Що дає обмін податковою інформацією?

20 травня 2016, 12:58

29 жовтня 2014 року, 51 країна, 39 з яких були представлені на рівні міністрів, підписала Багатосторонню угоду компетентних органів про автоматичний обмін інформацією на підставі статті 6 Конвенції (далі - Угода). України серед країн, що підписали цю Угоду не було. Зараз це Угода налічує вже понад 80 підписантів.

Відео дня

Ця Угода являє собою багатостороння рамкова угода на підставі статті 6 Конвенції з подальшим двостороннім обміном повідомленнями між підписалися країнами, необхідним для його вступу в силу. Країни подають такі повідомлення в Секретаріат Координаційної органу за Конвенцією (ОЕСР), після чого обмін інформацією набуває чинності між юрисдикціями. Важливо, що обидві юрисдикції повинні вказати один одного у повідомленнях для того, щоб обмін працював в обидві сторони.

Передбачається, що обмін може бути не взаємним, тобто цілком допускається ситуація, коли та чи інша юрисдикція або тільки віддає інформацію, або тільки отримує її. Правила процедури все ще перебувають у розробці, в тому числі порядок і послідовність таких повідомлень.

1 Міжнародні договори про уникнення подвійного оподаткування.

Стандартно, обмін інформацією на підставі таких міжнародних договорів може бути впроваджений на підставі статті 26 (Обмін інформацією). Однак, варто зазначити, що не всі договори підходять для подальшого впровадження на їх підставі АОНИ - наприклад, договору України про уникнення подвійного оподаткування, укладені з Сінгапуром, Латвією, ОАЕ (є великими банківськими та фінансовими центрами) і Люксембургом. У той же час на підставі договорів з Грузією, Македонією та Індонезією між ними та Україною можна налагодити автоматичний обмін.

2 Угоди про обмін податковою інформацією

ОЕСР рекомендує вибирати такий шлях у виняткових випадках, коли неможливо використовувати Конвенцію або договори про уникнення подвійного оподаткування. Необхідно зазначити, що у більшості країн таких договорів максимум 30. В України таких угод немає взагалі.

Висновки

1 По-перше, для реального приєднання до обміну необхідно пройти непростий шлях і величезний обсяг роботи в законодавчому, інфраструктурному і технічному відношенні.

2 По-друге, обмін може бути невзаимным. Можлива ситуація, коли та чи інша країна буде тільки віддавати інформацію або отримувати.

Інформація, що підлягає обміну, буде вичерпною. Країна податкового резидентства зможе отримати детальні особисті дані власника рахунку, так і основні фінансові показники.

Підсумки.

А що ж Панама? Отримавши запрошення приєднатися до Багатосторонньої угоди - Панама вирішила <поборотися> за свою офшорну індустрію. На найвищому рівні країна заявила, що АОНИ має відбуватися виключно на підставі двосторонніх угод і повинен бути взаємним.

Реально, потрібні були б десятки років для того, щоб кожна країна обзавелась мережею окремих двосторонніх податкових угод з більш ніж 90 країнами, які на даний момент готові почати впровадження АОНИ, що істотно б затягнуло процес налаштування глобального обміну інформацією. Нагадаємо, у найбільш активних у цьому відношенні держав їх зараз близько 30.

Однак, після недавньої глобальної витоку документів з БВО офісу найбільшого світового реєстратора компаній, яку вже встигли охрестити Панамської, навряд чи ця юрисдикція так завзято захищати себе. Швидше за все, найближчим часом Панама смиренно стане в стрій і заявить про своє бажання впроваджувати АОНИ на умовах ОЕСР. Тим більше, що коментар Генерального секретаря ОЕСР з приводу Панамських паперів був досить ясний - Тепер Панама негайно повинна впровадити міжнародні стандарти прозорості.

Тепер, швидше за все вже ніщо не завадить G20 та ОЕСР на шляху до повної податкової відкритості.Додамо, що після публікації експертного огляду ОЕСР (професійна оцінка готовності юрисдикції до впровадження АОНИ і Стандарту, яка проводиться відповідною спеціальною групою в рамках Глобального Форуму ОЕСР для кожної юрисдикції) по Україні, можна буде оцінити той обсяг роботи, який необхідно виконати нашій країні на її шляху до АОНИ.

Правила гри змінюються. Чи зможе Україна йти в ногу зі світовою громадськістю щодо АОНИ? Побачимо найближчим часом.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X