Що змінять нові правила обов'язкового аудиту

21 серпня 2018, 16:00

Новий закон про аудит вплине не лише на роботу аудиторів, але й змінює "правила гри" для українських компаній.

На відміну від попередніх "аудиторських" документів, він не є "внутрішньою проблемою" вузького професійного кола. Цей закон примусить докорінно перебудувати стосунки усередині чотирикутнику "бізнес – банки – аудитори – держава".

Відео дня

Так, відповідно до положень цього документу, вимоги стають жорсткішими як до банків, які надають кредитні ресурси великому бізнесу, так і до аудиторських компаній, що працюють з ними. Водночас, закон встановлює, що всі компанії, які отримали кредити на суму понад 200 млн грн, повинні проходити обов’язковий аудит фінансової звітності. Цього вимагає закон, тож цього вимагатиме і банк, який тепер має бути впевненим у відповідності наданих йому цифр дійсності та, відповідно, правильності оцінки фінансових ризиків (а кредит є найбільш ризикованою операцією).

Крім того, Нацбанк застосовуватиме постійний онлайн-контроль щодо кожного великого кредиту, та доручив банкам забезпечити регулярний і (що найважливіше) незалежний аудит прокредитованих компаній.

Дані вимоги викладено у постанові НБУ № 351 від 30.06.2016 року Про затвердження Положення про визначення банками України розміру кредитного ризику за активними банківськими операціями, які набули чинності торік.

Важливо також усвідомити, що бізнесу, який працює як холдинг – а так влаштований майже весь великий український бізнес – буде змушений при отриманні кредиту надавати фінансову звітність і проходити незалежний аудит не лише конкретних дочірніх структур, але й всієї групи консолідованих підприємств. Простіше кажучи, час "рокіровок" сплив.

Друге, на чому слід наголосити – витрати на незалежний аудит, який наразі "перевісили" на бізнес, можуть, зрештою, знизити загальні витрати. Робота з кваліфікованими аудиторами з бездоганною репутацією на ринку і відомим ім’ям допоможе довести свою надійність і фінансову стабільність компанії. Зрештою, це стане вагомим аргументом у спілкуванні з банками при отриманні кредитів. Мало того, самі банки будуть за таких клієнтів конкурувати, і бізнес зможе робити зважений вибір.

Третім важливим моментом нового закону є створення і запуск вже цієї осені єдиного реєстру Аудиторської Палати. В ньому буде перелік аудиторських компаній, які матимуть право здійснювати ті чи інші перевірки. Тож кожна компанія, яка стикнеться у процесі роботи з необхідністю проходити аудит, зможе обрати собі партнера відповідно до вимог. Наразі в цьому списку є 26 компаній, схвалених НБУ.

Показати ще новини
Радіо NV
X