Скасування мораторію на продаж землі: підводні камені

14 січня 2019, 18:41

Що могло б дати скасування мораторію на продаж землі українській економіці крім «хаосу», якого так боїться український законодавець?

Історично аграрний сектор України був і є однією з основних галузей економіки, вчиняючи істотний вплив як на пов'язані галузі, так і на економіку країни в цілому. Причина – унікальне поєднання колосальних природних ресурсів і практично необмеженого людського потенціалу, які разом створюють ідеальні умови для розвитку агропромислового комплексу в Україні та міцно закріпили за країною почесне звання «житниця Європи».

Відео дня

Досить красномовна інформація і про показники агропромислового сектора в Україні. За даними Держстату, обсяг вирощуваних зернових культур протягом останніх п'яти років не опускався нижче 60 млн тонн на рік, що є рекордним показником за всі роки незалежності України. Вражає і рівень зростання капітальних інвестицій у сільське господарство. Лише за 2016 і 2017 роки обсяги таких інвестицій зросли на 114%, що можна вважати своєрідним «лакмусовим папірцем» інвестиційної привабливості. У той же час, обгрунтовано стверджувати, що в реальності дані показники можуть бути ще вищими, адже не всі українські компанії відповідально ставляться до підготовки і подачі статистичної звітності Держстату.

Більш того, навіть відслідковувані статистичні показники зростання агропромислового комплексу України могли бути ще більш вражаючими, якби не мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення. Заборона введена з 2002 року разом з набуттям чинності Земельного кодексу України (ЗКУ), як тимчасовий механізм захисту від хаотичного продажу землі. Однак на практиці мораторій досі діє, існуючи в перехідних положеннях ЗКУ, позбавляючи, тим самим, права на повноцінне розпорядження своїми земельними ділянками сотні і тисячі українських та іноземних інвесторів.

Скасування мораторію дозволить агрокомпаніям швидко залучати позикові кошти

Слід зазначити, що саме існування мораторію суперечить не тільки принципам ринкової економіки, а й порушує права людини як такі. До такого висновку, зокрема, дійшов Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) у справі «Зеленчук і Цицюра проти України», рішення за якою було прийнято 22 травня 2018 року. У даному рішенні ЄСПЛ дійшов висновку, що мораторій порушує права людини, оскільки безпосередньо порушує Конвенцію про захист прав людини і основних свобод, ратифіковану Україною ще в далекому 1997 році.

Важко пригадати хоча б ще одну європейську або будь-яку іншу країну з розвиненою ринковою економікою, в якій існували б подібні обмеження на розпорядження землями с/г призначення. Даний факт «вигідно» відрізняє Україну від інших юрисдикцій в очах потенційних інвесторів, які досі за правом сприймають Україну як країну з радянськими підходами, порядками і правилами.

ЗКУ передбачає, що починаючи з 1 січня 2019 року, в Україні повинен почати діяти закон «Про обіг земель сільськогосподарського призначення», який, проте, так і не був прийнятий до кінця 2018 року. Документ передбачає, серед іншого, можливість вільного обігу земель с/г призначення, з чого випливає, що і фізичні, і юридичні особи нарешті зможуть повною мірою розпоряджатися своїми земельними ділянками, а інвестори – не тільки вкладати кошти в розвиток агробізнесу в Україні, а й будувати повноцінний бізнес зі зрозумілим портфелем активів, а також забезпечити захист і збереження бізнесу (наприклад, зникне або, принаймні, істотно знизиться кількість випадків, коли агрокомпанії будуть змушені буквально «переупати» орендодавців-власників землі у своїх конкурентів).

Більш того, 20 січня 2018 року Верховна Рада затвердила продовження мораторію мінімум до 1 січня 2020 року.

Що могло дати скасування мораторію українській економіці крім «хаосу», якого так боїться український законодавець?

Зі скасуванням мораторію на продаж землі інвестиційна привабливість агросектору України, безсумнівно, отримає відчутний поштовх і заграє новими барвами як для українських, так і для іноземних інвесторів. Перш за все, саме та частина інвесттовариства, яка так цікава Україні – великі іноземні інвестори, які можуть привести не тільки великі гроші, але і накопичені знання, навички, вміння і колосальний досвід. Завдяки чому АПК отримає впевненість у завтрашньому дні, не залежатиме від якості взаємин з українськими орендодавцями під час створення довгострокових с/г проектів або супутньої інфраструктури.

Міжнародні фінансові інституції давно виступають за скасування мораторію. Зокрема, МВФ позначив скасування як одну з пріоритетних вимог для продовження програми макрофінансової допомоги. Однак, як показує практика, міжнародні фінансові інститути надають явно недостатній тиск на країну для прийняття важливого політичного рішення щодо скасування мораторію.

Не менш важливими є й інші наслідки скасування мораторію. Наприклад, позиковий капітал – один з основних драйверів швидкого екстенсивного зростання бізнесу (в тому числі, аграрного), скасування мораторію дозволить агрокомпаніям швидко і з мінімальними зусиллями залучати позикові кошти під заставу власних оброблюваних с/г угідь, коли така необхідність виникатиме.

У той же час у законопроекті, що розглядається існує низка суттєвих недоліків, які залишають добре знайомий нам присмак невизначеності після його прочитання. Так, проект закону Про обіг земель сільськогосподарського призначення передбачає обмеження на придбання с/г земель іноземними фізичними особами аж до 2030 року, а іноземні юридичні особи зовсім відсутні в списку тих, хто може купувати землю в Україні. Більш того, порядок проведення електронних торгів, запропонований документом, є непрозорим і незрозумілим.

У результаті, питань до існуючого законопроекту залишається набагато більше, ніж відповідей. Він явно вимагає істотних доробок і уточнень, щоб у майбутньому можна було уникнути невизначеностей, які так лякають інвесторів. Можливо, саме на це і буде витрачено рік, на який український законодавець подовжив дію мораторію. У будь-якому випадку, в багатьох існують такі надії, але чи судилося їм спавдитися?

Підбиваючи підсумки, позитивним є сам факт того, що розмови про скасування мораторію на продаж земель с/г перестали бути просто розмовами, а втілилися в реальні законопроекти з окресленим баченням системи купівлі-продажу земель. Тепер важливо не допустити наступних двох сценаріїв:

  1. відкладання в «довгий ящик» ініціативи щодо скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення в Україні з щорічним продовженням терміну мораторію «під ялинку»;
  2. прийняття непрацюючого, безперспективного і незрозумілого механізму операцій з землею замість довгоочікуваних поліпшень і зрушень в цьому питанні, який законодавець міг би використовувати як хороший привід для того, щоб нічого не змінювати ще як мінімум десяток років.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мения Нового Впремемм

Показати ще новини
Радіо НВ
X