Що показав перший тиждень тестувань на антитіла до коронавірусу
Найбільший наш головний біль зараз — це не виробництво тестів, а повідомлення держави про виявлені позитивні результати.
Ми стартували з виконанням двох досліджень щодо коронавірусу: на антитіла G (визначаються якщо людина перехворіла) і антитіла А (визначаються, якщо людина зараз хворіє). Почали лише тиждень тому і вже, в режимі «легкої розминки», зробили понад 2 тис. тестів. Дальше більше.
А поки. Я завжди полюбляв дивитися і аналізувати цифри. Зрозуміло, що даних ще дуже мало для повноцінного і всебічного вивчення, вони ще нерепрезентативні, але вже зараз є кілька цікавих інсайтів:
- Відсоток позитивних IgG від усіх виконаних IgG вкрай незначний.
- Відсоток позитивних IgA від всіх виконаних IgA істотно більший, ніж відсоток позитивних IgG від усіх виконаних IgG.
- Істотна частка «сумнівних» результатів IgA,
тобто частка таких результатів, які зрештою теж можуть стати позитивними (хоча можуть стати і негативними, але тоді з великою часткою ймовірності з’являться позитивні G).
Ці три інсайти і в такій комбінації дають підґрунтя для дуже серйозних роздумів про те, що нас чекає у найближчому майбутньому. Чекаємо більший обсяг даних для висновків із більшим ступенем імовірності.
Окрім перших аналітичних інсайтів, ми також отримали і перші медичні інсайти.
Спілкуючись з деякими нашими клієнтами, ми зіткнулися з їхнім особистим досвідом і з такими цікавими ситуаціями, коли, наприклад:
- ПЛР на коронавірус у пацієнта зараз негативний, а антитіла IgА позитивні.
- Кілька місяців тому у пацієнта були характерні симптоми коронавірусної хвороби, кілька ПЛР тестів тоді були негативними, а зараз у людини антитіла IgG позитивні.
Подібні кейси можуть бути дуже корисні для детального вивчення і поліпшення всієї системи лабораторного контролю коронавірусу в Україні.
Але найбільший наш головний біль зараз — це не виробництво тестів. З цим у нас проблем немає, тести виконують надійні автомати з використанням реагентів світових виробників. У нас проблема з повідомленням держави про виявлені позитивні результати.
Всі, напевно, пам’ятають, що на початку боротьби з коронавірусом в Україні була низка конфліктів між державними органами і приватними медичними закладами через те, що останні не інформували державу про виявлених заражених на підставі позитивних результатів.
Все правильно, закон є закон, його треба дотримуватися.
Одна біда — закон розрахований на логіку процесів середини 20-го століття, але жодним чином не на 2020 рік.
Згідно з вимогами законодавчих актів, лабораторія, після отримання позитивних результатів зобов’язана впродовж 2 годин зателефонувати до районних органів СЕС та повідомити про це.
Ще раз: впродовж 2 годин. Зателефонувати. У район. І продиктувати купу суворо конфіденційної інформації (у т.ч. повні персональні дані) комусь невідомому на іншому кінці дроту. У цей момент, GDPR і Права Людини нервово ридають від власного безсилля.
Такий закон. Його треба дотримуватися і ми намагаємося це робити.
Першого дня нам треба було зробити 5 дзвінків і на це знадобилося понад 2 години.
Потім нам потрібно було робити вже по 10, 20 і навіть 30 дзвінків на день. Можете порахувати, скільки на це знадобилося часу і людино-годин роботи нашого колцентру і це ще якщо на іншому кінці взяли слухавку і відповіли. А буває, що просто годинами ніхто не відповідає і це означає, що ми мимоволі стаємо порушниками закону.
Діджіталізація і «Держава в смартфонi» ще не дісталися до цієї сфери життя, але у мене тільки одне запитання: а що буде, коли ми вийдемо на проектну потужність виробництва тестів і нам знадобиться робити 100 дзвінків на день? А якщо 200?
Непроглядний глухий кут. Центр громадського здоров’я України про цю проблему вже знає (судячи з усього, ми були першими, хто так явно розкрив це питання) і обіцяє вирішити за допомогою сучасніших IT-технологій, але скільки на це знадобиться часу — не знає ніхто, бо будь-яке рішення крім швидкості й зручності, має ще гарантувати збереження і недоторканність персональних та медичних даних.
Якщо лише один тиждень діагностики антитіл до коронавірусу в лабораторії Сінево виявився таким насиченим і «цікавим» — що ж тоді на нас чекає далі?
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.