Шлях від дотацій до справжніх амбіцій

20 лютого 2018, 09:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Як і все людство, я із завмиранням серця спостерігав за стартом надважкої ракети Falkon Heavy. Як більшість мешканців розвиненої частини світу і частини світу, що розвивається, розмірковував, чи міг би в наших краях з'явитися такий от Ілон Маск?

Людина, що не просто будує успішні компанії, на ринках яких до нього не було – Pay Pall, Tesla, Space X, а й кожною з цих компаній змінює правила гри, створюючи нові можливості для людства.

Відео дня

Якби в Україні з'явився свій Ілон, як ви думаєте, що б він зробив?

Я впевнений, він звернув би увагу на аграрну галузь, зокрема на ринок землі. Це та точка нашого зростання, де за умови зміни правил можливий дуже швидкий прорив. Десять років тому Україна виробляла 30 млн тонн зерна на рік, зараз виробляє 60 млн тонн. Аграрії кажуть, що потенціал зростання – в два рази більший.

Якщо порівняти показники з внесення добрив у США і країнах ЄС з українськими показниками, то за такого ж рівня обробки і впровадження технологій, ми змогли б виробляти 400 млн тонн зерна на рік. Так, нам довелося б інвестувати в добрива, технології та агарну науку.

Але...

Ми не можемо говорити про амбіції в чотириразовому зростанні, поки у нас діє мораторій на землю. Тому що доки не вирішено питання власності на землю, ми не зможемо сформулювати глобальний план розвитку.

Щоб аграрію рости, йому потрібно інвестувати у зрошення, навчитися працювати з азотом і правильними добривами, інвестувати у високоточні технології, інвестувати у дослідження ґрунтів і рослин, зайнятися формуванням насіннєвого матеріалу.

Для того, щоб будувати такий високоефективний аграрний бізнес, потрібно мислити довгостроковими стратегіями: враховувати розвиток, інвестиції в переробку, вивчати глобальні ринки.

У бізнесі, як і в житті, найцінніша валюта – час.

Не лібералізуючи ринок землі, ми втрачаємо час. А отже втрачаємо ринки збуту, на яких ми могли заробити більше грошей. З кожним роком, не маючи стратегічного плану розвитку, ми стаємо все менш конкурентоспроможними – зараз і в майбутньому.

Зараз в бюджеті закладені гроші на дотації фермерам, і це, на мій погляд, основна помилка. Міністр АПК повинен пишатися не програмою зі стимулювання фермерів, а програмою, припустимо, з прокладки нової залізної дороги в порт. Такі проекти дали б більший економічний ефект ніж ті гроші, які тонким шаром "розмазуються" по ринку.

Не треба стимулювати фермерство через бюджетні дотації. Це дорога в нікуди. Немає більшої допомоги фермерам, ніж розвинена інфраструктура і дешевий доступ до фінансів. За наявності гарних природних ресурсів, таких як вода і якісна земля, Україна зобов'язана мати стратегічний план розвитку. І шукати свою нішу на глобальних світових ринках. Сформувати точку "Б" і каскадувати завдання на всі рівні: від чиновників до найменших фермерських господарств.

Майбутнє агросектору як однієї з ключових індустрій потребує свідомого проектування. Як, у свою чергу, була спроектована винна галузь Чилі, або як поляки свідомо сформували яблучну галузь і стали головними постачальниками Європи.

Ніхто не хоче стати суб'єктом. Ніхто не хоче заявити про те, що у нас є потенціал і можливості.

Амбіції – ось, що повинне нами рухати. Якщо ми не виховаємо у себе бажання ставати кращими і культуру планування, то через 10 років нам насилу знайдеться місце навіть серед постачальників сировини. Тому що в світі вже розробляються технології вертикальних ферм, 3-D-принтингу і так далі.

Якщо у аграрного сектору буде свій довгостроковий план розвитку, то це підтягне і супутні галузі – хімію і машинобудування, дасть новий економічний ландшафт для розвитку громад.

Після запуску Falkon Heavy в нашому офісі жартували, що скоріше Ілон почне облаштовувати Марс, ніж українці – запустять ринок землі. Це сміх крізь сльози.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X