Про дерегуляцію пивної галузі

0 коментувати
У пивоварної галузі спостерігається поступове, і постійне падіння виробництва. І ось чому

Почнемо по порядку. З 2008 року у пивоварній галузі спостерігається поступове, але постійне падіння виробництва. Так, за даними компанії "Укрпиво", за останні 8 років ринок пива скоротився на 40%, з 3,2 млрд. літрів виробленого пива в 2008 році до 1,94 млрд. літрів у 2015 році. У 2015 році падіння відносно 2014 року, згідно з розрахунками "Укрпиво", склало 18%.

Графік 1 (падіння виробництва пива) (за даними ПрАТ "Укрпиво")

При цьому не варто забувати про те, що пивоварна галузь, як будь-яка інша, існує не у вакуумі, а в тісному взаємозв'язку з іншими суміжними галузями. І падіння обсягів виробництва пива тягне за собою втрати і в інших галузях. Наприклад, з 2008 року майже вдвічі скоротилося і виробництво солоду, одного з головних компонентів пива.

Графік 2 (падіння виробництва солоду) (за даними ПрАТ "Укрпиво")

Крім того, завантаження потужностей пивоварних заводів в Україні досягло свого історичного мінімуму і зараз у середньому становить 48,5% від проектної потужності заводів. Подальше падіння виробництва може привести до закриття частини існуючих, але недовантажених пивоварних заводів.

Графік 3 (завантаження потужностей) (експертна оцінка ПрАТ "Укрпиво")

Регулювання галузі

Опоненти скажуть, що в загальній ситуації економічної кризи, а також з тимчасовою втратою контролю над деякими територіями України, виробництво скоротили більшість компаній. Це дійсно так, і ми не можемо ігнорувати цей фактор при розрахунку впливу зовнішніх факторів на падіння пивоварної галузі.

Тим не менш, цілеспрямоване посилення регулювання галузі, а також наростаючий з кожним роком фіскальний тиск у вигляді збільшення акцизу і введення нового 5% збору з роздрібної торгівлі алкогольними напоями, не міг не позначитися на стані пивоварної галузі.

Так, в липні 2015 року набули чинності зміни в Податковому Кодексі, згідно з якими докорінно було змінено регулювання пивоварної галузі. Дійсно, пиво, як напій, має відноситися до алкогольних напоїв, як це прийнято в країнах ЄС. Проте в силу специфіки виробництва (лікеро-горілчані вироби – це спиртова суміш, в той час як пиво – продукт бродіння), особливості виробництва і обігу цих продуктів значно відрізняються, що не було враховано при зміні регулювання пива.

Крім змін у регулюванні, галузь відчула і фіскальний тиск – 2016 році була збільшена ставка акцизного податку на пиво на 100% (удвічі більше, ніж на міцний алкоголь). Таке різке і нерівномірне підвищення ставки акцизу на пиво призведе до поглиблення кризи галузі та подальшого скорочення виробництва пива і робочих місць. Більш того, за високої еластичності ринку, нерівномірне підвищення ставок акцизу на пиво і на міцний алкоголь також позначиться на перетіканні споживання у бік більш міцного і дешевого алкоголю.

Спроби дерегуляції

При цьому несправедливо буде сказати, що Уряд не зробив кроків з дерегуляції галузі. У травні 2015 року Кабінет Міністрів України зареєстрував законопроект №2971 про дерегуляцію пивоварної галузі після внесення пива в категорію алкогольних напоїв, тим самим визнавши, що нове регулювання є надмірним і вимагає "коригування". Законопроектом пропонувалося вирішити безліч технічних питань, зокрема, вимоги щодо ліцензування та сертифікації галузі, які ніяк не впливають на контроль ринку, в якому немає "тіні".

Після доопрацювання законопроекту у профільному Комітеті ВРУ з питань податкової та митної політики, у липні був зареєстрований законопроект №2971-д, який був прийнятий у першому читанні. Але, на жаль, законопроект так і не був прийнятий остаточно, через численні дискусії та популізм.

Другою спробою частково спростити регулювання став законопроект Мінекономіки №2498а, який пропонував скасувати ліцензії на імпорт та експорт алкогольної продукції вартістю 780 гривень. Але законопроект не набрав потрібної кількості голосів у Раді, в силу все тієї ж популістської аргументації. Деякі з депутатів-опонентів ініціативи припустили, що скасування ліцензії призведе до здешевлення продукції. Але, на мій погляд, складно припустити, що 780 гривень для оптового імпортера або виробника можуть вплинути на ціноутворення. Інші ж послалися на невідповідність європейській практиці, хоча аналіз показав, що в дійсності ліцензування експортно-імпортних операцій в переважній більшості країн ЄС відсутнє.

Більш того, дане регулювання приносить збитки державі – за підрахунками фахівців Мінекономіки, різниця у витратах на зарплату фахівцям Відомства і сумою надходжень до бюджету від ліцензування складає всього 26 тисяч гривень, і це без урахування інших адміністративних витрат на видачу ліцензії.

Ми вдячні Мінекономрозвитку, за те, що вони не здаються і продовжують виконувати свою основну функцію – правильне регулювання ринків або їх дерегуляція, як у нашому випадку. Так, вчора МЕРТ спільно з низкою депутатів повторно зареєстрували законопроект №2498а у ВРУ, під новим номером №4958 "Про спрощення процедур ліцензування у сфері зовнішньоекономічної діяльності", співавторами якого є народні депутати – голови профільних комітетів, Ніна Южаніна і Віктор Галасюк. Новий законопроект, крім скасування ліцензій на експорт та імпорт алкогольних напоїв, також пропонує спростити звітність за обсягами виробленого і реалізованого алкоголю. Так як в сфері торгівлі в основному задіяні представники малого і середнього бізнесу, спрощення нової звітності, яка займає велику кількість людських ресурсів і передбачає штраф у розмірі 17 тисяч гривень за допущену помилку або неточність, це крок у вірному напрямку. Я сподіваюся, що повторна спроба ухвалення законопроекту буде успішною.

Журнал НВ
за спеціальною ціною

Передплата журналу Новое Время до кінця листопаду дешевше на 100 грн! Передплатіть зараз на 12 місяців лише за 559 грн.

Передплатити зараз
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время Бізнес, напишіть, будь ласка, листа за адресою: kolonka@nv.ua

Експерти ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: