Що змінить податок на виведений капітал

5 липня 2018, 17:30
1357
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Президент Петро Порошенко вирішив подати до Верховної Ради законопроект про податок на виведений капітал.

Треба розуміти, що податок на виведений капітал може бути введений не як додатковий, а замість податку на прибуток. Відповідно, якщо це вдасться, то у компаній зникнуть проблеми пов’язані з податком на прибуток.

По-перше, зміниться об'єкт оподаткування. Виведений капітал – це не якась нарахована умовна величина, яку можна по-різному обчислювати, а конкретна сума, яка проходить через банк і відображається не тільки у фінансовій звітності підприємства. Тому зникає необхідність у перевірках бухгалтерського обліку щодо нарахування фінансового результату. Як наслідок, контакти між підприємцями та податковою зводяться до мінімуму, майже, як на спрощеній системі оподаткування.

Виняток становитимуть нечисленні підприємства з зовнішньоторговельними великомасштабними операціями, які створюють великий ризик виводу коштів у офшори. Діяльність таких компаній буде досліджуватись ретельніше. Податкова зможе зосередити зусилля на них і перекрити канали відтоку капіталу з України без сплати податків. Загалом за мету не ставиться перекрити відтік капіталу. Робота з офшорами залишиться не змінною, але потрібно буде сплачувати податок з дивідендів.

Що ж змінює введення податку на виведений капітал?

Зникає податковий облік, залишається тільки бухгалтерський облік. Не потрібно приховувати прибутки і звітність підприємств стане прозорою. Відповідно легше буде залучати інвестиції. Підприємці які хочуть реінвестувати гроші всередині країни, зможуть це зробити без жодного оподаткування. Тобто для підприємств, які швидко зростають і реінвестують власні прибутки у бізнес, оподаткування зменшується. Для решти бізнесменів, які виводять прибутки до іноземних материнських компаній чи виплачують дивіденди власникам, правила набагато спрощуються.

Податок на виведений капітал менший, чим існуючий податок на прибуток. Зникає податок на дивіденди з фізичних осіб. Відповідно вся ставка нового податку становить 15% і буде спонукати вихід прибутків з тіні. Також зменшується загальне податкове навантаження. Таке полегшення буде стосуватись прибуткових бізнесів, які на сьогоднішній день тягнуть основний тягар оподаткування з податку на прибуток. Натомість тепер ця ноша буде частково перекладена на тих, хто успішно виводить кошти в офшори.

У законопроекті, який зараз розглядається, немає ані прив'язки витрат до господарської діяльності підприємства, ані жодних утисків спрощеної системи оподаткування. Винятком є виплата грошей суб'єкту спрощеної системи оподаткування, який є афілійований з підприємствами. Але такі випадки – рідкість. Робота зі спрощенцями залишається не змінною.

До того ж у новому законопроекті немає ще однієї страшилки, про яку говорили, – це контролю трансфертного ціноутворення для операцій всередині країни. Принципи контролю трансфертного ціноутворення не змінюються, він залишається тільки для великомасштабних зовнішньоторговельних операцій, але працювати з ним будуть ретельніше.

Тому компаніям, які виводять великі гроші від оподаткування через офшорні операції, дійсно не подобається цей податок. Але, в цьому сенсі, прийняття цього закону було б певною мірою відновленням справедливості.

Найважливіше, що реформа корпоративного податку здатна кардинально змінити відносини між платниками і податківцями, та відкриває шлях до повноцінного "перезавантаження" ДФС. З прийняттям цього закону (якщо він не буде вихолощений) Україна отримає шанс не тільки успішно завершити податкову реформу, але й побудувати одну з найефективніших та найбільш сприятливих для бізнесу податкових систем у регіоні, якщо не в світі.

Головне

Політика

Сьогодні, 19:03

article_img
Припустився помилки. Гнап розповів про репутаційні втрати після скандалу з коштами для військових
Країни

Сьогодні, 19:15

article_img
Новий ЮКОС? У Росії заарештували великого американського інвестора
Країни

Сьогодні, 10:43

article_img
У британському парламенті звинувачують Facebook в порушенні законів про конфіденційність і конкуренцію

Вибір редакції

Інновації

Сьогодні, 12:00

article_img
Спітніла ракета. На чому Ілон Маск збирається доправити людей на Марс
Країни

Сьогодні, 20:35

article_img
Ближче до зірок. Як буде виглядати перший в світі космічний готель за $790 тисяч на добу
Люди

Сьогодні, 19:20

article_img
Мені не 80, щоб я гарно зберіглася. Ольга Сумська про вік, забобони і прабабусю, в яку закохався Нестор Махно

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

kolonka@nv.ua