Що змінять нові ціни на газ

28 квітня 2016, 11:02
Кабінет Міністрів прийняв хворобливе, але правильне рішення - з 1 травня в Україні буде єдина ціна на газ

До яких наслідків це призведе?

По-перше, вся країна отримає стимул більш дбайливо відноситися до енергоресурсів. Згідно з дослідженням «Україна: огляд економіки», енергоємність ВВП України в 3-4 рази вище, ніж в європейських країнах. Іншими словами, на виробництво одиниці товару або послуги ми витрачаємо в 3-4 рази більше енергоресурсів.

Відео дня

Увага: в 3-4 рази більше! Чи здатні ми при таких вихідних даних конкурувати на світових ринках? Звичайно ж ні!

Те ж саме стосується опалення житла. Для обігріву 1 кв. м житла українці в середньому витрачають в 2-2,5 рази більше природного газу, ніж в країнах ЄС.

Знизивши ці показники до європейських, ми зможемо скоротити споживання газу більш, ніж на 12 млрд. кубометрів. Для порівняння - весь імпорт газу в минулому році склав 16,4 млрд. кубометрів.

По-друге, приберемо економічну основу корупції в ЖКГ. Наведу приклад підприємств теплокомуненерго. Отримуючи прямі дотації з бюджету, вони нічого не роблять для того, щоб знижувати свої витрати (а навіщо?) і підвищувати якість послуг (а що це дасть?). Склалася унікальна ситуація, коли ТКЕ заробляють на втратах. Їм вигідно, щоб держава, тобто ми з вами, продовжували покривати їх витрати, частина з яких осідає в кишенях керівництва цих підприємств.

Таким чином, своїх споживачів вони обманюють двічі - коли беруть гроші і коли надають неякісні послуги. І все це відбувається на тлі гучних заяв про те, що нічого міняти не можна, і що їм потрібно ще більше грошей, тому що витрати нібито ростуть.

По-третє, дамо потужний стимул для розвитку української відновлюваної енергетики. Згідно з Національним планом дій з енергоефективності-2020 вже через п'ять років ми повинні заміщати 7,2 млрд. кубометрів газу за рахунок переходу на виробництва тепла з відновлюваних джерел. В першу чергу, з біопалива (пеллет, брикет).

Так ось, ми вже відстаємо від графіка. Головним чином, через дотації на використання імпортного газу. До вчорашнього рішення Кабміну лише в секторі бюджетних установ були створені умови для конкуренції. Але там потенціал заміщення газу - близько 1 млрд. кубометрів, тоді як в теплокомуненерго - 6 млрд. кубометрів. Однак навіть в цих умовах темпи зростання біоенергетики в останні кілька років були близько 42%.

Можу судити по нашій компанії: за підсумками опалювального сезону ми зробили 120 тис. Гкал тепла. Щоб виробити таку кількість теплової енергії, знадобилося б близько 20 млн. кубометрів газу. Але замість дорогого блакитного палива ми використовували біопаливо українського виробництва. А це - нові робочі місця, податки і т.д.

З переходом на ринкові ціни на газ ситуація для української біоенергетики принципово зміниться. За великим рахунком, це дасть старт новому кластеру економіки з величезним потенціалом зростання.

Впевнений, навіть цих трьох причин цілком достатньо, щоб підтримати рішення Кабміну. Хоча причин набагато більше. Ми прощаємося із «совком» в енергетиці, коли усі платять за всіх, і це головне.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо НВ
X