Сміттєві цінні папери і справедливість

6 червня 2018, 18:00

Чому важливо навести лад з цінними паперами, які використовувалися в схемах виведення капіталу з України.

До завершення процесу ліквідації більшості банків, які за рішенням Національного банку України були визнані неплатоспроможними, залишилося близько півтора року. Сьогодні Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) займається продажем активів цих банків, а виручені кошти від них спрямовуються на погашення боргів банків перед кредиторами.

Відео дня

Багато що з того, що було передано нам у розпорядження, вже продано. Однак на балансах банків, що ліквідуються, залишилися такі специфічні активи, як цінні папери, загальний обсяг яких оцінюється в 15 млрд гривень (без урахування ОВДП). Частина цих цінних паперів – цілком ліквідні, як, наприклад, акції підприємств Мотор Січ або Укрнафти.

Однак на балансах банків є й низько ліквідні цінні папери, які на ринку називають "сміттєві". Ці папери, використовувалися для виведення грошей з банків, зокрема й за кордон, за різними схемами, суть яких зводилася до одного: банки брали на баланс подібні папери в обмін на ліквідні активи, ліквідні активи були виведені, а "сміття" – залишилося у банків. І сума таких паперів – величезна, це приблизно 90% всіх цінних паперів (без урахування ОВДП і облігацій з державною гарантією) – близько 12,5 млрд гривень. При цьому оборот більшості таких "сміттєвих" паперів вже зупинений НКЦБФР, оскільки вони мають ознаки фіктивності.

Сьогодні Фонд гарантування намагається вирішити цю проблему, адже до моменту, коли закінчиться відведений законодавством термін ліквідації банків, в їх балансах має бути наведений повний порядок: всі активи повинні бути продані, а вимоги кредиторів задоволені.

У ФГВФО абсолютно однаковий підхід до всіх продажів, незважаючи на цінність продаваних активів. І Фонд запустив абсолютно прозору модель продажу цінних паперів, які може купити будь-який бажаючий, без обмежень. Єдина вимога – внесення гарантійного внеску в розмірі 5% від стартової ціни активу. Торги довели свою прозорість і ефективність. Наприклад, ми продавали акції Мотор Січ, у нас був пакет, що сумарно становить 1% акцій компанії. Ми розділили їх на 4 рівних лоти, і під час торгів ціна піднялася щодо ринкової на 20%. Це були найбільш ліквідні цінні папери на ринку – ми тричі встановлювали абсолютний рекорд їх ціни за весь час їх котирування. Це доводить прозорість і ефективність запропонованої системи – в іншому випадку, ми б ніколи не змогли досягти таких результатів. Аналогічні результати ми бачили за акціями Укрнафти і Центренерго, де битва за акції між покупцями тривала цілий день, і ціна також піднялася вище ринкової.

Якщо ж говорити про "сміттєвы" папери, то там ситуація абсолютно інша. У нас таких "цінних" паперів – більше 1 тис. найменувань. Щоб продати їх, за кожним з них потрібно проводити цілу серію аукціонів, а це – операційні витрати, як наші, так і фондових бірж, і брокерів, які змушені організовувати аукціони, проводити, а потім – оформляти паперові звіти за кожним з них. Парадокс в тому, що ці витрати в багатьох випадках навіть не будуть покриті ціною продажу паперів.

Майже всі цінні папери, обіг за якими не було зупинено, ми вже виставляли на продаж. І, якщо вони не були продані при зниженні ціни на 70%, то, швидше за все, вони низько ліквідні. Ми сподіваємося хоча б щось за них виручити, але реальність така, що багато з цих паперів не будуть коштувати навіть 1 гривню.

Щоб заощадити час і гроші, ми при продажу цінних паперів будемо впроваджувати голландські аукціони. Це дозволить швидко встановити їх ринкову ціну, якою б вона не була, і істотно скоротити витрати грошей і часу на пошук цієї ціни. Очікується, що рішення про голландські аукціони для цінних паперів буде прийнято в липні.

Якийсь час займе підготовка до аукціонів – ми повинні будемо розробити новий регламент для торгів цінними паперами на цьому аукціоні, також фондові біржі повинні підготуватися до цього технічно, а після всього цього можна буде починати продажі.

З іншого боку, голландські аукціони будуть сконструйовані таким чином, щоб працювати не тільки на зниження ціни, але й на підвищення – якщо до будь-якого цінного паперу з боку покупців все ж з'явиться інтерес, то ціни будуть йти вгору. Аналогічно зараз влаштований продаж за голландською системою майна, нерухомості, прав вимоги за кредитами на ProZorro.Продажі.

Торги проходитимуть протягом одного дня. Ми плануємо розробити модель, коли зниження ціни в результаті індивідуального продажу паперів буде доходити до 1%, і, якщо вони не продадуться, формувати з цих паперів пули і ще раз відправляти на продаж.

Разом з Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (і, можливо, із залученням міжнародних фінансових організацій) ми будемо думати, що робити з тими паперами, які нам так і не вдасться продати. Виходом було б, якби Комісія скористалася своїм правом і ліквідувала емітентів цих цінних паперів. Однак є одне "але" – в цьому випадку потрібно починати процедуру банкрутства кожного такого емітента, а це знову спричинить значні часові витрати. У ФГВФО цього часу, на жаль, немає. Тому ми будемо розглядати комбіновану модель і разом з Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку пробувати напрацювати варіант, при якому ці цінні папери можуть бути продані якійсь установі, створюючи для них "притулок останньої надії". А далі будемо думати, як цих емітентів ліквідувати.

Чому так важливо розібратися і навести порядок з цими "сміттєвими" паперами? Чи не краще їх просто списати, відправити у кошик? Ні, тільки пройшовши весь шлях продажів до кінця, випробувавши всі варіанти, ми зможемо довести, що ці папери дійсно нічого не варті. Адже визначення ринкової ціни цих паперів може послужити як один з доказів виведення грошей з банку зокрема й під час кримінальних розслідувань. Всі ці "сміттєві" цінні папери не з'явилися з повітря, вони з'явилися з відома менеджменту банків, рішення про їх купівлю приймав не якийсь один менеджер одноосібно, а вище керівництво. Слід пам'ятати, що гроші, які використовувалися на покупку цих цінних паперів, це гроші кредиторів банків, і Фонд повинен зробити все можливе, щоб їх повернути.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X