Що загрожує українському ринку хмарних сервісів

9 березня 2016, 14:11
Український ІТ-ринок перебуває в епіцентрі найдраматичнішого періоду за весь час свого існування

Зараз вже важко повірити, що в 2008 р. обсяг внутрішнього споживання товарів і послуг, що відносяться до IT-сфери, становив майже $4 млрд. У 2015 р. наші споживачі витратили на ІТ менш ніж $900 млн. І прийдешній рік поки не обіцяє нічого радісного місцевим айтішникам.

Відео дня

Існують різні версії, що пояснюють цей феномен. Особисто я схильний думати, що існуюча протягом майже 25 років модель роботи IT-ринку - постсовкова, заснована на перепродажі і мінімальному рівні доданої вартості, яка експлуатує частіше особисті взаємини, ніж інженерну компетентність, - вичерпала себе. Але зменшення і навіть розорення багатьох IT-компаній зовсім не означає кінець ери ІТ в нашій країні.

Просто прийшли нові часи.

Світова ІТ-індустрія переживає серйозну трансформацію за останні 20 років. Більшість глобальних IT-виробників активно перекроюють свої продуктово-сервісні портфелі, все більше мігруючи на платформу хмарних сервісів замість продажу обладнання та програмного забезпечення. Подивіться на звіти і релізи IBM, Microsoft, Oracle, SAP і багатьох інших гігантів. А вже про діяльність таких законодавців моди як Google, Amazon Web Services, Salesforce і говорити не варто.

В силу своєї специфіки хмарні сервіси нечутливі до державних кордонів, багатьох культурних та економічних особливостей різних країн і континентів. Інтенсивний розвиток і просування хмарних сервісів світовими IT-грандами є явною загрозою для багатьох українських компаній, які звикли торгувати чимось, а не виробляти що-небудь.

Український споживач цілком прагматичний і космополітичний. І цілком може з'ясуватися, що закордонному оператору хмарних сервісів посередники просто не потрібні. Іншими словами, більшості локальних гравців варто дуже серйозно потурбуватись щодо змін у своєму бізнесі.

Компанія De Novo, в якій я працюю, є найбільшим українським провайдером хмарних сервісів класу IaaS (Infrastructure as a Service, інфраструктура як сервіс). Наш майже чотирирічний досвід показує, що вітчизняний споживач більше ніж готовий працювати з національними компаніями і платити за сервіс високої якості за розумною ціною. І ми успішно конкуруємо і боремося за нашого замовника зі світовими гігантами. При цьому ми активно інвестуємо в нові сервіси, які вирішують найрізноманітніші завдання корпоративних ІТ-служб. Наш приклад показує доречність і перспективність хмарного бізнесу в Україні.

Дивлячись на карту нашого ІТ-ринку, ми бачимо дуже мало актуальних пропозицій від місцевих операторів. Якщо інфраструктурні сервіси (оренда обчислювальних потужностей і хмарних сховищ) надаються декількома операторами, то на рівні програмного забезпечення (SaaS - Software as a Service, ПО як сервіс) справи йдуть набагато гірше. І ця картина разюче відрізняється від загальносвітової тенденції, де частка IaaS SaaS впевнено обігнала і, за всіма прогнозами, буде і далі зростати.

На мій погляд, ресурс українських розробників цілком професійний і достатній для успішної конкуренції із закордонними постачальниками цих послуг. Правда, для виходу на ринок хмарних сервісів бенефіціарам та менеджменту компаній необхідно прийняти важке рішення - інвестувати в довгу, що сьогодні в Україні не дуже популярно.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Є ще одна проблема, яка заважає компаніям рухатися в цьому напрямку - відсталість законодавства, необхідного для підтримки нових технологій. Ніхто в наших держорганах не знає, як тлумачити хмарні сервіси, як їх купувати, як оцінювати рівень захисту даних в хмарах і ін. І це точно не пріоритет №1, і навіть не №10, в планах нашої держмашини.

Роль того, що відстає в деякому сенсі дає свої переваги - нічого не потрібно вигадувати, методом копіпаст можна брати до роботи готові шаблони, успішно апробовані в США, Великобританії, країнах ЄС. Але такий підхід має серйозні загрози.

У середині 2015 р департамент торгівлі США (department of commerce) опублікував цікавий документ «2015 Top Markets Report. Cloud Computing. A Market Assessment Tool for U.S. Exporters», який описує можливості для проникнення американських хмарних операторів на ринки інших країн. Я цілком можу допустити, що Україна опиниться під м'яким пресингом лобістів американських операторів, і тоді наші компанії програють народжуваний ринок начисто і назавжди.

Можливо, створення кооперативних ланцюжків і профільних асоціацій хмарних операторів може серйозно похитнути ринкову ситуацію в сторону, вигідну тисячам великих і маленьких споживачів, а також чинити додатковий тиск на систему держуправління.

Лобіювання інтересів національних провайдерів на державному рівні стає нагальним завданням, результат виконання якого може як потужно підтримати трансформаційні процеси IT-ринку, так і загнати галузь в стан "бананової плантації."

А щоб не вийшло у нас те, що завжди до цього часу виходило - тобто не була створена монополія на доступ до державних ресурсів для кишенькових компаній - варто звернути найпильнішу увагу, наприклад, на досвід Великобританії в створенні Public Service Network. Але це тема для іншої розмови.

Показати ще новини
Радіо NV
X