Все спільне: як працює sharing economy

31 липня 2019, 14:30

Як економіка спільного споживання змінює сферу логістики

Sharing economy (SE) — економіка спільного споживання — соціальне явище, яке змінює споживчі звички, створює нові бізнес-моделі і змушує переглянути багато процесів у компаніях.

Відео дня

Якщо давати академічне визначення, то економіка спільного споживання — це соціоекономічна система, яка заснована на спільному використанні матеріальних і людських ресурсів. Простіше кажучи, замість того, щоб купувати якусь річ або послугу, люди або компанії просто беруть її в оренду, будь то квартира, машина, побутова техніка чи логістичний склад.

SE: з чого все почалося

Концепція sharing economy активно обговорювалася ще в 90-х роках, але в 2008 році почався її інтенсивний розвиток, який пов'язують зі світовою економічною кризою. У цей період з'являються такі гіганти, як BlaBlaCar (2006 рік), Airb&b (2008 рік) і Uber (2009 рік). Ці компанії нерідко називають головними прикладами економічної моделі загального споживання.

У 2010 році концепцію SE описала Рейчел Ботсман в книзі «What's mine is yours: the rise of collaborative consumption» («Що моє — твоє: стрімке зростання спільного споживання»), назвавши довіру, на якій базується вся філософія шерінгової економіки, головною валютою майбутнього. У тому ж 2010 журнал TIME відніс цю концепцію до однієї з десяти глобальних ідей, які змінять світ.

Шерінгова економіка сьогодні

До 2025 року сукупний прибуток ринку загального споживання досягне $335 млрд

Згідно з прогнозом PwC, в 2019 році 15% населення планети, принаймні, один раз користувалася шерінговими сервісами. До 2025 року сукупний прибуток ринку загального споживання досягне $335 млрд. За рівнем доходу він наздожене компанії з традиційним підходом в тих же галузях.

Причин такого стрімкого зростання кілька:

● розвиток інформаційних технологій

● швидкість, доступність і дешевизна інтернету

● доступність гаджетів

● розвиток інтернет-спільноти

● затребуваність кастомізованих сервісів

● споживачі все частіше вибирають локальні компанії з «людським обличчям» замість корпорацій

● відкритість користувачів до нових сервісів і отримання нового клієнтського досвіду

● набирає популярність тренд «користуватися» замість «мати»

За даними того ж звіту PwC, в найближче десятиліття в Європі сегмент SE буде рости на 35% в рік, захоплюючи нові сектори економіки, серед яких — логістика і ритейл.

Логістика під впливом спільного споживання

Один із принципів шерінгової економіки — не використовуєш, значить втрачаєш. Він якнайкраще застосовуваний в логістиці. Впровадивши в роботу спільне споживання, логістичні компанії зможуть знизити витрати на складську інфраструктуру, транспорт і персонал. Раціональне використання активів позитивно відіб'ється на кінцевій вартості послуг/товарів, оскільки в неї спочатку закладені витрати на логістику.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

У звіті «Sharing economy logistics. Rethinking logistics with access over ownership », опублікованому в 2017 році логістичним гігантом DHL, розглянуто кілька трендів, які вже зараз впливають на всю галузь.

Спільне використання складів

Шерінг складських приміщень передбачає розміщення інформації про вільні площі на цифрову платформу. Оплата проходить за гнучкою системою pay per use — за фактичне використання простору.

Приклад застосування. Стартап з Сіетла Flexe розробив платформу для здачі в оренду надлишкових складських площ. Вона вже об'єднує 370 складів на ринках 45 штатів, відкривши доступ до вільного місця для розміщення 400 тисяч піддонів.

Команда засновників Flexe (Фото: media.bizj.us)
Команда засновників Flexe / Фото: media.bizj.us

Flexe дозволяє монетизувати складські приміщення, які не використовуються. Користувачам пропонується брати в оренду місця для щонайменше 50 палет на 30 днів, або на загальну суму від 500 доларів. Заробіток стартапу — 20% з кожної транзакції.

Основні користувачі цієї моделі — невеликі ритейлери і підприємства, що виробляють сезонну продукцію, коли склад використовують лише кілька тижнів або місяців.

Спільне використання транспорту

1 з 4 вантажівок на дорогах США та Європи їде порожньою або не повністю заповненою, в Китаї цей показник досягає 40%

За даними консалтингового агентства Frost and Sullivan, 1 з 4 вантажівок на дорогах США та Європи їде порожньою або не повністю заповненою, в Китаї цей показник досягає 40%.

Таке неефективне використання транспортних потужностей і їх простій позначається на швидкості і вартості доставки, безпеці вантажів, відстеженні посилок.

Цю проблему вирішують шерингові сервіси для оренди місць у транспортних засобах. Спільне споживання при транспортуванні змінює підходи до логістики, задає нові стандарти відкритості і доступності логістичних послуг.

Приклад застосування. У всьому світі створюються стартапи, які вирішують завдання шерінгового використання транспортних засобів. В Європі це Saloodo! від DHL, Freightos, Convoy і Loadsmart в США, Huochebang в Китаї.

Ці платформи працюють за класичною для SE схемою — беруть певний відсоток за кожну транзакцію. При цьому користувачі отримують доступ до транспортування своїх вантажів, відстеження місця їх перебування в режимі реального часу, звітних документів, безпечних платежів.

За прогнозами DHL такі платформи будуть застосовуватися для перевезення вантажів у всіх видах транспорту.

Шерінг активів у B2B

Шерінгова економіка також може бути корисна для використання дорогих активів.

OmniCampus
Фото: OmniCampus

Приклад застосування. Компанії Yard Club і MuniRent — яскравий приклад того, як максимально ефективно використовувати і розподіляти важку техніку між муніципальними органами і будівельними компаніями. Усередині кожного складу є спеціальний парк навантажувачів, навантажувачів піддонів і складного вантажно-розвантажувального обладнання, призначених для використання операторами логістики протягом усього робочого часу. Якщо парк працює в 3 зміни 24/7, то бувають моменти коли немає завантаження протягом однієї або двох змін на добу або навіть протягом усіх вихідних. У ці години не зайняті активи можна було б здавати в оренду ритейлерам, як, наприклад, IKEA, Wal-Mart, OBI і The Home Depot. Таким чином логістичні провайдери не тільки надають доступ до ринку через платформу, але також можуть грунтуючись на своєму досвіді ефективного транспортування складного обладнання між локаціями, поділитися своїми знаннями і проконсультувати всіх, хто бажає.

Також sharing economy вирішує проблему найдорожчою (більше 30%) ланцюжка доставки — «останньої милі» за рахунок шерінгу пунктів видачі, почтоматів тощо. Ця модель насправді не нова і була в тому чи іншому вигляді реалізована через агрегатори. Наприклад, компанія Mail Boxes Etc. співпрацює з безліччю світових служб кур'єрських доставок, як UPS, TNT, Pony Express, 4sides і т. д. Логістичним компаніям не потрібно відкривати власні відділення, а можна стати частиною мережі. В майбутньому посередники можуть піти і компанії за допомогою платформи можуть ділитися своїми ресурсами.

Спеціально для НВ Бізнес
Більше поглядів — у розділі Експерти НВ Бізнес

Показати ще новини
Радіо NV
X