Скільки коштує в усьому дотримуватися законів

24 березня 2018, 17:12

Немало людей, представники компаній та журналісти, що їх підтримують, хочуть миттєвих змін на краще. І настільки сильно хочуть, що забувають почитати наші закони. 

Наприклад, нещодавно, прогресивна громадськість нашої країни, орієнтовані на досвід ЄС посадовці та депутати прийняли прогресивний закон. Він робить видобуток нафти та газу більш екологічним, враховує інтереси місцевих громад. Але при цьому робить процес надання нових спецдозволів на видобуток нафти, газу або руди — на 3 — 6 місяців довшим.

Відео дня

В результаті в ЗМІ ми бачимо таку картину. Депутати молодці — бо за екологію і місцеві громади. А Держгеонадра погані — бо затягують надання спецдозволів. Це необ'єктивний погляд.

Наприклад, раніше був підготований пакет ділянок, що мали потрапити на конкурс у другому півріччі 2018 року. Але зараз, що вимушені робити Держгеонадра? Правильно — всі пакети документів нових ділянок доводиться допрацьовувати до нових вимог закону Про оцінку впливу на довкілля який вступив в дію з 18 грудня 2017 року.

Що це за вимоги? Тепер кожна конкурсна ділянка повинна мати ще й висновок екологів про безпечність видобутку та згоду місцевої громади на екологічні аспекти видобутку надр.

На які кошти проводити ці додаткові узгодження? В 2017 році Держгеонадра перерахували в бюджет більше 2 млрд грн, отримали — 100 млн грн на геологорозвідку.

Саме частина з цих 100 млн грн і йде на те, щоб інвестору на конкурсі запропонувати не “пусту свердловину”, а ділянку, на якій вже точно є нафта або газ.

При цьому сьогодні є дві перешкоди, що заважають провести раніше заплановані на 2018 рік конкурси.

Перша — бюджетом не передбачено коштів на додаткові екологічні експертизи конкурсних ділянок.

Друга — екологічні експертизи ділянок не можливо провести коректно, якщо не знати точну марку обладнання, що буде використовувати інвестор для видобутку. А цього ми не можемо знати до моменту проведення конкурсу.

Така є колізія в нормативних документах. Звичайно, що Держгеонадра свої вимоги по виправленню ситуації направили у профільні органи. Можливо, доведеться скорегувати закон Про оцінку впливу на довкілля та дві постанови Кабміну. Але як швидко це відбудеться — сказати важко.

Показати ще новини
Радіо НВ
X