Спрощене оподаткування VS детінізація економіки

26 березня 2018, 10:00
1188
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

На початку березня український бізнес сколихнула новина про зміни до податкового кодексу України.

Прихильники нових правок наголошують на необхідності приведення податкового законодавства до європейських норм і детінізацію. Противники — говорять про несприятливі умови розвитку малого бізнесу та фактичне скасування спрощеної системи оподаткування для значної кількості ФОПів. Я пропоную розібрати основні питання, що стосуються можливих змін.

Про що йдеться у проекті змін?

Зареєстрований депутатами проект закону стосується безпосередньо спрощеної системи оподаткування. Також пропонується знизити основну ставку ПДВ до 16%. Рішення аргументується тим, що поточна ставка у 20% спонукає підприємців використовувати різноманітні схеми оптимізації оподаткування. Знизивши ставку до 16%, автори законопроекту планують зробити ухиляння від сплати економічно невигідним та вирівняти умови оподаткування.

Також законопроект передбачає скоротити кількість видів діяльності, що входять до ІІ групи платників єдиного податку. Цю групу пропонується обмежити виключно такими фізичними особами-підприємцями, які здійснюють виробництво товарів, роздрібний продаж на ринках, у сфері ресторанного господарства в об’єкті площею до 20 кв.м чи з використанням засобу пересувної торгівлі.

Сплачувати податок за спрощеною процедурою будуть і ФОПи, які виконують роботи, надають послуги (у тому числі побутові), або реалізують товар дистанційним способом. Для таких ФОПів залишиться без змін і граничний обсяг доходу — 1,5 млн грн за рік, натомість вони будуть зобов’язані встановити реєстратори розрахункових операцій.

Що станеться із ІІІ групою?

Найбільший ажіотаж навколо законопроекту виник саме через зміни щодо ІІІ групи — її автори пропонують скасувати. Це аргументується тим, що ФОП ІІІ групи найчастіше використовуються для ухиляння від сплати податків із заробітної платні, і часто середні та великі підприємства користуються цим, змушуючи працівників працювати як ФОП.

Крім підприємств, що оптимізують таким чином податкове навантаження, значна кількість фрілансерів і особливо — ІТ-спеціалістів, працюють у якості ФОП ІІІ групи. Ставка єдиного податку для цієї групи складає 5%. Якщо вони підпадатимуть під оновлені вимоги — законопроект передбачає можливість залишитись на спрощеній системі в якості ІІ групи. У противному випадку, такі ФОПи повинні будуть відмовитись від спрощеного оподаткування.

Для чого потрібні ці зміни?

Насамперед, з прийняттям цього законопроекту депутати сподіваються знизити рівень тіньової економіки в країні. У пояснювальній записці до документу автори посилаються на дослідження Міжнародного валютного фонду. Січневий звіт МВФ оцінює долю тіньового сектору економіки у 44,8 %, а Спеціальний комітет експертів Ради Європи із взаємної оцінки заходів боротьби з відмиванням коштів та фінансуванням тероризму заявив про великі ризики, пов’язані з шахрайством, фіктивним підприємництвом та ухилянням від сплати податків для України.

Головна теза пояснювальної записки — спрощене оподаткування, що мало б підтримати малий бізнес — по суті використовується великим бізнесом. Законопроет щодо змін до податкового кодексу, на думку розробників, дозволить державі врегулювати цю ситуацію на користь бюджету, одночасно залишаючи можливість спрощеного оподаткування для ФОП.

Що говорять критики законопроекту?

Даний проект, а особливо пункт про скасування ІІІ групи має багато противників: від самих ФОПів до Президента України. Петро Порошенко виступив проти пункту зі скасування ІІІ групи ФОП і запропонував натомість започаткувати податок на виведений капітал.

Журналісти й експерти говорять про неефективність та популістичність запропонованих змін, порівнюючи їх зі спробою податкової реформи урядом Миколи Азарова у 2010 році. Так, у матеріалі “На часі” приводиться приклад, який показує що подібна реформа призведе до ще більшої тінізації економіки, а сам законопроект називають “відволікаючим маневром” для міжнародних партнерів.

Коли зміни почнуть діяти?

Запропонований проект зареєстровано під номером 8089 від 01.03.2018 р. у Верховній Раді України. 02.03.2018 р. законопроект передано до опрацювання комітетами з питань бюджету, податкової та митної політики, запобігання і протидії корупції та європейської інтеграції. Наразі жоден із комітетів не висловився з приводу законопроекту, а тому достеменно невідомо, чи будуть ці зміни внесені взагалі. Однак попереджений — значить озброєний, і поки в комітетах триватимуть обговорення, ФОПи мають розуміти, чого очікувати далі.

Журнал НВ (№9)

Справа, котра топить президента

Напередодні президентських виборів Петро Порошенко опинився в епіцентрі потужного скандалу в оборонному секторі, який може коштувати йому другого терміну

Читати журнал українською

Головне

Країни

Сьогодні, 14:41

thumb img
Де була земля, тепер море. Наслідки катастрофічного циклону в Південній Африці в 10 фотографіях
Компанії/Ринки

Сьогодні, 15:44

thumb img
Єврокомісія оштрафувала Google на 1,5 млрд євро
Компанії/Ринки

Сьогодні, 16:04

thumb img
Кабмін змінив статут Нафтогазу на свою користь

Вибір редакції

Фінанси

Сьогодні, 10:30

thumb img
Як приватний інвестор може купити ОВДП і скільки можна заробити на цих цінних паперах
Країни

Вчора, 21:39

thumb img
Розплата за цькування. Як колишній шкільний учитель став головним "друкованим" антисемітом Третього Рейху
Food&Drink

Сьогодні, 07:52

thumb img
Ягідними місцями. П'ять нових ресторанів Києва, які варто відвідати

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

kolonka@nv.ua