Що порушив Петро Порошенко

4 квітня 2016, 18:02
Оприлюднена нещодавно інформація панамської юридичної компанії з офшорними схемами Президента України Петра Порошенка викликала в суспільстві неоднозначну реакцію

З одного боку, прихильники Президента кажуть, що немає ніяких юридичних порушень, ніхто і нічого не приховує, а використовуються неоднозначності українського антикорупційного законодавства. На їхню думку, президент має право займатися своїм бізнесом, доручивши його третім особам, і це не є порушенням чинного законодавства.

Відео дня

Противники ж прямо вказують на порушення прямих норм ч.3 ст.103 Конституції України, а саме те, що Президент України не може мати іншого представницького мандата, обіймати посаду в органах державної влади або в об'єднаннях громадян, а також займатися іншою оплачуваною або підприємницькою діяльністю або входити до складу керівного органу або наглядової ради підприємства, що має на меті одержання прибутку.

Опустивши моральні аспекти володіння головою держави бізнесом і спроби ухилитися від сплати податків в Україні, а також невиконання ним своїх передвиборчих обіцянок, з оприлюднених документів і декларації глави держави, можна зробити висновок, що президент спробував приховати наявність корпоративних прав на офшорні компанії.

На мій погляд, основною причиною такої поведінки, є небажання продати діючий бізнес. Тому тут навіть не стоїть питання про ухилення від сплати податків.

На сьогодні, згідно з відомостями, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (збережена мова оригіналу), Петро Олексійович Порошенко, перебуваючи на посаді Президента України володіє корпоративними правами декількох десятків підприємств.

Зокрема:

 1. ПАТ «Закритий недиверсифікований корпоративний інвестиційний фонд «Прайм Ессетс Кепітал», код ЄДРПОУ 33549199;
 2. ТОВ «Пісківський завод скловиробів», код ЄДРПОУ 33894121;
 3. ТОВ «Фірма «Екран», код ЄДРПОУ 13668567;
 4. ТОВ «Центрально-Європейська кондитерська фабрика», код ЄДРПОУ 23163839;
 5. Дочірнє підприємство «Кондитерська корпорація «Рошен», код ЄДРПОУ 25392188;
 6. ПРАТ «ІНТЕРКОРН», код ЄДРПОУ 32616426;
 7. ТОВ «Продовольча компанія «Зоря Поділля», код ЄДРПОУ 34009446;
 8. ТОВ Агрофірма «Іванківці», код ЄДРПОУ 32571490;
 9. ТОВ «МАС-Агро», код ЄДРПОУ 33372308;
 10. ТОВ Агрофірма «ДНІПРОАГРОЛАН», код ЄДРПОУ 31563604;
 11. ПАТ «Завод «Ленінська кузня», код ЄДРПОУ 14312364;
 12. ТОВ «Укрпромінвест-Агро», код ЄДРПОУ 31953808;
 13. ПАТ «Дніпровський КПК», код ЄДРПОУ 00383372;
 14. ПАТ «Кременчуцька кондитерська фабрика «Рошен», код ЄДРПОУ 00382191;
 15. ТОВ «Укрпромінвест-Трейд», код ЄДРПОУ 31033099;
 16. ПАТ «Вінницька кондитерська фабрика», код ЄДРПОУ 00382013;
 17. ТОВ «Інтерстарч Україна», код ЄДРПОУ 38307757;
 18. ПРАТ «Продовольча компанія «Поділля», код ЄДРПОУ 33143011;
 19. ТОВ «Спортивно-оздоровчий комплекс «МОНІТОР», код ЄДРПОУ 30437959;
 20. ПАТ «Страхова компанія «КРАЇНА», код ЄДРПОУ 20842474.

Цей перелік, на жаль, далеко не вичерпаний. У ряді великих підприємств кінцевими бенефіціарами або власниками істотної участі є близькі родичі Президента та особи, які так чи інакше йому підпорядковані. Це означає, що фактично гарант державного суверенітету порушив присягу і перманентно порушує статтю 103 Конституції України.

Що ж стосується так званого сліпого трасту, то це поняття є тільки в правових системах, заснованих на англосаксонському праві. В інших державах воно відсутнє взагалі, або існує в інших специфічних формах. Зокрема, чинне українське законодавство не передбачає такого поняття, а значить поки відсутні і правові норми, що регулюють процес передачі активів в так званий «сліпий траст».

Стаття 3 Закону України «Про запобігання корупції» відноситься до кола суб'єктів, на яких поширюється дія цього Закону - президента України. У ст. 25 вищенаведеного закону чітко вказано, що гаранту держави забороняється:

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

1) займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю, якщо інше не передбачено Конституцією або законами України;

2) входити до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку (крім випадків, коли особи здійснюють функції з управління акціями (частками, паями), що належать державі або територіальній громаді, та представляють інтереси держави або територіальної громади в раді (спостережній раді), ревізійній комісії господарської організації), якщо інше не передбачено Конституцією або законами України.

Президенту і вже тим більше його юридичним і фінансовим консультантам відомо, що відповідно до приписів ст.36 вищевказаного закону він зобов'язаний був протягом 30 днів після обрання на посаду передати в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права. Цього не сталося, що саме по собі також є порушенням.

Проблема з продажем бізнесу перш за все полягає в зрощенні бізнесу та влади. Попередній Президент і його родичі так само, як і сьогоднішній, показували «унікальні» менеджерські та організаторські здібності. Однак цілий ряд визначень слідчих суддів дають дозвіл на доступ до документів підприємств, розкриття банківської таємниці, демонструють, що все це відбувалося виключно за рахунок бюджетних коштів або адміністративного тиску.

Згідно ст.111 Конституції України Президент України може бути усунений з поста Верховною Радою України в порядку імпічменту у разі вчинення ним державної зради або іншого злочину.

Не варто забувати, що порушення норм Основного закону та чинного законодавства України є злочином, за який передбачено відповідальність.

Однак у зв'язку з відсутністю у слідчих органів юридичної можливості провести належне розслідування, а також закону про тимчасові слідчі комісії Президенту немає чого переживати. У порядку імпічменту його відсторонення є неможливим чисто технічно.

Тому результатом даного оприлюдненого розслідування може бути лише ще більша недовіра до державної влади без будь-яких кримінальних наслідків для самого Президента.

Показати ще новини
Радіо НВ
X