Що спільного між бізнесом та спортом

12 травня 2016, 15:03
Днями я зловив себе на думці, що все частіше подумки співвідношу свій менеджерський досвід з досвідом спортивним

З раннього дитинства я займався волейболом, досягнувши в 1978 році рівня гравця волейбольного клубу "Локомотив" (м. Харків) – першої української команди бронзового призера чемпіонату СРСР. Волейбольні терміни, комбінації та елементи стратегії міцно закріпилися в моєму понятійному апараті. Адже насправді, різниця між спортом та бізнесом не так велика.

Відео дня

У бізнесі ми не сходимося з конкурентами в прямому поєдинку або "стінка на стінку", як у футболі чи боксі. Ми сидимо в офісах на протилежних кінцях міста. Між нами, як у волейболі, натягнута регулююча ринок сітка. Але ми постійно відчуваємо конкуренцію. Це безконтактний вид спорту, ніби рідного для мене волейболу.

Топ-менеджер – це капітан команди. Деякі топи беруть на себе скоріше роль тренера, але це, на мій погляд, є помилкою. Керівник завжди повинен бути на полі, у грі, на рівних зі своєю командою.

При цьому він повинен пам'ятати, що його гра командна. Для перемоги необхідна стратегія, що дозволяє кожному гравцю проявити свої найсильніші якості. Зовсім необов'язково капітан повинен бути весь час лідером. В той або інший епізод матчу роль лідера, яскравого виконавця довіряється практично кожному. Беруть участь у грі все, адже у кожного гравця своя, унікальна спеціалізація.

Стратегія у волейболі, в принципі, найважливіше. Від того, наскільки вона ретельно продумана і реалізована залежить весь хід гри. Однієї фізичної сили або стрибучості недостатньо для перемоги, якщо гравці не вміють діяти спільно, говорити на одній мові.

Крім того, кожен гравець, а тим більше капітан, розуміє важливість своїх товаришів. Перед грою, і вже тим більше під час гри, їх не можна ображати, принижувати, виводити з рівноваги. Накричав на гравця – і ось вас на майданчику вже не шестеро, а п'ятеро. Один вже не гравець.

Ті ж само правила я використовую і в бізнесі. Кожен повинен відчувати себе учасником подій. Уміння кожного необхідно використовувати максимально ефективно. При цьому в команді важливо взаємна повага. Стратегія гри, розвитку, те від чого залежить майбутнє твоєї компанії.

Найважливішою фізичною характеристикою гравця у волейболі є зростання. Чим вище гравець, тим більше у нього шансів високо піднятися над сіткою. Коли я починав серйозно займатися волейболом, я був одним з найвищих дітей в команді. Але підлітковий період не витягнув мене до двох метрів, як я сподівався. Вже в старших класах, а потім у складі команди майстрів я виявився одним із самих невисоких гравців.

Природно, що це стало великим розчаруванням. Ти багато років займаєшся, тренуєшся, але при цьому поступаєшся іншим гравцям в силу з причин, які не можеш змінити. Я проаналізував ситуацію і прийшов до єдино вірного, як на мене, висновку: потрібно міняти те, що я можу змінити, тобто займатися ще наполегливіше. Так і вийшло. Більше, ще більше, максимально багато тренувань – і я вже нічим не поступався гравцям, фізично більш придатними для цієї гри.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Винесений мною урок був украй простий: конкурувати можна завжди, навіть коли стартові позиції суперника сильніше. Головне – кількість і якість прикладених зусиль.

Глядач, він же споживач, цього не побачить. 90% прикладених зусиль залишається поза зором – це тренування, відпрацювання стратегії і тактики, притирання гравців. Але кожен з гравців робить це для того, щоб вийти на майданчик. Щоб показати результат своєї роботи глядачеві. Щоб отримати його схвалення, визнання, а можливо і любов.

Показати ще новини
Радіо НВ
X