Чому українським водіям доводиться платити штрафи двічі

18 червня 2020, 16:00

Сумлінна оплата штрафу порушення ПДР ще не означає його погашення. Чому?

За даними Патрульній поліції в 2019 році було виписано водійських штрафів на суму близько 500 млн грн. 40% з них не було оплачено вчасно. З 1 червня запрацювала система фото- і відеофіксації порушень ПДР, тому з'явиться додатковий потік штрафів. Порушення, ідентифіковані за допомогою камер, будуть заноситися відразу до реєстру Національної поліції, а водії стануть отримувати відповідні повідомлення поштою.

Відео дня

Таким чином, проблема прострочених штрафів може загостритися. При цьому значна частина прострочень не обов'язково є наслідком недобросовісності водіїв.

Багатьом знайома така ситуація, коли штраф за порушення ПДР начебто оплачений. Але одного разу людина отримує повідомлення про подвоєну суму стягнення через несплату, її зупиняють на кордоні, на її рахунки та майно накладається арешт або застосовуються інші заходи впливу. Часто це результат неправильного уявлення про те, як відбувається оплата.

Існує поширене уявлення, що погашення штрафу — щось на зразок поповнення мобільного зв'язку або переказу грошей з картки на картку — в момент отримання квитанції, штраф тут же закривається. На жаль, це відбувається не так. Оплачено — не означає, що погашено.

Насправді для закриття штрафу в реєстрі Національної поліції платіж повинен пройти досить складний шлях через ряд проміжних ланок, в кожній з яких може відбутися обрив. Для вирішення цих проблем, як правило, необхідний особистий візит до відділу адміністративної практики управління патрульної поліції або виконавчої служби.

Ось основні кейси:

  • При оплаті були введені некоректні реквізити або неправильні дані — помилка в номері рахунку, сумі або було невірно сформовано призначення платежу. Чи можна це виправити, залежить від того, наскільки серйозні помилки допущені.
  • Якщо неточність в сумі платежу, потрібно доплатити кошти, яких бракує, а потім, через 5-7 банківських днів (не плутайте з календарними), коли доплата вивантажиться з Держказначейства в базу поліції, з'явитися в управління з двома квитанціями.
  • Якщо помилка в номері постанови, то доведеться писати заяву на повернення грошей в УПП. А поки неправильно спрямовані гроші повертаються до вас, потрібно сплатити штраф ще раз (пам'ятайте про терміни на оплату без пені).
  • У разі помилки в призначенні платежу також потрібно звернутися в управління патрульної поліції, щоб оплату знайшли в базі і обробили, або ж внесли її за квитанцією.
  • Найскладніший випадок — якщо гроші пішли взагалі не до держбюджету. Штраф доведеться платити заново. Чи вийде у вас повернути першу оплату —- питання.

Як показує досвід, в кожному з цих випадків можна почути від патрульного: «Все в порядку», навіть якщо це не так. Тому головне — домогтися, щоб закриття штрафу було відзначено в базі поліції.

У банківській системі зарахування грошей відбувається не миттєво, а протягом 3-х банківських днів. Тому якщо, наприклад, штраф сплачувався в останній, 15-й день після отримання постанови, платіж може потрапити в Нацполіцію із запізненням у декілька днів. Передача такого штрафу в Державну виконавчу службу (ДВС) може і не відбутися — занадто великий тут поки що вплив людського фактора.

Щоб уникнути передачі штрафу до виконавчої служби через прострочення, необхідно вирушити в поліцію з квитанцією про оплату, попросити знайти в Держказначействі цей платіж і вручну погасити.

Але якщо ж провадження все ж відкрито, доведеться сплатити пеню в розмірі штрафу — або на рахунок поліції, або на рахунок ДВС. Без візиту до виконавчої служби не обійтися — провадження треба буде закрити.

Стягненням подвоєних штрафів за прострочення займається Державна виконавча служба. ДВС має свій реєстр, дані якого не завжди синхронізовані з реєстром Нацполіції. Тому навіть після оплати і закриття справи в ДВС, штраф може «висіти» на вас необмежений час.

Незакритий штраф може дати про себе знати в самий невідповідний момент. Тому в ідеалі, після оплати штрафу в ДВС — самому вирушити з квитанцією в управління поліції і попросити інспектора закрити штраф у їх реєстрі теж.

Другий варіант — відразу оплатити подвоєний штраф у Нацполіції. Далі з цією квитанцією їхати в ДВС, щоб закрити провадження там. Напевно знадобиться оплатити ще додаткові виконавчі платежі.

Існує таке явище, як дублювання штрафів у поліцейському реєстрі. Причина появи дублів — поганий інтернет-зв'язок, через який інспектор, який формує постанову, може натиснути на планшеті на кнопку кілька разів. В результаті в базі поліції з'являються два штрафи зі схожими номерами.

Оплачувати в такому випадку штраф за дублем не потрібно. Водієві необхідно буде приїхати в управління патрульної поліції з постановою про порушення ПДР, яку йому видали, з квитанцією про оплату, підійти до відділу адмінпрактики і попросити перевірити зайвий штраф за його номером. Те, що це дубль видно за сукупністю схожих ознак — датою, місцем, часом події тощо. В результаті його повинні анулювати в базі.

Звичайно, Національна поліція працює над оптимізацією цих та інших процесів, проте доводиться констатувати, що труднощі з оплатою штрафів за порушення ПДР будуть завжди, оскільки це специфічний платіж з часовим фактором. Необхідність використання спеціалізованих онлайн-сервісів у цій сфері розуміє і МВС, і самі водії.

По-перше, якісний застосунок дозволяє максимально автоматизувати процес оплати, виключивши велику кількість помилок, для успішного проходження всіх етапів погашення.

Для закриття штрафу в реєстрі Національної поліції платіж повинен пройти досить складний шлях через ряд проміжних ланок, в кожній з яких може відбутися обрив

По-друге, тільки онлайн-сервіс може забезпечити водієві оперативний контроль наявності у нього непогашених штрафів. До недавнього часу в Україні для цього не було інших способів, крім дзвінка або особистого візиту в управління поліції. Однак останнім часом у цій в цій сфері відбулася дуже важлива зміна — МВС стало надавати доступ для отримання даних з реєстру штрафів Національної поліції.

Це дає можливість онлайн-сервісам створити повний комплекс перевірки. За посвідченням водія та ІПН тепер можна перевірити наявність штрафів, боргів, дізнатися про те, чи немає прострочених страховок у користувача програми.

Таким чином, сьогодні для оплати штрафу за порушення ПДР існує дві можливості. Найпростіший спосіб — через онлайн-сервіс. Якщо вирішили йти в банк, уважно проходите всі етапи оплати. У будь-якому випадку потрібно обов'язково контролювати результати всіма доступними для вас способами. Якщо інспектор каже, що все в порядку, а в реєстрі не в порядку, потрібно розібратися. Для бізнесу, у якого є автопарк це особливо актуально — оперативна перевірка дозволить уникнути проблем конфіскації машин або заморозки рахунку в найневідповідніший момент.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X