Що дасть Газпрому доступ до німецького газопроводу

1 серпня 2017, 12:36
Днями суд Дюссельдорфа прийняв рішення зняти заборону на доступ російського Газпрому до німецького газопроводу Opal в обхід України

Це рішення було прогнозовано ще тоді, коли подавали позови дві польські компанії – PGNiG і PGNiG set line trading. До них пізніше приєднався НАК Нафтогаз України, а ще пізніше Литва і Латвія.

Відео дня

Тоді питання стояло про те, щоб дозволити використовувати Газпрому лише 50% потужності від 36 млрд куб. м. Весь цей час він використовував цю частину, а заборона була на використання наступних 50%. Зараз ця заборона знята. До цього, за кілька днів, суд Люксембургу скасував попереднє рішення про заморожування використання 50% потужностей газопроводу Opal.

Німецькі регулятори заявляють, що вже до наступного тижня всі процедури повинні бути врегульовані, і до кінця поточного місяця весь обсяг для поставок до Німеччини і Чехії буде повністю доступний до прокачування.

Що стосується газопроводу Opal, то це частина системи Північний потік – 1. І його фактично, за великим рахунком, може використовувати лише Газпром для транспортування свого газу.

Інші компанії і інші оператори туди практично не мають доступу. Тому вони не зможуть працювати на тому полі.

При цьому потрібно розуміти, що цей газопровід можуть використовувати тільки ті компанії, які якось пов'язані з Газпромом. Тому це рішення було більш-менш прогнозовано. Воно було б не таким, якби була інша політична ситуація або було б прийнято виключно політичне рішення.

Зараз це рішення прийнято тільки за рахунок економічних міркувань. Тому Газпром буде активно використовувати цей газопровід.

Що стосується ризиків, то вони на даному етапі менше для України, ніж збільшення і будівництво системи Північний потік – 2. Так як термінали, як частина Північного потоку – 2, вже сьогодні можуть прокачувати близько 60 млрд куб. м. і вони будуть ще збільшені. Наприклад, такі роботи вже ведуться і їх планується завершити до кінця цього року в німецькому місті Грайфсвальд. Ось це, дійсно, буде серйозною проблемою в відборі обсягів газу з української ГТС.

Для нас сьогодні велику небезпеку становить Північний потік – 2. Після цих всіх юридичних невдач з OPALом нам необхідно зосередитися на боротьбі в економічному і політичному плані з Північним потоком – 2.

Показати ще новини
Радіо NV
X