Що робити зі старими хрущовками

5 травня 2017, 13:38
Непоказні п'ятиповерхівки на ділянці в межах вулиць Мілютенка, Шолом-Алейхема, Братиславської та Лісового проспекту, одягнені в цеглу і тим не менш холодні і енерговитратні взимку, у КМДА пообіцяли віддати під знесення

На їх місці вже через кілька років з'явиться новий житловий комплекс з багаторівневим паркінгом та зручною територією.

Народжена в надрах департаменту будівництва програма реконструкції старих хрущовок все ще в зародку: порахувати, обстежувати, продумати генплан, знайти охочих реалізувати проект. Терміни все переносяться.

Тим часом забудовники на ринку готові взяти на себе турботу про долю п'ятиповерхівок. Сьогодні під час Фейсбук Live директор юридичного департаменту Інтергал-Буд Євген Єрмоленко заявив, що, загалом, компанії готові за свій рахунок взятися за знесення старих будинків, почати будівництво нових на їх місці і розселити мешканців у новобудовах.

Відео дня

Девелоперам потрібна земля під проекти. А вона в столиці в дефіциті. Є два перспективні варіанти – освоєння колишніх промислових зон і будівництво на місці старого житлового фонду.

За даними Держстату, в Україні в аварійному стані перебувають 59,2 тисячі житлових будинків. В них живе 89,7 тис. осіб.

У Києві, станом на 2016 р., з 11,4 тисяч багатоповерхівок до групи аварійних і старих увійшов 101 об'єкт.

Знесення хрущовок і будівництво нових ЖК з використанням сучасних матеріалів з урахуванням енергоефективних технологій можуть відкрити друге дихання будівельної галузі столиці.

Перспектива приваблива. По-перше, це суттєво змінює вигляд міста. Ані тобі старих, зношених будівель, які псують зовнішній вигляд і створюють додаткові незручності для мешканців. Ані питань із захмарною «комуналкою» і необхідністю проводити заходи з енергозбереження всім будинком – утеплювати підвал, ставити на прольотах нові вікна тощо. Сучасні технології будівництва дозволяють економити за рахунок утеплення будівлі, встановлення якісних склопакетів і вхідних дверей у під'їздах.

Від такої ідеалістичної ситуації виграють всі. Мешканці отримують квартиру в новобудові в межах столиці, можливо, навіть на місці свого старого будинку. А забудовник, який зводить на місці хрущовки 10-20-поверхову будівлю, має всі шанси заробити на продажу 50-60% квартир, що залишилися.

У столиці кілька тисяч хрущовок, але знести їх не так просто. По-перше, не дозволяє законодавство. Місцева влада боїться недобудов, жителі тримаються за свої, нехай і старі, кровні квадратні метри.

Забудовнику дуже важко заручитися юридичною підтримкою перших і переконати в доцільності нового проекту других.

Хоча в Європі подібна практика активно розвивається з початку 2000-х. Наприклад, у Фінляндії під знесення пішов цілий квартал старих довоєнних будинків. Жителів через якийсь час переселили у нові, комфортабельні та з урахуванням архітектурних новинок.

Будинки перших масових серій своє віджили, термін їх експлуатації добігає кінця. Багато комунікацій настільки зношені, що про гарячу воду мешканці не згадують вже кілька років.

І тим не менше нікуди виїжджати зі своєї приватизованої гостинки в 30 кв. м не збираються. Тому що не хочуть приєднатися до 25 тис. ошуканих вкладників, які довірилися забудовникам і вклали гроші в 500 київських недобудов і довгобудів.

Потрібні гарантії. Саме для цього до питання про долю хрущовок повинна підключитися міська влада.

Вони перші зацікавлені, щоб забудовники за свій рахунок знесли недовговічні панельні хрущовки і перетворили доведені до ручки будинки в нові ЖК з якісною архітектурою і зручною соціально-побутовою інфраструктурою. Тим самим вирішивши житлове питання не тільки сотні сімей цього будинку, але й інших.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X