Що дасть бізнесу "єдине вікно" на митниці

16 жовтня 2018, 20:00

Бізнес на митниці відчує покращення у декількох сферах та зможе працювати ефективніше. 

Згідно з прийнятим Верховною Радою законом №2530, всі контролюючі органи на кордоні відтепер зобов’язані працювати через систему «Єдиного вікна».

Зокрема у Митний кодекс було внесено зміни, якими визначаються поняття заходів офіційного контролю. Такими заходами є лише фіто-санітарний, ветеринарно-санітарний і державний контроль щодо дотримання законодавства про харчові продукти. Також для митного оформлення експорту припиняються всі види контролю, що були раніше, зокрема, ветеринарно-санітарний, фіто-санітарний, контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, що прискорить митне оформлення товарів при експорті.

Відео дня

Для імпорту припиняється радіологічний, екологічний та санітарно-епідеміологічний контроль. Функції радіології покладаються на Держприкордонслужбу. Для прикладу, якщо спрацює портальна рамка, через яку буде проїжджати автомобіль, це свідчитиме про знаходження у транспортному засобі забороненого матеріалу. Тому прикордонна служба на цьому етапі залучатиме радіологів. Якщо портальна рамка не спрацювала, вважається, що такий контроль пройдено автоматично. Тобто перевірка буде проводитися непомітно для перевізника.

У разі переміщення через митний кордон відходів, що регулюється Базельською конвенцією, на митницю покладається документальний контроль. Крім того, митниця проводитиме документальний контроль за переміщенням продукції з ГМО, водних біоресурсів, флори та фауни, що регулюється конвенцією CITES, пестицидів і агрохімікатів. Тобто фактично у пункті пропуску залишаються дві посадові особи: митники і прикордонники. Ще раз акцентую увагу, що залишається ветеринарний і фіто-санітарний контроль, тому що є перелік кодів товарів, які підлягатимуть цьому контролю.

Дії всіх служб контролю будуть чітко визначені і регламентовані. Вони повинні будуть у зазначений строк вносити інформацію в систему «єдине вікно» міжнародної торгівлі. А саме, протягом двох годин з моменту пред’явлення товарів на кордоні, митниця або ж залучені фахівці у разі проведення ветеринарного або фіто-санітарного контролю, повинні прийняти рішення про пропуск цих товарів на територію України або ж заборонити пропуск та призначити інспектування. І ці процеси будуть чітко прослідковуватись в інформаційній системі.

Фізично «єдине вікно» – це, так би мовити, інформаційна «шина», яка стане електронним майданчиком для акумулювання всіх дозвільних документів, виданих бізнесу для здійснення зовнішньоекономічної діяльності. Адмініструвати «єдине вікно» буде Державна фіскальна служба.

Тобто мова йде про повну відмову від паперового документообігу. Якщо контролююча служба видає дозвіл, то відомості про це відразу вносяться до системи «єдине вікно». Ця інформація одразу буде доступна митникам для перегляду і прийняття рішень, а також всім іншим контролюючим органам. Більше ніхто не має права вимагати у підприємців паперові документи.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Закон передбачає перехідний період у три місяці. За цей час виконавчій владі потрібно привести всі нормативно-правові акти у відповідність до прийнятих норм. Якщо по місцю проходження контролю на митниці у підприємця виникнуть проблеми і митник буде вимагати паперові документи, то у ДФС працює сервіс «Пульс», куди, зателефонувавши за номером 0800-501-007, можна повідомити про протиправні дії посадовців. На скаргу відреагують, залучать провідних спеціалістів і ситуація буде врегульована. Профільні митні департаменти слідкують за введенням в дію цього закону і за процесами, які відбуваються на митниці.

Показати ще новини
Радіо NV
X