Що стоїть за наїздами силовиків на IT

4 жовтня 2016, 08:51
Для того, щоб зрозуміти вплив силових структур на IT-бізнес, можна згадати, що відбувалося на ринку ще рік тому

В сегменті розроблення програмного забезпечення компанії здебільшого займаються роботою на експорт, відповідно, отримують валютну виручку. У них з'явилося набагато більше грошей, ніж було раніше. Це і зацікавило різні структури.

Відео дня

Тоді люди з різних силових органів, в основному з МВС, а також СБУ та податкової приходили до цих компаній за надуманими приводами. Мета у них була лише одна – заблокувати бізнес шляхом порушення кримінальних справ, виїмки комп'ютерної техніки або просто блокування роботи офісу. Таким чином вони створювали ґрунт для того, щоб компанії з ними "домовлялися".

Зараз ситуація змінилася. Такої організованої компанії проти IT-бізнесу немає. Після діалогів з владою країни навіть з'явилася якась стабілізація і бажання організувати нормальний формат взаємодії з силовиками.

З іншого боку, якщо говорити про бюджетний ринок, тобто коли компанії працюють за держзамовленнями. Там, де є державні гроші, існує дуже багато перевірок і регулювань. А чим більше перевірок, тим більше у органів, що перевіряють, виникає бажання щось знайти і за щось зачепитися. При цьому деякі не в міру завзяті представники правоохоронних органів можуть навіть зашкодити роботі тієї чи іншої державної системи. Тут також потрібно виробити певні правила гри, які не дозволять проводити агресивні акції та атаки на компанії.

Для цивілізованого вирішення проблеми потрібно розділити її на кілька рівнів: перший – підслідність органу, що перевіряє, тобто які саме випадки він може розслідувати, і другий – бізнес-модель компанії, адже специфіка роботи провайдерів, хостерів, дистриб'юторів, інтеграторів та розробників програмного забезпечення дуже відрізняється.

Зараз ведуться переговори з представниками фіскальної служби і Міністерства фінансів про те, щоб застосовувати до IT-бізнесу галузеву модель перевірок. Тобто у кожного підприємства є певна бізнес-модель, яка встановлює чіткі критерії роботи. Перевірки повинні проводитися в тому випадку, якщо компанія виходить за рамки цих критеріїв.

Крім того, потрібно остаточно вирішити питання з копіюванням даних з серверів компаній. Повинні бути спеціальні програми, які пройшли атестацію уряду. З допомогою цих програм органи контролю можуть копіювати інформацію, а не забирати сервери.

Крок до цього вже зроблено. На початку вересня з'явилося урядове розпорядження про щорічний плані підтримки індустрії програмної продукції. Одним з пунктів визначено, що МВС необхідно розробити порядок атестації програмно-апаратних комплексів, які будуть використовуватися для копіювання інформації з серверів. Також потрібно розробити проект закону, який би ввів у кримінальний процес поняття копіювання даних, які стають доказом.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Зважаючи на те, що базовий законопроект, який стосується заборони вилучення серверів і обмеження деяких повноважень правоохоронних органів, був прийнятий у вересні, сукупно очікувати поліпшень можна вже на початку наступного року.

Показати ще новини
Радіо NV
X