Що приховує в собі монетизація субсидій

23 січня 2018, 17:18

Наказ Міністерства фінансів про монетизацію субсидій на рівні підприємств-постачальників енергоносіїв і житлово-комунальних послуг набув чинності.

Монетизація субсидій – це механізм допомоги людям – споживачам. Наприклад, треба людині лікуватися. Одна справа, якщо хворому дають гроші на ліки. Він бере гроші і купує собі ліки, які потрібні. Зовсім інша справа, коли гроші дають не людині, а перераховують в лікарню, яка видає йому три таблетки аспірину в місяць. Ось, як працює система субсидій в Україні.

Відео дня

З приводу монетизації субсидій, то Мінфін не запропонував жодних інновацій. Це не більше, ніж піар хід, це не монетизація. Грошей там живих немає взагалі. Якісь рахунки, на які людина не впливає. Люди не можуть ні покласти кошти на цей рахунок, ні зняти. Тобто це ситуація, в якій споживач є пасивним.

Монетизувати без людей – це нерозумно. Тому ніякої мети не досягнуто і субсидіарний інструмент абсолютно не відповідає тим механізмам субсидій, які працюють в інших цивілізованих країнах.

Тут же відбулася зміна правил прогонки грошей, взаємозаліків між підприємствами, задіяними в цьому ланцюжку.

Якщо подивитися на це з боку підприємств – теплокомуненерго або водоканалів, нічого для них не змінюється, грошей від такої монетизації не додалось. Головна проблема для таких підприємств – це заборгованість держави по субсидіях. Вона не встигає розрахуватися з підприємствами, тому у комунальників накопичуються борги перед енергетиками. Підприємствам налічують штрафи, пеню та інше.

Можливо що заліки між підприємствами будуть проводитися більш оперативно, щомісяця до 24-го числа. Такий підхід зменшить кількість нарахованих штрафів комунальникам. Це і треба було зробити раніше, а не заганяти підприємства в борги.

Зате в зв'язку з усією цією ситуацією, всім підприємствам додасться роботи. Так як комунальні підприємства зобов'язали вести реєстри субсідіантов, хоча це справа держави – створювати такі бази данних.Теперь теплокомуненерго і водоканали повинні по кожному абоненту вести окрему субсидіарну базу. Це велика додаткова бухгалтерія.

Так що немає ніякої монетизації. Мінфін спекулює і піариться, використовуючи розумне слово, користуючись тим, що люди нічого не розуміють. Це ті ж заліки, все те ж саме.

Показати ще новини
Радіо НВ
X