Що необхідно для зростання економіки

29 червня 2016, 12:42
Українська економіка перебуває на дні. І після 20% падіння, яке відбулося в 2014 і 2015 роках, не складно припустити, що воно повинно було б колись закінчитися. Очевидно, що ми рухаємося по траєкторії U, а не по V-траєкторії

І як раз глибина і довжина U внизу викликає низку запитань: наскільки буде пологе, криве або рівне це дно.

Дані, які ми побачили за перший квартал цього року, – ріст 0,1%. Це зовсім незначний ріст і можна говорити про своєрідне «тріпотіння» на дні ями після колосального падіння.

Відео дня

З іншого боку, за прогнозами, світова економіка має зрости на 3%, і наш поїзд зі швидкістю 1-2% відстає від цього рівня. І ця дистанція буде збільшуватися. Тобто, принаймні, в 2016 році Україна не в змозі навіть намагатися доганяти тих, хто попереду. І за фактом виходить, що цей незначний ріст все-одно означає падіння, так як він менше зростання світової економіки.

Причиною такого падіння є цілий ряд факторів. Насамперед, це недружні дії з боку Росії стосовно України. Експорт в Україні формував половину ВВП, а 30% його було орієнтоване на Російську Федерацію. І з 20% загального падіння, близько 12% відбулося через скорочення експорту в РФ.

До того ж український бізнес жив в парадигмі, що світ не розвивається, а експорт відкриває найширші можливості на століття. На жаль, це не так. І ми зіткнулися з падінням цін на товарних ринках, на яких представлена Україна. При падінні цін на метал, хімію і сільськогосподарську продукцію Україна не могла не постраждати. Звичайно буде якась плюсова динаміка на товарних ринках, але принципово це картину не змінить.

Я не вірю в можливість стимулювання внутрішнього попиту в Україні в короткостроковій і середньостроковій перспективі. Але вірю в довгострокову перспективу. Єдина можливість для нормального і швидкого розвитку України – це стимулювання економіки не за рахунок урядових витрат, як пропонують частина експертів і чиновників, а за рахунок стимулювання інвестиційної діяльності. При залученні як внутрішніх, так і зовнішніх інвестицій, можна досягти значно більш високих темпів економічного зростання.

Головне завдання полягає в тому, що українська система координат повинна рухатися на рівні світової за економічним зростанням. А в ідеалі – цей рух має бути більш високошвидкісним. Тоді злиденна країна з ВВП на душу населення в $2 тис. може перетворитися у відносно стабільну. Зростання 5-7% – це те, що може і має показати Україна. Але для цього потрібні серйозні зрушення в структурних реформах і інституціях.

В першу чергу, потрібно створити фіскальний простір, тобто зібрати ті гроші, за допомогою яких можна було б далі стимулювати економіку. А це означає боротьбу з корупцією. За нашими оцінками, минулого року в Україні близько $20 млрд розподілялося через різного роду корупційні канали. Це колосальна сума. І якщо навіть частину цієї суми направити в державний бюджет, то відкриваються серйозні можливості для економіки.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Друге, що необхідно, – закон і порядок. Це те, що шукають як українські, так і іноземні інвестори у будь-якій економіці. І без закону і порядку, без реальної судової реформи, без забезпечення прав власності, прав інвестора і прав бізнесмена, очікувати прориву не варто.

Крім того, інвестори звертають увагу на адміністративні бар'єри при веденні бізнесу, які в Україні колосально високі. Без проведення реформи дерегуляції на основі «регуляторної гільйотини», ефекту в економіці домогтися буде вкрай складно, якщо взагалі можливо.

Звичайно, важливі і такі фактори, як макроекономічна стабільність, імідж країни, якість державного управління, яка, на жаль, фактично радянська.

З цими зрушеннями, якість інвестклімату може так швидко змінитися, що зростання, яке може отримати Україна, буде куди більше, ніж скромні 1-2%, розраховані у песимістичному сценарії, про які зараз говорять Нацбанк, Мінекономіки і Мінфін.

Показати ще новини
Радіо NV
X