Що заважає потрапити до топ-50 Doing Business?

8 квітня 2016, 13:33
З січня цього року Рада не розглянула жодного законопроекту, спрямованого на поліпшення бізнес-клімату, тому надія на прогрес у рейтингу Doing Business тане з кожним днем

В кінці жовтня 2016 року прем'єр-міністр та міністр економіки України знову опиняться в гарячому кріслі: їм доведеться відповідати перед громадськістю за місце України у черговому щорічному рейтингу країн за легкістю ведення бізнесу Doing Business 2017, який публікує Світовий Банк.

Відео дня

На цей рейтинг пильно дивиться світова бізнес-спільнота, адже він оцінює регуляторне середовище – один з основних критеріїв інвестиційної привабливості тієї чи іншої країни.

Як ви, напевно, пам'ятаєте, у рейтингу Doing Business-2016, опублікованому 27 жовтня 2015 року, Україна зайняла 83-е місце серед 189 країн, опинившись в середині списку поруч з Фіджі та Брунеєм.

Але важлива не тільки позиція в рейтингу, але і його динаміка. Ми ростемо, і це плюс, але цього занадто мало, щоб звернути увагу інвесторів і змінити їх негативне сприйняття нашої країни. Ми хоч і просуваємося вгору, але недостатньо швидко.

Прогрес в рейтингу Doing Business – один з ключових індикаторів, за яким іноземні інвестори та бізнесмени оцінюють ефективність роботи українського уряду і результат проведених реформ. Рейтинг враховує не лише зміни законів "на папері" - фахівці Світового банку щорічно перевіряють, чи є практичні поліпшення для бізнесу в кожній із сфер, які охоплює рейтинг, і покращується бізнес-клімат насправді.

Спільно зі створеним нами Офісом ефективного регулювання (BRDO) ми зосередилися на найболючіших проблемах бізнесу, щоб радикально переламати ситуацію, поліпшити інвестиційний клімат і прибрати ключові больові точки, які заважають бізнесу. В результаті цієї роботи ми створили, а Кабінет міністрів 16 грудня 2015 року затвердив Дорожню карту, виконання якої за рік приведе Україну до топ-50, а за 2 роки - у топ-20 країн за легкістю ведення бізнесу.

З 189 країн, ми знаходимося нижче середнього за такими категоріям: врегулювання неплатоспроможності - 141 місце, дозволу на будівництво - 140 місце, підключення до електромереж - 137 місце, міжнародна торгівля - 109 місце і сплата податків - 107 місце. Дуже складно створювати бізнес, не кажучи вже про те, щоб конкурувати за інвестиції з іншими країнами, коли в Україні на сплату податків доведеться витратити 350 годин, в той час, як у країні-лідері Катарі - всього 41 година; процедура банкрутства займає 3 роки, коли, наприклад, у Фінляндії – менше року, а дозволи на будівництво обходяться в 15% від вартості самого будівництва, коли в Сінгапурі це всього 3%.

Візьмемо давно наболілу тему підключення до енергомереж. Україна посідає за цим показником 137-ме місце. У країні-лідері – Республіці Кореї – процес підключення займає 18 днів. В Україні – 263 дня, випереджаючи лише Бангладеш, Мадагаскар, Південний Судан, Гвінея-Бесау та Ліберії. І не тому, що в Україні фізично не вистачає електромереж – вся справа в складних, неефективних, забюрократизованих і корумпованих процесах.

З грудня 2015 року у нас є затверджений покроковий план змін, щоб досягти висоти топ-50 рейтингу вже в цьому році, але дата "відсічення" нового рейтингу - 1 червня - вже дуже близька.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

У минулому році вдалося просунути закони, які забезпечать зростання у рейтингу на 13 позицій - захист прав міноритарних акціонерів, спрощення реєстрації власності, спрощення процедур міжнародної торгівлі, але до 1 червня потрібно впровадити реформи, які піднімуть нас ще як мінімум на 20 позицій до бажаного п'ятдесятого місця. На жаль, востаннє законопроекти з економічними реформами розглядалися в парламенті чотири місяці тому.

Сьогодні у Верховній Раді лежить – ні багато, ні мало – "всього" 12 готових законопроектів про спрощення підключення до електромереж, що підкине Україну на 11 позицій вгору в загальному рейтингу, а час підключення до електромереж скоротиться в 7 разів; про спрощення процедур банкрутства (повинні дати 10 місць у рейтингу), про скасування пайового внеску (7 місць вгору), про медіацію (1 місце), виконавче провадження (1 місце), та інші.

У разі прийняття готових законопроектів і до того ж виконання всіх запланованих на цей рік 23 кроків, ми зможемо опинитися в рейтингу не в компанії Тринідаду і Тобаго чи Гватемали, як зараз, а поряд з Ізраїлем та Угорщиною. Виконання всіх 43 пунктів програми поставить Україну в групу лідерів разом з Канадою і Німеччиною.

Кажучи прямо, у Верховної Ради залишилося 9 повноцінних пленарних днів, щоб прийняти необхідні зміни в законодавство. Але, враховуючи, що з січня цього року Рада не розглянула жодного законопроекту, спрямованого на поліпшення бізнес-клімату, надія на успіх тане з кожним днем.

Керівництву Верховної Ради неодноразово пропонувалося проводити тематичні економічні дні в парламенті, щоб дати можливість депутатам зосередитися на цій тематиці, не відволікаючись на політичні чвари. І перша ластівка була – в листопаді одного дня ВР проголосувала 10 важливих законів, спрямованих на дерегуляцію, реформи держпідприємств і залучення інвесторів. На жаль, цей успіх повторити не вдалося: всі заплановані тематичні економічні дні переносилися і розмивалися іншими законопроектами. Останнього разу "День економічного розвитку" у Парламенті не пройшов 31 березня.

Через півроку Світовий банк знову оприлюднить черговий рейтинг. Де в ньому буде Україна?

За даними Світового банку, країни, що потрапляють в 10-ку рейтингу Doing Business, отримують в 50 разів більше прямих іноземних інвестицій, що перебувають в останній десятці рейтингу. А це – саме те, чого потребує Україна. Це робочі місця, розвиток експорту, модернізація виробництва та нові управлінські технології. Ми розраховували залучити в Україну в цьому році $5 млрд прямих інвестицій. Минулого тридцятого березня бізнес форум Нідерланди-Україна підтвердив зацікавленість міжнародних компаній у будівництві виробничих потужностей в Україні, але від тих рішень, які приймаються зараз, залежить, чи дійсно інвестор повірить в нашу країну.

Економічні реформи зараз відійшли на другий план. Затримки та труднощі з прийняттям таких законів показують, що ми приділяємо економіці недостатньо уваги. Якщо ми серйозно налаштовані на економічні реформи та створення в країні привабливого інвестклімату - а цього вимагають не тільки міжнародні партнери, але в першу чергу - народ України, то економічні закони повинні отримати перший пріоритет.

До 1 червня залишилося 9 пленарних днів і жоден з них не можна провести даремно.

Показати ще новини
Радіо НВ
X