Інвестиційний безвіз у США

30 вересня 2021, 16:00

Що таке SPAC (Special Purpose Acquisition Company) і чим вона допоможе інвесторам.

Існує два популярних шляхи для виходу на фондовий ринок: IPO (Initial Public Offering) і SPAC (Special Purpose Acquisition Company). З їх допомогою можна значно підвищити рівень ліквідності компанії. А у випадку SPAC — вийти на світові ринки як для компанії-об'єкта, так і для інвесторів будь-якого рівня.

Відео дня

У той час як IPO — вже досить відомий шлях на публічні ринки, SPACs (СПАКи) стали популярні порівняно недавно. В обох випадках біржі Nasdaq і NYSE є топ-призначеннями в 2021 році, піднявши понад $160 мільярдів в 519 IPO. З них понад 80% розміщень базувалися у США. 455 угод, які підняли $124 мільярди були зроблені через СПАКи. В основному в сфері високих технологій і охорони здоров'я.

СПАК — високоліквідна форма інвестування, що стала особливо популярною у ряду відомих інвестиційних банків США в 2020 році. Зазвичай денний оборот торгів на кожному СПАКу становить 5-10 мільйонів доларів. Нині більшість IPO у США відбувається саме через форму СПАК.

Чому ж СПАКи стали популярними саме зараз? Відповідь на це питання криється в стабільній ціні на акції в умовах турбулентного ринку. А ще — у високій прибутковості для фаундерів, ґрунтуючись на співвідношенні значно нижчої ціни на акції для фаундерів при створенні СПАКу і, знову ж таки, стабільній ціні. Самі собою СПАКи є blanc cheque компаніями, які вже розміщені на біржі (Nasdaq, London, Frankfurt, Amsterdam) і сформовані через вливання фінансового і репутаційного капіталу. Це забезпечує успішне закриття угоди, навіть не знаючи компанії-об'єкта, придбати яку є основною метою створення СПАКа деспакінга (злиття).

Для здійснення першої угоди менеджмент обмежений терміном у 18-24 місяців. До її здійснення гроші інвесторів недоторканні, і розміщуються СПАКом у держоблігації США. IPO може бути здійснено протягом місяця з моменту закриття приватного раунду, і перша угода здійснена протягом 3-4 місяців після цього. Тобто загальний термін від початку створення СПАКу до закриття угоди становить від 7 до 9 місяців.

Репутаційний капітал СПАКу — також важлива складова і ґрунтується на правильно підібраній компанії топ-менеджерів, які, разом зі спонсорами (початковими інвесторами) є, по суті, обличчями компанії, що визначають рівень довіри, оскільки визначення індустрії не є обов'язковою умовою при формуванні СПАКу.

Додаткову привабливість СПАКи надають компаніям-об'єктам і інвесторам з України, оскільки це відносно швидкий і легкий спосіб виходу на провідні бізнес і фондові ринки, обходячи численні пороги в anti-money laundering регулюванні та складному процесі входження на ринок з нуля.

Зараз інвесторам з України складно виходити на міжнародні ринки капіталу, а власники якісних активів як у США, так і в інших країнах (наприклад, Латинської Америки чи Східної Європи) найчастіше бояться приймати їхні гроші, побоюючись санкцій або звинувачень в участі у корупційних схемах. Часто викликають питання органів регулювання походження коштів, навіть коли ніяких порушень не існує. Нарешті, географічна диверсифікація інвестицій — важлива можливість для багатьох українських інвесторів і самих компаній

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

На думку Іллі Пономарьова, «першопрохідника» в створенні і функціонуванні СПАКів в Україні, СПАКи — ще й унікальний спосіб залучити іноземні інвестиції в українські активи. Всі вітчизняні підприємці знають, як складно переконати іноземців вписати Україну в інвестиційну карту світу. У випадку зі СПАКами вони вкладаються в американські цінні папери, в той час як вже менеджмент СПАКу приймає рішення про вкладення в потрібній геолокації. Серед українських компаній особливою популярністю можуть користуватися високоприбуткові компанії в галузі сільського господарства, енергетики та високих технологій, оскільки дуже важливо увійти на ринок і забезпечити майбутнє зростання акцій компанії-об'єкта, а це досягається комплементарним підходом до вибору компанії (те, що на ринку США знайти було б не так легко).

Показати ще новини
Радіо NV
X