Скільки тепер будемо платити в магазинах

4 липня 2018, 18:00

З першого липня в Україні набули чинності нові правила розрахунку готівкою. Тепер, якщо в магазині не буде здачі, суму чека можна буде округлити.

Нові правила для готівкових розрахунків, які набули чинності першого липня, повинні насамперед допомогти банкам і магазинам. Справа в тому, що однією з найбільш дорогих операцій для компаній виявляєте поводження з дрібними монетами. Вони представляють відносно невелику цінність, але їх так само доводиться інкасувати, виробляти, і вести облік. Що стосується вартості, то іноді зробити таку монету може коштувати в 20-50 разів дорожче, ніж її номінал.

Відео дня

Згідно з новими правилами, в Україні перестануть ходити монети в 1, 2, 5 і 25 копійок. Оскільки всі суми в чеках будуть кратними 10, то в більш дрібних грошах просто зникає сенс. Якщо чек закінчується на 1, 2, 3 або 4 копійки, округлення піде в бік покупця, і людина заплатить менше. Коли остання цифра чека знаходиться в діапазоні від 5 до 9, то округлення буде проводитися в бік збільшення. Але це лише в тому випадку, якщо у магазину не буде дрібної здачі або людина не зможе дати під розрахунок.

Інший цікавий момент полягає в тому, що в Україні також вводиться тариф за видачу монет – 20 гривень за тисячу монет номіналом в 10 копійок, і 35 гривень за 10 монет по 50 копійок. Тариф платитимуть магазини та інші точки продажу, які оперують готівкою, зокрема нерівними сумами.

Насправді все просто, і головна причина відмови від дріб’язку – це інфляція гривні. Не так давно в Нацбанку озвучили статистику, згідно з якою з моменту свого запуску в 1996 році гривня подешевшала в 14 разів. Ось чому колись популярні 1, 2 і 5 копійок тепер стали не дуже-то й потрібні.

Однак Україна далеко не перша, хто проводить округлення сум в чеках. І ні, мова йде не тільки про африканські та латиноамериканські країни з гіперінфляцією. Хоча там, звичайно, в різні періоди також відбувалися аналогічні процеси. Проте, зараз нас більше цікавить Європа, де в цілому ряді країн відмовилися від 1 і 2 євроцентів, а подекуди навіть від 5 центів.

Так зване "шведське округлення" прийнято в Бельгії – там в обороті немає монет номіналом 1 і 2 центи. Аналогічне рішення щодо виведення з обігу монет було прийнято в Італії і Голландії. Також пенні – $0,01, уже більше 10 років не використовується в Канаді. У Фінляндії теж не приймають монети номіналом в 1 і 2 центи – але тільки в тому випадку, якщо відповідне оголошення знаходиться в магазині на видному місці.

Однак повернемося до України. З тих, хто, можливо, програє від нововведення – пенсіонери та інші категорії громадян, які не звикли скуповуватися в супермаркетах, зате люблять ходити в дрібні магазинчики. Оскільки округлення буде проходити на суму чека, то, купивши 10 позицій в 10 різних місцях, до кінця походу за продуктами можна буде не дорахуватися 50-80 копійок.

З іншого боку, практика відмови від монет дрібного номіналу обов'язково принесе вигоду для торгових точок і банків. Як мінімум, їм не доведеться витрачати ресурси і час на роботу з монетами. Відбудеться певною мірою спрощення розрахунків. Також в плюсі можуть залишитися і деякі покупці. Ініціатива з монетами – явний сигнал до того, що ціни пора робити кратними гривні. Якщо це і правда трапиться, то на виході ми отримаємо прискорення безготівкових за умови покупки людиною тільки штучних товарів. Не кардинально, звичайно, але замість 10 хвилин можна буде простояти в черзі на касі 9 хвилин 30 секунд.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

При цьому варто відзначити, що це рішення, по суті, лише копіює подібні підходи від бізнесу, які були введені набагато раніше. Наприклад, в супермаркетах Сільпо всім покупцям давно пропонують завести карту. Далі при здійсненні покупок на цю карту можна попросити переводити ваш дріб’язок замість здачі. Він буде конвертуватися за курсом 1 до 1 в бонусні бали. Потім ці бали можна витратити разом з купонами раз за певний термін, коли зекономлені монетки перетворяться на значну суму. Ця послуга цілком популярна серед покупців.

Також нові правила розрахунку готівкою можуть підняти питання актуальності безготівкових платежів. Картки з чипами, Google Pay, Apple Pay – це все сучасні та зручні способи оплати, які багато в чому прибирають необхідність повсюдного використання готівки. А останній зовсім недавно завдяки Приватбанку взагалі став доступним для клієнтів будь-яких банків. Звичайно, мова не йде про те, щоб зовсім не мати в кишені з собою паперових грошей – кейси, коли термінали відмовляються працювати, поки ще ніхто не відміняв. Проте, це зайвий привід задуматися про поступовий, але більш стрімкий перехід на безготівкові платежі – їх простіше контролювати, вони надійні, за кожним рахунком можна встановити ліміт і так далі.

Виходить, що фактично нові правила розрахунків готівкою в Україні – не такі вже й нові. Бізнес вже давно дійшов до того, що платежі пора оптимізувати, а, значить, держава лише вивчила і зробила обов'язковою вже наявну практику. Зате тепер від неї зможуть виграти найрізноманітніші учасники торгових відносин – від магазинів і банків до простих покупців, у яких відпаде потреба в дріб’язку, зате більш привабливими стануть безготівкові розрахунки.

Показати ще новини
Радіо NV
X