетворився на черговий формалізований захід за участю українських селебрітіз і для українських телекамер. Варто відзначити основні інформаційні меседжі у рамках візиту Прем’єр-міністра України до Парижа. Наприклад: «Гройсман закликав Париж включити українську мову до переліку мов для складання іспиту на отримання французького диплома бакалавра», "Гройсман дізнався, куди в Парижі дівають сміття, Укргазвидобування підписало з французькою компанією Engie договір про співпрацю".

На думку експертів, угоду Укргазвидобуванням із Engie не слід, м’яко кажучи переоцінювати. Тож майданчик у Парижі перетворився на чергову імітацію діяльності.

У цей час в Україні активно обговорювали електронні декларації, проблему «3200» та активізацію різного роду силових відомств щодо бізнесу. У той час, коли Прем’єр-міністр обіцяв «за руку водити» іноземних інвесторів по державних органах в Україні, силовики почали водити за руку українських підприємців із кабінету до кабінету. Про це міг би дуже добре розповісти Євген Уткін, який брав участь у паризькому заході, та який ще місяць тому був в епіцентрі гучного скандалу за участю різного роду силовиків.

Той самий Уткін, виступаючи на Київському міжнародному форумі 5 жовтня (за 2 тижні до заходу в Парижі), вжив дуже влучний вислів (майже пряма цитата) – нам потрібно зрозуміти, хто стейкхолдери в Україні, хто хоче будувати в Україні модель індустрії 4.0. І висновок очевидний, основні ФПГ (яких можуть назвати стейкхолдерами), не є і не можуть бути по суті замовниками такої моделі розвитку, оскільки основний їхній капітал заробляється виключно на ресурсній економіці.

Таким чином, якщо слідкувати за такою логікою, сьогодні на порядку денному є запит суспільства на модернізації економіки, але відсутня політична воля стейкхолдерів на таку модернізацію. І можна повисмикувати все волосся у беззмістовній дискусії – знайти внутрішній стимул для змін у мотивації таких ФПГ в Україні просто неможливо.

Напрошується один непростий висновок – потрібно переглядати принцип визначення «стейкхолдерів». Для початку варто було б зазирнути до Конституції України

Читайте новий номер журналу НВ

Передплатіть журнал НВ та читайте новий номер вже зараз. Передплатники також отримують доступ до архівних номерів журналу НВ. Вартість передплати журналу на 3 місяці усього 59 грн.

Передплатити журнал