За скільки насправді забрали Приватбанк

6 липня 2017, 18:58
Дискусія про те, правильно чи ні вчинив наш уряд, націоналізувавши Приватбанк, мабуть буде вічною

Але одне зрозуміло вже сьогодні – ця націоналізація обійшлася уряду, а отже усім українцям, надто дорого. Можливо, якби всі учасники цього процесу у минулому році розуміли всю глибину питання, то спробували би якось більш економно підійти до такого процесу. Поки що нам лише залишається рахувати втрати від цього процесу – реальні та гіпотетичні.

Відео дня

Скільки ми втратили на порятунку Приватбанку?

На сьогоднішній день нам відома сума докапіталізації за рахунок уряду в 155,3 млрд грн. Із них уряд сподівається до 16 млрд грн. зекономити, але ми на такий оптимізм надії не маємо.

До цієї суми ще можна сміливо додати списані "старші" єврооблігації Приватбанку (на сьогодні заборгованість за ними становить орієнтовно $370 млн, або десь 9,7 млрд грн. Важко повірити, що тримачі цих паперів, випущених за англійським правом, не зможуть їх відсудити в англійському суді.

Отже, мінімальна очікувана сума витрат від націоналізації становить 165 млрд грн.

Втрати бюджету при стандартному виведенні банку з ринку

Найпростішою альтернативою було би віддати банк у Фонд гарантування. Джерела, близькі до уряду, стверджують, що витрати Фонду на виплату гарантованих вкладів склали би лише 98 млрд грн. До цієї суми потрібно додати втрати Нацбанку (які би потім недоотримав бюджет) у розмірі 18 млрд грн. Від цієї суми треба відняти деякі цінні активи банку, вартість яких ніким не оскаржується, на суму 54,4 млрд грн. (на кінець 2016 року). Ці активи включають: майно/приміщення банку (4,0 млрд грн.), кредитний портфель населенню та МСБ (чиста вартість якого складала 20,2 млрд грн.), а також власні кошти банку (30,2 млрд грн.).

Отже, у стандартному сценарії віднесення банку у Фонд маємо витрати бюджету лише на 62 млрд. грн., що на 103 млрд грн. менше очікуваних по факту витрат. Однак, очевидно, що така економія закінчилася би для економіки дуже погано. Тобто, ця сотня мільярдів гривень – це така собі плата за те, щоби ця націоналізація не вдарила по гаманцях мільйонів клієнтів найбільшого банку та по економіці взагалі.

Альтернативний сценарій

Розглянемо один гіпотетичний варіант – коли банк залишає ринок, але з повним збереженням інтересів усіх його вкладників. Так, зберігши 100% вкладів населення, бізнесу та банків (включно з НБУ), Приватбанку довелося би виплатити 201,8 млрд грн. Віднявши раніше розраховані цінні активи банку (54,4 млрд грн.), ми виходимо на витрати бюджету в сумі 147,4 млрд грн.

Цей гіпотетичний варіант враховує неповернення пов’язаних кредитів та субординованих боргів – як і наш розрахунок фактичних витрат на порятунок банку. Так само, як і наші реалії, цей розрахунок повністю ігнорує вартість відібраних банком у позичальників застав. Так само як очікування НБУ, він не залишає сподівань на повернення корпоративних кредитів. Він також не враховує витрати на повернення єврооблігацій, оскільки у випадку ліквідації банку жодне англійське право не примусило би наш уряд цього зробити (на відміну від обраного урядом шляху порятунку банку).

Отже, в нашому гіпотетичному варіанті маємо економію, у порівнянні з реальністю, майже у 18 млрд грн. При цьому, знову ж таки, ніхто із вкладників банку нічого не втрачає. При цьому, ця цифра не остаточна – вона може і зрости. При цьому, наш уряд – "чистий" перед зовнішніми кредиторами банку. А невдоволення міжнародних фондів ще може нашому уряду влетіти в "копієчку" при його виході на міжнародні ринки капіталу.

Питання про те, чи є така економія виправданою, якщо зважити на усі можливі соціальні, політичні та економічні ризики виведення найбільшого банку з ринку (навіть при тому, що усі вкладники залишаться "при своїх"); а також величезні "ризики виконавця" у такому непростому процесі – поки що залишимо відкритим.

Показати ще новини
Радіо НВ
X