Що промисловці очікують від Нацбанку

29 березня 2018, 18:00

З точки зору економічної практики і теорії, Нацбанку треба боротися за зниження облікової ставки.

Це дуже важливо. Тому що в такому стані економіки, як наша, потрібно створення нових підприємств і розширення діючих. В Україні слабкий корпоративний сектор і доступ до фінансів грає велику роль. Тому як правило в таких ситуаціях зниження облікової ставки завжди сприяє розвитку виробництва. У нас же облікова ставка останні два рази лише підвищувалась. Тобто ресурси дорогі.

Відео дня

Бізнес говорить про те, що фінансові ресурси дорогі і до них дуже важкий доступ. Можна брати зовнішні ресурси, але ними можуть перекредитовуватись тільки великі компанії. Вони можуть собі це дозволити, а от малий і середній бізнес не може. Тому для малого та середнього бізнесу дуже важливо мати внутрішній грошовий ресурс, а він дорогий.

Якщо держава хоче структурних змін і розвитку промисловості, обов'язково треба розробити блок політики від Національного банку по зниженню відсоткової ставки та по зниженню вартості грошей.

До цього така політика не проводилася і зараз не проводиться. У нас банк взагалі відсторонений від політики економічного розвитку країни. У Нацбанка має бути мета і зобов’язання – це сприяння створенню робочих місць в країні. Ми ж бачимо, що люди зараз виїжджають з України.

Нацбанк має свою мету – це таргетування інфляції, облікова ставка і курсові співвідношення. Але у нього немає зобов’язання бути задіяним у процес створення робочих місць в країні. І це велика помилка. Її треба міняти. Тобто політика Національного банку має сприяти розвитку нашого виробничого потенціалу, особливо переробної промисловості.

У функцію Центробанків входить процес створення робочих місць. Наприклад, в США та Польщі така задача стоїть перед їх центробанками. Почитайте останні заяви керівника Нацбанку Польщі. Наші заяви і їхні заяви. Два банки – два полюси. Голова Нацбанку Польщі говорить, що їм для економічного зростання потрібно 5 мільйонів працівників, і вони розраховують на Україну. Він розуміє, що без економічного зростання, експорту вони ніколи не досягнуть своїх показників по інфляції.

Тому повинна бути об’єктивна вимога до Національного банку: він повинен бути задіяний у розвитку виробничого потенціалу країни. Створення робочих місць має бути прямо записано в місію і функції Національного банку.

І ще один момент – це претензії до цих курсових гойдалок. Це ж неприпустимо. Було 29 грн за долар, а стало 26 грн. Це дуже багато.

Важко займатися експортом та імпортом, коли у тебе такі високі курсові ризики. $100 ви продасте і 300 гривень ціна питання. А що говорити на крупних транзакціях? Потрібно щоб НБУ дав якийсь план і гарантії, що цю курсову різницю можна згладити. Для цього треба активніше пускати резерви Нацбанку в політику утримання якогось передбачуваного курсу. Цього також немає. І на фоні цього всі претензії не персонально до Смолія, а до установи НБУ. Промисловці повинні це вимагати від Національного банку та пана Смолія.

poster
Дайджест NV Преміум
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Смолій нічого нового не сказав. Банки закривати він не буде. Але він був правою рукою Гонтарєвої. Він не запропонував нічого нового у плані зміни парадигми, в якій існує цей банк. Я прекрасно розумію, що ніколи банк не досягне гарних показників при слабкій промисловості, товарному виробництві, при слабкому експорті, торговому сальдо, робочих місцях і так далі.

Показати ще новини
X