Що може загрожувати за несплату податків

12 березня 2018, 12:00

Притягнення до кримінальної відповідальності, а ще частіше – загроза притягнення за статтею 212 кримінального кодексу України за ухилення від сплати податків є однією з найбільш "ходових" статей в господарської діяльності.

У зоні ризику 212-й перебувають посадові особи, незалежно від форми власності підприємства або організації, ФОПи, а також будь-які інші особи, зобов'язані сплачувати податки.

Відео дня

До посадових осіб в цьому випадку відносяться ті, хто займає керівну посаду і має повноваження приймати рішення, що стосуються грошових коштів, колективу, майна. Отже, керівники та бухгалтери юридичних осіб, їх структурних підрозділів, а також особи, які пов'язані зі сплатою податків (тимчасово виконуючі обов'язки, особи, які діють на підставі довіреності тощо) в очах слідчих органів потенційні злочинці за 212 статтею кримінального кодексу України. Але цим список причетних до злочину осіб може не обмежуватися. В Єдиному реєстрі судових рішень можна без зусиль знайти вироки, в яких слідчим органам вдалося довести, що в ухиленні від сплати податків задіяні так звані співучасники. Наприклад, дії працівника підприємства, який за дорученням керівництва вніс в документи податкового обліку і звіту завідомо неправдиві відомості можуть бути кваліфіковані як пособництво в ухиленні від сплати податків. Складнішою є ситуація з фактичними керівниками юридичної особи, коли, наприклад, власник бізнесу дає доручення директору усіма можливими способами "мінімізувати" податкове навантаження. Такі дії найчастіше носять ознаки підбурювання, що також є кримінальним злочином.

Підставою для притягнення до кримінальної відповідальності за 212 статтею кримінального кодексу України є саме ухилення від сплати податків, здійснене умисно. Довести або спростувати навмисність таких дій можна за допомогою документів, якими оформлені господарські операції, а також показань посадових осіб, співробітників юридичної особи, його контрагентів. Від того, як будуть оформлені ці документи і які свідчення будуть дані, залежить результат кримінального переслідування. Важливу роль відіграє умисний характер у здійсненні таких дій, оскільки несплата податків, що сталася з необережності, виключає їх кваліфікацію за 212 статтею. Але в такому випадку у відповідних органів з'являється можливість "провести" скоєне за статтею 367 кримінального кодексу України, якою передбачено відповідальність за службову недбалість.

Кримінальна відповідальність за 212-ю може настати, якщо несплата податків спричинила фактичне ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у значних, великих або особливо великих розмірах.

Для обчислення цих сум є примітка до статті, в якій зазначено, що за основу їх розрахунку взято неоподатковуваний мінімум доходів громадян. У Податковому кодексі неоподатковуваний мінімум, в частині кваліфікації кримінальних правопорушень, встановлений на рівні 50% від розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, на цей момент це 881 грн (з 01.01.18 до 30.04.18 неоподатковуваний мінімум доходів громадян - 1 762 грн/міс.).

З огляду на це, мінімальна сума несплачених податків в значному розмірі дорівнює 881 тис. грн, у великому - 2,64 млн грн і в особливо великому розмірі - 4,4 млн грн.

Якщо ж сума несплачених податків менше значного розміру, то "винуватця" можна притягти не до кримінальної, а до адміністративної відповідальності.

Якщо ж факт несплати податків, з тих чи інших причин, мав місце, то й у цьому випадку ще можна уникнути кримінального покарання. Для цього тому, хто "ухиляється", потрібно сплатити несплачені раніше податки, збори або обов'язкові платежі, а також відшкодувати збитки, завдані державі їх несвоєчасною сплатою (покрити фінансові санкції, оплатити пеню).

Залежно від умов порушення сплати податків, на їх платника (стаття 126 Податкового кодексу) може бути накладено штраф у розмірі 10% - 20% від суми податкового боргу. Пеня нараховується за кожний календарний день прострочення, включно з днем погашення, з розрахунку 120% річних облікової ставки НБУ.

Практично кожен документ, що відноситься до господарської діяльності підприємства, може стати вирішальним. Донарахування податкових зобов'язань з боку фіскальних органів підвищує ймовірність притягнення надалі до кримінальної відповідальності. Про це потрібно завжди пам'ятати і всі відповідні документи завчасно оформляти й оцінювати на предмет свого захисту.

Показати ще новини
Радіо НВ
X