Що дає нам низький рівень цін у країні

24 квітня 2018, 09:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Нещодавно всесвітня база даних Numbeo опублікувала рейтинг найдешевших країн світу, складений на основі індексу вартості проживання.

Індекс враховує низку факторів, зокрема вартість оренди житла, їжі в недорогих ресторанах, абонемента до спортзалу, проїзду на міському транспорті і комунальних послуг.

Відео дня

3-тє місце серед найдешевших країн світу посіла Україна - дешевші від нас тільки Пакистан і Єгипет. В Європі Україна взяла пальму першості за мінімальною вартістю життя, перевершивши Молдову і Косово. Проте, низький рівень цін і загальна вартість життя мають свої переваги для економіки країни в цілому.

Українське диво і "Східноєвропейські тигри"

Низькі ціни — це перш за все шанс для тих компаній, які мають намір завоювати зовнішні ринки. Саме завдяки девальвації національної валюти свого часу Китай заповнив своїми товарами ринки всіх країн. Це справедливо і для Південної Кореї, яка з країни з річним доходом $72 на душу населення у 1961 році перетворилася на батьківщину всесвітньо відомих компаній - Samsung, Hyundai, KIA та інші. Низькі ціни та низький рівень життя взагалі стимулював експортну політику країни: оскільки внутрішній ринок не міг забезпечити достатнього рівня споживання, підприємства цих країн орієнтувалися на розвинені ринки. Це змусило їх постійно впроваджувати нові технології, поліпшувати якість і розвивати свій продукт.

Низька ціна в доларовому еквіваленті дає перевагу на старті, але ще не є гарантією успіху за кордоном. Щоб повною мірою отримати економічний ефект, українським підприємствам варто перейти від моделі сировинного експорту і використовувати поточну ситуацію для створення якіснішого продукту. "Азіатські тигри" — Гонконг, Тайвань, Сінгапур і Південна Корея — зробили економічне диво завдяки експорту готових, конкурентних товарів, ту саму модель використали Китай і Японія. З усіх цих країн один лише Китай має великі природні поклади корисних копалин і хорошу сировинну базу. Проте, розвиток технологій допоміг цим країнам вийти "із третього світу в перший".

Цим же шляхом може піти і Україна за умови, що у структурі експорту частка сировини буде знижуватися на користь готового продукту. Адже найбільший прибуток отримують експортери, які працюють над додатковою вартістю. Сьогодні, основну частку експортного прибутку приносить аграрний сектор, але навіть там найбільший обсяг постачання і прибутку становить сировина — пшениця, кукурудза, соя. Тому вкрай важливо розвивати як виробництво готової продукції всередині країни, так і рівень експортних кампаній.

Стати "Східноєвропейським тигром" буде непросто, і перш ніж запорожці заповнять американські траси належить пройти довгий і складний шлях. Проте, низькі ціни сьогодні дають нам добру нагоду для старту.

Хороші ціни, погані умови

Низькі ціни в країні - це найкращий час для приходу інвестицій, зоряний час для ринку нерухомості і виходу на український ринок іноземних компаній. Маючи можливість недорого купити або орендувати нерухомість в Україні, інвестори могли б отримати надприбутки, розміщуючи офіси і виробничі потужності в Україні. Така практика вже широко поширена серед глобальних IT-компаній, багато з яких відкрили свої офіси в Україні. Промисловість точно так само отримує інвестиції ззовні - останніми роками в Україні з'явилися заводи компаній Fujikura, Elektrokontakt GmbH, Bader Aunde.

Такі інвестиції залучають у країну необхідний капітал, забезпечують населення роботою з гідними умовами оплати. Але для того щоб залучити їх — мало обіцяти низькі ціни. У 2017 році рейтинг інвестиційної привабливості України за даними Європейської Бізнес Асоціації став найвищим за останні 7 років. Однак той же рейтинг вказує і на велику кількість факторів стримуванн - корупція, затягнута судова і земельна реформи, низький рівень кредитування бізнесу і війна на сході України.

Без помітного прогресу в цих питаннях великі інвестори будуть обходити Україну стороною, а модернізація економіки затягнеться на невизначений час.

3-тє місце в списку найдешевших країн для життя — це не привід для гордості, як і не привід для відчаю. Це - даність, яку ми можемо використати для розвитку нашої країни, користуючись прикладом Китаю, Японії та "Азіатських тигрів".

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X