Що дасть Україні угода з Ізраїлем

22 січня 2019, 15:16

Вчора в рамках офіційного візиту президента Порошенка до Єрусалима уряди України та Ізраїлю підписали Угоду про вільну торгівлю

Це подія, до якої ми йшли п'ять років та провели 7 раундів переговорів, більшість з яких припали на 2016-2018 роки. Переговори завершилися торік у березні, подальші юридичні процедури тривали до листопада 2018 року, коли Кабмін схвалив остаточний текст Угоди.

Відео дня

Ізраїль був і залишається одним з ключових торговельних партнерів України та посідає 7 місце у ТОП-20 переліку перспективних ринків для експорту української продукції.

Двостороння торгівля з Ізраїлем уже демонструє позитивну динаміку і за неповних три роки з 2016-го до листопада 2018-го обсяг двосторонньої торгівлі товарами склав майже $2,2 млрд. Позитивне сальдо (товари) на користь України у 2016 році склало понад $300 млн, у 2017 році – перевищило $430 млн й далі зростає. Торгівля послугами теж має позитивний тренд: ось уже три роки в середньому складає близько $200 млн на рік. З цього обсягу 90% припадає саме на український експорт до Ізраїлю.

Разом з тим Ізраїль – це досить закритий ринок з високими ставками ввізного мита, зокрема для сільськогосподарської продукції, яке за окремими товарними позиціями перевищує 280% (наприклад для певних видів м'ясної продукції).

Угодою про вільну торгівлю уряд під головуванням Володимира Гройсмана встановив довготермінові правила та орієнтири для бізнесу, але передусім – це угода для громадян.

Двостороння торгівля з Ізраїлем уже демонструє позитивну динаміку

І, як підкреслив президент Порошенко, Угода допоможе зробити життя людей в наших країнах краще, тому що це дозволить зробити товари наших країн дешевшими: українські товари – в Ізраїлі, ізраїльські товари – в Україні.

Уже зараз інтерес ізраїльських споживачів до української продукції очевидний: Україна наростила свій експорт до Ізраїлю і навіть розширила лінійку продукції, яку постачає. Так, за 11 місяців 2018 року в нашому експорті до Ізраїлю з’явилася 251 нова товарна підпозиція, а це додаткові $6,5 млн. З 259 експортних підпозицій лише за 2018 рік по деяких зростання склало від +25% до +222%.

Ізраїль взагалі традиційно багато імпортує з усього світу, при чому основний торговельний партнер – країни ЄС, звідки надходить понад 41% усього ізраїльського імпорту. За 2017 рік ізраїльський імпорт склав понад $67,5 млрд, тому для українських виробників це можливість збільшити власні обсяги постачання. Важливо, що взаємне відкриття ринків відбуватиметься поетапно протягом 3-5-7 років, що також дозволить бізнесу ефективно підготуватися та якісно опанувати нові можливості вільної торгівлі.

З моменту набрання чинності Угодою, Ізраїль скасує ввізні мита для 9,2% сільськогосподарських товарів та близько 80% промислових товарів з України, а Україна – ввізні мита на 6,8% сільськогосподарської та 70% промислової продукції з Ізраїлю.

З одного боку це сприятиме високотехнологічному інвестиційному імпорту з Ізраїлю для модернізації промислового виробництва в Україні, з іншого боку - український споживач зрадіє скасуванню ввізних мит на ізраїльські анчоуси, горіхи, тропічні фрукти, солодощі, соки з цитрусових тощо. Це дозволить ізраїльським виробникам зменшити вартість цих продуктів при постачанні в українські магазини.

У більш широкому плані Угода про вільну торгівлю з Ізраїлем дозволить застосувати положення Конвенції Пан-Євро-Мед та можливості вільної торгівлі у трикутнику Україна-Ізраїль-ЄС. Це означає, що українські виробники зможуть імпортувати сировину та матеріали з Ізраїлю, переробляти їх в Україні та експортувати з пільговою або нульовою ставкою мита до ЄС. Це створить є додаткові стимули для розміщення виробництва з високою доданою вартістю саме в України. Це означає участь України у формуванні глобальних ланцюжків доданої вартості із залученням Ізраїлю та його можливостей і технологій.

Звісно, підписана Угоди ще має пройти процедури ратифікації у парламентах України та Ізраїлю, але уже зараз підприємцям обох країн слід якнайшвидше придивитися до нових можливостей та розпочати підготовку до роботи у рамках Угоди,щоб сповна скористатися вигодами від її реалізації.

Показати ще новини
Радіо НВ
X