Що заважає передати компанії найманим менеджерам

13 листопада 2017, 17:00
Передача управління компанією від власника найманому менеджеру — це тема, навколо якої збирається величезна кількість спекуляцій. Давайте розберемося, що тут не так

Український бізнес переживає період, який відомий як "перше покоління підприємців". Це частина історії будь-якої капіталістичної країни, в якій порушуються всі книжкові правила. І в принципі, всі правила.

Відео дня

Для компаній це період інтенсивного росту або формування, створення їх ДНК. Передача їх найманому менеджменту в цей період несе в собі величезні ризики. Потрібно прийняти, що в Україні ще дуже мало сформованих компаній. Є бізнеси, теми, але це не компанії. У них немає бізнес-концепції, ключового фокуса, системи оцінки та прийняття рішень. А щоб передати, потрібно, щоб було що передавати.

Більшістю компаній, народжених в Україні, керує один з власників-засновників. Це така людина з трьома шапками на голові — керівника, інвестора і підприємця. Український період "першого покоління" вимагає від нього виконання двох складних функцій. Я б назвав їх архітектор і стабілізатор. Передати їх найманому менеджменту виглядає нереалістичним.

Кожну з функцій можна розкласти на кілька складових. Перша — це підприємництво і стратегічний маркетинг. Друга — антикризовий менеджмент і GR (Government Relationship — міжнародна версія того, що у нас відомо як "вирішення питань").

Часто ці функції розділені між партнерами, вкрай рідко їх може ефективно поєднувати одна людина. У більшості українських компаній саме власник де-факто залишається маркетинг-директором, директором з розвитку і кризовим менеджером. Незалежно від того, що в компанії вже є управлінці з такими посадами.

Одна з найболючіших помилок, які роблять власники-засновники — це передача компанії на етапі формування. Вони чекають від найманого СЕО (chief executive officer) підприємництва, чекають, що він буде вловлювати їх думки (навіть невимовні), дивитися на світ їхніми очима, віддаватися також, як вони і навіть жертвувати своєю сім'єю. Ні, найманий менеджер не буде. І не повинен. Але, на жаль, все це потрібно для створення компанії. У підприємця на цьому етапі не існує балансу між сім'єю, захопленнями і бізнесом. Все його життя поглинає ідея.

Підприємництво і менеджмент — це різні таланти і способи мислення. І навіть протилежні — перші схильні до ризику, другі — ні, перші повинні бути за рамками, другі в рамках. Як же делегувати підприємництво, якщо це талант?

Що я порадив би українським власникам-засновникам. Перше — це відокремити стратегічний розвиток від оперативного управління. Друге — максимально делегувати команді. А ось в питаннях стратегічного розвитку залишатися архітектором своєї компанії. Поки ви їй потрібні. Ніхто за вас не створить вашу компанію. А якщо створять, це буде не ваша компанія. Залучайте зовнішніх експертів, створюйте дорадчі ради (Advisory Board). Їх члени не скуті зобов'язаннями або страхом перед вами, і тому хороші для генерації креативних ідей і пошуку відповідей на нестандартні завдань.

І друге — пам'ятайте другу частину своєї місії — стабілізація. Один топ якось мені сказав: ми побудували найефективнішу систему в галузі. Але все це може працювати тільки за однієї умови — якщо нам забезпечать стабільність середовища. Це найважливіше завдання власників. Воно пов'язане не тільки з вирішенням питань з контролюючими органами та іншими недоброзичливцями. Це ще й постійний антикризовий менеджмент, який вимагає особливої мотивації та залізної нервової системи. Якщо такі менеджери і існують в Україні, вони явно добре влаштовані. І "хедхантити" їх не всім під силу і по кишені.

Один мій друг якось сказав — першому поколінню підприємців в Україні не вдасться передати бізнес найманим менеджерам. Середовище не дозволить. І я з ним згоден. Але, чесно кажучи, глибоко в душі, мені дуже хотілося б, щоб він помилявся.

Показати ще новини
Радіо НВ
X