Що не так з парковками у Києві

30 січня 2019, 19:07

Уявіть, що ви вирішили організувати в столиці парковку, хочете облаштувати її за всіма правилами і купити у міста право розпоряджатися шматочком землі

Півроку тому була виявлена велика корупційна схема, що позбавляє бюджет Києва колосальних надходжень за паркування в Києві. І яку легко можна реформувати одним рішенням Київради.

Відео дня

Раніше вже вдалося знищити подібну схему у сфері пайових внесків, шляхом переведення всіх розрахунків з ручного управління на повністю автоматизовану систему нарахування та результати вразили. Чиновники повністю втратили можливість вимагати гроші у бізнесу в цій сфері, Київ злетів в міжнародному рейтингу Doing Business на 105 пунктів у сфері будівництва і цим підняв на чотири пункти в рейтингу всю Україну. І кількість договорів на оплату пайових внесків збільшилися приблизно в два рази. Як з'ясувалося, бізнес цілком справно платить відрахування, коли паралельно з ними не повинен платити ще й хабарі.

Натхненні результатом, ми підготували проект реформи вкрай болючої для Києва теми парковок. Теми, ситуація в якій може бути описана хіба що як "бєспрєдєл лихих дев'яностих".

Уявіть, що ви вирішили організувати в Києві парковку, хочете облаштувати її за всіма правилами, купити у міста право розпоряджатися шматочком землі саме так, заробляти на цьому гроші і платити місту податки. Може, ви просто бачите себе в цьому бізнесі, а може – у вас поруч з цією ділянкою є, наприклад, салон краси і ви хочете дати можливість відвідувачам припаркувати машину на час відвідування салону.

Для того щоб свавілля в цій сфері припинилося, досить одного простого рішення Київради

Ви приходите в КП "Транспарксервіс" (комунальне підприємство, яке від імені киян управляє процесами в сфері парковок), повідомляєте їм про таке бажання. З цього моменту ви вступили в гру в наперстки. Спочатку виявляється, що відкрито і публічно торгуватися за цей майданчик ви не можете, а на цю ділянку землі ось буквально вчора був підписаний так званий "попередній договір" з якимись людьми. Ну випадково так співпало за часом. Імена цих людей, і що найголовніше – суми, які вони платять місту, засекречені, причому від усіх взагалі. Ні кияни, ні депутати Київради цю інформацію отримати не можуть, оскільки в минулому році внутрішнім наказом по підприємству всі ці дані оголошені комерційною таємницею. Ви питаєте КП – що якщо я готовий платити місту за право створити тут парковку в 10 разів більше? Тоді вам відповідають, що в теорії це було б прекрасно і можливо, коли цей майданчик буде внесено в офіційний список парковок Києва, у вас буде можливість поторгуватися за нього на торгах ProZorro. Але це тільки якщо невідомі люди, які підписали попередній договір на невідому суму, самі від нього відмовляться. А якщо не відмовляться – ніякого ProZorro не буде, оскільки у невідомих людей тепер є переважне право на укладення основного договору і те, що ви готові платити місту більше, на це ніяк не впливає. Але ви не хвилюйтеся, кажуть вам в КП, попередній договір не дає невідомим людям прав на організацію паркування, тільки право укласти основний договір першими, коли парковку внесуть в офіційний список.

У найближчі день-два на цій ділянці землі з'являться шлагбаум, будка і охоронець. Які теоретично права там знаходитися не мають, а на практиці знаходяться. І якщо ви викличете туди поліцію, вона просто поїде без претензій і штрафів, після того як побачить той самий попередній договір. Ще через кілька днів вам можуть зателефонувати невідомі люди і запропонувати заплатити їм за те, щоб вони поступилися вам майданчиком. Краще готівкою.

З юридичної точки зору все це абсолютний абсурд. "Попередні договори" просто не мають права на існування, оскільки укладенням такого договору голова КП фактично гарантує таким собі людям, що Київрада проголосує за включення цього майданчика в офіційний список київських парковок, чого він гарантувати не має ніякого права. І, зрозуміло, ні про яке збільшення доходів до бюджету Києва і, вибачте, doing business при такому підході не може бути й мови – невідомі люди зі своїм попереднім договором виявляються сильнішими будь-якого конкурента, оскільки КП фактично захищає їх від будь-якої конкуренції в принципі.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Для того щоб свавілля в цій сфері припинилося, досить одного простого рішення Київради: зобов'язати КП "Транспарксервіс" продавати право облаштування і експлуатації парковок виключно через систему ProZorro, а всі попередні договори розірвати і більше їх не укладати. Коли цей проект обговорювався, всі погодилися з тим, що це рішення очевидне, воно гарантовано дасть результат, не вимагає ніяких спеціальних витрат і є 100% антикорупційним, оскільки переводить прийняття рішень з ручного управління на автоматизоване і публічне. Але не все так просто.

Незважаючи на всі дебати комісії з приводу реформи, проект все-таки виноситься на найближчу сесію Київради. Але ось сюрприз – в розкладі стоїть і інше рішення під промовистою назвою в стилі епохи Черновецького "Про деякі питання есплуатації майданчиків для платного паркування у місті Києві".

Сенс його ось у чому. Депутатам пропонується проголосувати за те, щоб парковки в оренду передавав виключно Транспарксервіс через систему (ви не повірите!) Транспарксервісу, Транспарксервіс був зобов'язаний публікувати у відкритому доступі список доступних місць для організації парковок, а такими місцями вважалися тільки ті ділянки, договори за якими не захотіли продовжувати самі орендарі. Тобто, альтернативний проект рішення пропонує нічого не змінювати взагалі.

Ймовірно суми, які недоотримує бюджет, досить великі, щоб ризикнути заради них і посадами і репутацією. Але нічого не вийде без підтримки більшості, за наявності громадянського контролю і уваги журналістів. Цей контроль і увага зараз як ніколи важливі.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Показати ще новини
Радіо NV
X