Що потрібно поліпшити в державних закупівлях

7 лютого 2018, 20:00

Державні закупівлі відіграють важливу роль у забезпеченні життєдіяльності держави. Правильна організація цього процесу – запорука успіху й процвітання країни.

Саме тому, питання організації та контролю здійснення закупівель залишається дуже актуальним і вимагає граничної уваги.

З упевненістю можна констатувати, що з моменту запуску такого важливого проекту як ProZorro, проведення закупівель перейшло на новий рівень. Позитивна тенденція була відзначена як на міжнародному рівні, так і всередині самої держави. Однак, з огляду на динамічність розвитку цього ринку, також стрімко зростає число тих, хто хоче обійти встановлені правила гри, отримавши найбільшу вигоду, нехтуючи інтересами суспільства.

Відео дня

Саме тому, для збереження позитивної динаміки розвитку, були прийняті зміни до закону України "Про державні закупівлі", які надають органам контролю і, що важливо, громадськості можливість припиняти негативні тенденції на державні закупівлі.

Головною ідеєю прийнятих змін є можливість органам контролю діяти на випередження, усуваючи можливі порушення до моменту вчинення розтрати бюджетних коштів. Такі нововведення дозволять вибудувати ефективний, прямий діалог між замовником і органом контролю, який буде публікуватися в системі ProZorro. Це дозволить будь-якому громадянинові спостерігати за розвитком і результатами моніторингу. Запропонована система моніторингу буде відігравати важливу превентивну роль. Найбільш позитивний ефект від цього буде помітний при проведенні допорогових закупівель. З моменту ліквідації Комісії з розгляду скарг на порушення, допущені під час таких закупівель, замовники фактично залишалися безкарними, здійснюючи численні порушення. Тому, учасники на допорогових закупівлях були позбавлені можливості захищати свої інтереси.

Також важливою особливістю змін є введення автоматичних індикаторів ризику. Грунтуючись на досвіді проведення великої кількості закупівель, Державною аудиторською службою спільно з Міністерством економічного розвитку і торгівлі будуть розроблені критерії, які дозволять заздалегідь визначити ймовірність порушень у тій чи іншій закупівлі. Розроблені індикатори ризику допоможуть визначити несумлінного замовника, який має намір обмежити конкуренцію або зловживає правом на дискваліфікацію тендерних пропозицій, щоб залишити тільки певних учасників. Але про ефективність цієї системи можна буде судити тільки через деякий час, отримавши перші результати такої роботи.

Але, на жаль, описані зміни спрямовані на посилення контролю тільки одного боку закупівель – замовника. Питання зловживань і порушень з боку учасників залишилося без уваги.

Аналіз великої кількості закупівель говорить про те, що з боку недобросовісних учасників поширеною практикою є зловживання правами. Мета цих учасників – всіляке перешкоджання проведенню закупівлі. На сьогодні замовник абсолютно беззахисний перед зловживанням учасником своїми правами.

Для припинення подібних проявів замовнику слід ввести поняття майнового цензу для учасників. Так, наприклад, якщо ціна закупівлі становить два млн грн, то для участі необхідно надати довідку, яка вказує, що оборот потенційного учасника за останній звітний період був не менш ніж 500 тис. грн. Важливо відзначити, що такі вимоги повинні бути ініційовані законодавцем і закріплені в законі. Якщо такі вимоги про баланс вкаже сам замовник, це буде підставою для звернення в Антимонопольний комітет України з вимогою скасувати такі умови.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Також необхідно внести зміни до порядку подачі скарги в АМКУ. Недобросовісні учасники використовують їх для затягування процедури закупівлі. При цьому, як правило, такі учасники є новоствореними компаніями, які не мають досвіду і не відповідають кваліфікаційним критеріям, встановленим замовником. Для вирішення цієї проблеми можна вказати, що при подачі скарги в АМКУ, учасник зобов'язаний також подати документи, які підтверджують його відповідність кваліфікаційним критеріям замовника. У разі невідповідності кваліфікаційним критеріям такі скарги будуть залишені без розгляду.

У разі, якщо система моніторингу діяльності замовника принесе бажані плоди, такий позитивний досвід стане ефективною базою для реалізації подібної системи і для учасників. Відсіювання учасників, які затягують і блокують проведення тендерів, дозволить поліпшити процес формування ринку державних закупівель у нашій країні.

Показати ще новини
Радіо NV
X