Що важливо знати учасникам держзакупівель

21 березня 2018, 15:00

Введення системи ProZorro в тендерний процес України зробило більш відкритим процес публічних закупівель і розширило можливості як для замовників, так і для учасників.

Проте й досі незрозумілою для багатьох є тема забезпечення тендерної пропозиції: навіщо це потрібно замовникам, який вид гарантії обрати, де її оформити, на який термін та на що звернути увагу? Проведу невеличкий екскурс у цю тему, аби зменшити головний біль керівникам відділу збуту.

Відео дня

Забезпечення тендерної пропозиції та тендерна гарантія – тотожні поняття?

Перш за все, розберемося з термінологією. Відповідно до ст. 1 закону України Про публічні закупівлі (з останніми змінами, внесеними від 21.12.2017 – тут і надалі будемо посилатися на нього): "Забезпечення тендерної пропозиції — надання забезпечення виконання зобов’язань учасника перед замовником, що виникли в зв’язку з поданням тендерної пропозиції, у вигляді такого забезпечення, як гарантія". Як бачимо, гарантія і є забезпеченням тендерної пропозиції.

Важливо також розуміти, що згідно з ст. 24 закону України Про публічні закупівлі, в разі, коли надання забезпечення тендерної пропозиції вимагається замовником, то в тендерній документації він має зазначити умови його надання, зокрема вид, розмір, строк дії та застереження щодо випадків, коли забезпечення тендерної пропозиції не повертається учаснику.

Які ризики покриваються тендерним забезпеченням?

Завдяки тендерному забезпеченню, в стандартному ланцюжку "замовник-учасник", з’являється ще одна ланка – гарант. Відповідно до ч. 1 ст. 510 Цивільного кодексу України, гарант відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником. Якщо ж учасник відмовився від виконання умов договору, то гарант має виплатити замовнику суму гарантії. У законі Про публічні закупівлі наведено вичерпний перелік ризиків для замовника, які покриваються тендерним забезпеченням:

 • відкликання тендерної пропозиції учасником після закінчення строку її подання, але до того, як сплив строк, протягом якого тендерні пропозиції вважаються чинними;
 • непідписання учасником, який став переможцем процедури торгів, договору про закупівлю;
 • ненадання переможцем у строк (не більше п’яти календарних днів з дати оприлюднення на порталі ProZorro повідомлення про намір укласти договір) документів, що підтверджують відсутність підстав, передбачених статтею 17 цього Закону (чи не вчиняла особа корупційних правопорушень у сфері закупівель тощо);
 • ненадання переможцем процедури торгів забезпечення виконання договору про закупівлю після отримання повідомлення про намір укласти договір, якщо надання такого забезпечення передбачено тендерною документацією.

Які бувають гарантії?

Тут все просто — існує три види тендерних гарантій:

 • банківська;
 • страхова;
 • фінансова гарантія.

Іноді замовник вказує необхідний йому вид гарантії, тож потрібно враховувати це.

Якщо така інформація відсутня, краще уточнювати, звернувшись у службу підтримки, аби уникнути дискваліфікації.

Найбільш поширеними є банківські гарантії. Вони характеризуються найменшим ризиком невиплати — через це саме їх найчастіше обирають замовники. Під час оформлення банківської гарантії проводиться детальний аналіз та ідентифікація клієнта, відповідно до вимог законодавства та внутрішньої політики ризик-менеджменту.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

А який же розмір тендерної гарантії?

Відповідно до ч. 1 ст. 24 закону України Про публічні закупівлі, розмір забезпечення тендерної пропозиції в грошовому виразі не може перевищувати 0,5 відсотка очікуваної вартості закупівлі в разі проведення торгів на закупівлю робіт та 3 відсотки — в разі проведення торгів на закупівлю товарів чи послуг на умовах, визначених тендерною документацією.

Яка ціна оформлення тендерної гарантії?

Скільки доведеться заплатити точно розрахує лише співробітник установи, яка надаватиме таку послугу. Загалом, як і завжди, вартість гарантії залежить від розміру гарантії та терміну її дії. Банки надають гарантії з забезпеченням депозиту, фінансові установи можуть надавати гарантії без забезпечення депозитом, але для них це є більш ризикованим варіантом.

Де оформити тендерні гарантії та за який термін?

Оформити гарантію можна в банку, страховій або фінансовій компанії. До того ж, деякі онлайн-майданчики дозволяють залишити заявку на гарантію в особистому кабінеті. Проте ця опція не є обов’язковою, вибір місця оформлення тендерної гарантії завжди залишається за учасником тендеру.

Термін оформлення також варіюється залежно від установ: деякі пропонують зробити це вже за один день. Але варто пам’ятати, що до складання забезпечення тендерної пропозиції потрібно ставитися дуже відповідально: маленькі неточності в формулюванні можуть коштувати бажаної перемоги у тендері. Адже існує ризик, що термін дії гарантії сплине до часу проведення торгів, що є підставою для відмови в укладанні договору.

На що варто звернути особливу увагу при оформленні?

 1. Безвідкличність і безумовність гарантії: пам’ятайте, що обидва пункти мають бути присутні в тексті гарантії.
 2. Сума гарантії: вона має бути визначена відповідно до вимог замовника БЕЗ вживання формулювань "будь-яка сума", "сума, що не перевищує".
 3. Декілька лотів: якщо ви приймаєте участь в мультилотовій закупівлі, то необхідно оформлювати гарантію на кожен лот окремо, а не вказувати всі лоти в одному документі.
 4. Перебіг дії гарантії: гарантія набуває чинності з дати її складання або визначеної дати після дати складання. Ніяких "від" - "до".

Як показує практика, значна кількість пропозицій відхиляється саме через проблеми з гарантією. Тепер, коли ви вже знаєте відповіді на основні запитання, що хвилюють учасників тендерів, лишається тільки пильнувати правильність оформлення та формулювання текстів гарантій.

Будьте уважними та вдалого вам “тендерного полювання”!

Показати ще новини
Радіо NV
X