Стисло і зрозуміло: Фінансова допомога від МВФ і ЄС залежить від імені нового голови Нацбанку
Понеділок, 6 липня. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні

- Ім'я кандидата від Зеленського на посаду голови центрального банку України буде представлено в Раду наступного тижня, повідомляє депутат Ірина Верещук Інтерфакс-Україна. У минулу п'ятницю Рада більшістю голосів — 286 з 424 депутатів — проголосувала за відставку Якова Смолія, який три роки займав цей пост в Національному банку України. Семирічний термін Смолія закінчувався в 2025 році, але він подав у відставку в середу, скаржачись на постійний політичний тиск. У п'ятницю він попередив Раду про «систематичний політичний тиск для прийняття рішень, які не є економічно виправданими і можуть дорого обійтися українській економіці в довгостроковій перспективі».
- Катерина Рожкова, нині виконувач обов'язків голови центрального банку, попередила в п'ятницю про «критичні моменти», особливо про незалежність банку і «право Національного банку приймати рішення незалежно від політичних бажань, але тільки з метою підтримки макрофінансової стабільності». Вона сказала журналістам: «Також неприпустимо включати друкарський верстат і неприпустимо повертати збанкрутілі банки їхнім колишнім власникам».
- Під управлінням Смолія, центральний банк знизив річну інфляцію до 2%, стабілізував валюту і знизив основну процентну ставку з 18% до 6%. Згідно з новим опитуванням, низький рівень інфляції в Україні підтримали 94% респондентів, а 88% проти ослаблення гривні. Майже 90% опитаних Gradus Research погодилися з твердженням, що інфляція і девальвація приносять користь олігархам, а не простим людям. Деякі політики стверджують, що економіка України буде зростати швидше з 10-відсотковою інфляцією і 10-відсотковою девальвацією.
- Минулого місяця керуючий директор МВФ Крісталіна Георгієва назвала невтручання в незалежність центрального банку умовою угоди з МВФ на $5 млрд. У п'ятницю ввечері прем'єр-міністр Шмигаль заявив у межах програми Савіка Шустера «Свобода слова», що МВФ відреагував «напружено, але стримано». Але ми продовжуємо співпрацювати. Через два тижні, 20 липня, очікується підписання меморандуму про отримання макрофінансової допомоги ЄС в розмірі €1,2 млрд. Аналітики припускають, що ця допомога і другий транш МВФ у вересні можуть залежати від калібру голови центрального банку, запропонованого Зеленським.
- Тімоті Еш пише: «Це, мабуть, найважливіше призначення яке Зеленський зробить за час свого президентства. Тут немає місця помилкам, схожим на перестановки в Кабміні в березні».
- Вантажообіг порту Південного, найзавантаженішого порту України, збільшився на 61% у першій половині цього року до 10,6 млн тонн у порівнянні з січнем-червнем минулого року. Дані, опубліковані в суботу, під час візиту президента Зеленського в порт Одеської області, показують, що це збільшення в порівнянні з аналогічним періодом минулого року: експорт збільшився на 62%, до 7,8 млн тонн; імпорт зріс на 56%, до 1,5 млн тонн; транзит виріс на 36%, до 1,8 млн тонн. В деякі дні обробка вагонів перевищувала 1 000 на день.

- Маріуполь, головний український порт на Азові, схоже, відроджується. У червні, цей порт Донецької області обробив 528 100 тонн вантажів, що на 60% більше, ніж в попередньому році. І червневий обсяг зріс на чверть порівняно з травнем. Метали становили 78% від тоннажу в червні. За останній рік російські судна берегової охорони посилювали і послаблювали переслідування суден, що заходять в Азовське море в напрямку України.
- За маркетинговий рік, який закінчився минулого тижня, Україна експортувала рекордні 57 мільйонів тонн зерна, що на 14% більше, ніж 50 мільйонів тонн експортованих в минулому році, що було також рекорд. Мінсільгосп повідомив: кукурудза — 30 млн тонн, зростання на 1%; пшениця 20 млн тонн, зростання на 31%; жито — 8 млн тонн, падіння на 91%; і ячмінь — 5 млн тонн зростання на 35%.
- Уряд може скоротити експорт пшениці на 15% в цьому маркетинговому році до 17,2 млн тонн, повідомляє Украгроконсалт з посиланням на трейдерів. Чутливий до цін на хліб, уряд традиційно стримує торговців загрозою обмеження експорту пшениці, зазвичай це відбувається навесні.
- Китай, найбільший торговий партнер України, дозволив чотирьом українським виробникам ріпакового борошна поставляти продукцію на ринок Китаю, повідомляє українське агентство з безпеки харчових продуктів. Побічний продукт переробки ріпаку на рапсову олію для приготування їжі — це корм з високим вмістом білка для корів, свиней і курей.
- Продажі нових автомобілів у червні підскочили на 24% за травень, до 7 306 — на 12% за червень 2019 року, повідомляє Укравтопром. Коментарі Альфа-Банку Україна: «Це підтверджує нашу думку про те, що COVID-19 і завдав істотної шкоди споживчому попиту».
- Протягом травня українці витратили $1,2 млрд на імпорт нових автомобілів, повідомляє Державна митна служба. Три основних джерела: США — $268 млн; Японія — $229 млн; і Німеччина — $200 млн.
- «Торгівля відновлюється дуже швидко», — повідомляє інвестиційний банк ICU. Роздрібна торгівля в травні знизилася всього на 3,1% за рік. За оцінками ICU, обсяг оптової торгівлі в травні виріс на 2,2%. Пом'якшення впливу коронавірусного карантину на торгівлю призвело до зростання електронної комерції і того факту, що половина витрат в Україні припадає на продукти харчування. Супермаркети залишалися відкритими протягом трьох місяців карантину.
- Відвідуваність в торгових центрах знизилася на 20% протягом перших трьох тижнів червня по порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Але продажі зросли на 10-50%, залежно від категорії товарів, розповідає Інтерфаксу-Україна Євгенія Локтіонова, директор UTG по комерційній нерухомості. Сумні цифри це кінотеатри, фуд-корти і дитячі ігрові майданчики, які залишаються закритими. Річне зростання продажів було зафіксоване в таких секторах: електроніка + 50%; спортивні товари + 30%; одяг + 20%; дитячі товари + 18%; косметика і парфумерія + 10%; і взуття + 5%. Продажі зоотоварів знизилися на 20%.
- Олена Зеленська, дружина президента Зеленського, залишила київську лікарню в п'ятницю через два тижні після того, як вона була госпіталізована з двобічною пневмонією, викликаною коронавірусною інфекцією. У неділю мер Києва Кличко оголосив, що в місті виявлено 78 нових випадків. Близько 20% позитивних випадків призводять до госпіталізації в Києві. По всій країні було зареєстровано 48 500 нових випадків, а також за весь час епідемії з березня місяця було зареєстровано 1249 випадків смертей.
- Турецька авіакомпанія Pegasus Airlines відновила польоти між стамбульським аеропортом Сабіха Гекчен і трьома українськими містами: Харків, Львів і Запоріжжя. Крім того, авіакомпанія планує літати з київського аеропорту ім. Сікорського в Анкару, Бодрум і Даламан.
- Рейси з України знову приземляються в Хургаді і Шарм-ель-Шейху, Єгипет, повідомляє незалежний єгипетський новинний сайт.
- Польща знову ввела в п'ятницю двотижневий карантин для пасажирів, що прибувають з України.
- 17 українців затримані в аеропорту Афін в моменту прибуття в суботу ввечері рейсом Wizz Air з київського аеропорту Сікорського, повідомляє «Європейська правда». Деякі з них, як повідомляється, показали свідоцтва недавніх тестів на COVID-19, які були негативними. Влада аеропорту стверджує, що українцям не дозволяється в'їжджати в ЄС, і вони повинні повернутися до Києва завтрашнім рейсом Wizz Air. Українське посольство працює над тим, щоб уникнути офіційної депортації, що призвело б до багаторічної заборони на в'їзд.
- Цього року Україна планує відкрити посольство в Тирані, Албанія, повідомляє МЗС України. Албанія, Хорватія, Чорногорія, Єгипет і Туреччина — п'ять країн, які відкрили свої кордони на минулому тижні для українських туристів. SkyUp і МАУ тепер літають між Київським Борисполем і Тіраною.
Від редактора:
Зеленський хоче бути схожим на Януковича? Колишній президент України поклявся на Біблії, що поведе Україну до Європи. Потім він вилетів до Москви, сказав Кремлю, що вступить в економічний союз Москви, і взяв особистий кредит на $3 млрд.
П'ять років по тому Зеленський провів кампанію за лібертаріанство вільного ринку. Але з березня він звільнив практично всіх орієнтованих на Захід реформаторів і замінив їх другим складом лоялістів. Вчора директор офісу європейського банку зловив мене на Хрещатику, щоб гірко поскаржитися на раптове звільнення голови центрального банку. Він також похмуро сказав: «Я жалкую, що підписався залишитися тут ще на один рік».
Стисло і зрозуміло — щоденний моніторинг ділових новин. Публікується в партнерстві з Ukrainian Business News (UBN) .
Републікування повної версії тексту заборонене. Натисніть підписатися, щоб отримувати ранкову розсилку UBN з новинами, заснованими на фактах, для інвесторів і інвестиційних менеджерів в Україні.