Скасування печаток: можливі ризики

24 квітня 2017, 08:23
Днями був опублікований ухвалений депутатами Закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України відносно використання печаток юридичними особами та фізичними особами-підприємцями

Він набере чинності 19 липня 2017 року.

Вищевказаним законом виключається із законодавства України вимога про обов’язкове використання печаток (незалежно від їх наявності у суб’єктів господарювання) та відповідно скасовується можливість визнання правочинів недійсними (неукладеними) в зв’язку із відсутністю відтиску печатки на відповідному документі.

Відео дня

Окрім того виключено необхідність використання печаток у взаємовідносинах суб’єктів господарювання із державними органами та органами місцевого самоврядування.

Законом визначено, що наявність або відсутність відбитка печатки суб’єкта господарювання на документі не створює юридичних наслідків.

При цьому законом встановлено адміністративну відповідальність у вигляді штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (наразі від 850 до 1700 грн.) за вимагання такими органами наявності відтиску печатки на офіційних документах суб’єктів господарювання.

Окремо внесені зміни і до Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якими довіреності від імені осіб приватного права видаються за підписом керівника або іншої уповноваженої на те особи. Довіреності від імені особи публічного права видаються за підписом керівника або іншої уповноваженої на те особи і засвідчуються печаткою такої особи публічного права (за наявності).

У рамках відміни обов’язковості використання печаток законодавець вніс зміни до окремих законів України, скасувавши обов’язковість проставлення відтиску печаток, зокрема, при використанні аграрних розписок, в обігу векселів, здійсненні розрахункових операцій та деяких інших сферах господарської діяльності.

Незважаючи на те, що ухвалення нового закону подається громадськості як прогресивний крок, на нашу думку, таке нововведення в сучасних умовах в Україні є передчасним і може призвести до зловживань з боку недобросовісних осіб, зокрема, збільшити ризики протиправних дій у відношенні ефективного бізнесу з боку рейдерів.

На даний час печатка по суті є основним підтвердженням для суб’єктів господарювання легітимності документа та його правомочності з точки зору наявності повноважень у особи, що підписала договір чи інший документ.

Натомість, достатність лише підпису та відсутність необхідності у відбитку печатки на документах спростить рейдерам можливості підробки документів, в тому числі тих, за якими здійснюються реєстраційні дії державними реєстраторами.

Можливість не посвідчувати печатками такі документи як довіреності, векселі, аграрні розписки, розрахункові документи призведе до зловживань та фінансових махінацій з боку недобросовісних суб’єктів та може створити істотні загрози праву власності та захисту прав добросовісних кредиторів у фінансово-господарських операціях.

Слід також враховувати, що така відміна обов’язковості відтиску печаток значно спростить життя рейдерам при здійсненні підробки документів, що посвідчують повноваження та фінансово-господарські операції.

Отже, можна прогнозувати зростання кількості судових процесів у спорах щодо легітимності тих чи інших юридичних документів, встановлення юридичних фактів та підтвердження виконання зобов’язань. Чи полегшить новий закон життя підприємцям – це питання, але що додасть роботи юристам та суддям – можна сказати напевне.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X