Що чекає на платників податків у 2018 році

28 грудня 2017, 19:02
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Нас вчергове дезінформували? Бюджет на 2018 рік, який прийняла Верховна Рада кілька тижнів тому, замість обіцяного прем'єром економічного зростання і розвитку може обернутися істотним зростанням витрат, які будуть покриватися за рахунок платників податків.

Звісно, на перший погляд держбюджет загорнутий у красиву "обгортку" важливих фундаментальних реформ. Це і посилення обороноздатності країни (тільки Міноборони і МВС в сумі отримають понад 152 млрд грн), і відродження медицини (бюджет МОЗ у 2018 році становитиме 27 млрд грн), і реформування освіти (Міносвіти отримає 31 млрд грн), а також систем пенсійного забезпечення (бюджет Мінсоцполітики на 2018 рік – 150 млрд грн, з яких 139 – фінансування дефіциту Пенсійного фонду). Приблизно 40 млрд грн буде витрачено на ремонт доріг, а ще 72 млрд грн направлено на ЖКГ-субсидії.

Відео дня

Але нюанс у тому, що Міністерство фінансів у категоричній формі відмовилося від реалізації нового етапу податкової реформи у 2017 році. А це означає, держбюджет-2018 "спроектований" на чинній податковій базі. Але при цьому завдання фіскальних органів – збільшити податкові надходження більше ніж на 20%! Як? Відповідь очевидна: будь-якими способами вишукуючи резерви для поповнення бюджету.

На перший "сюрприз" вже у січні чекає малий і середній бізнес. Через підвищення мінімальної зарплати з 3200 грн до 3723 грн пропорційно зростуть платежі з податку на доходи фізосіб і єдиного соцвнеску для роботодавців за найманих працівників. Зростання мінімалки вдарить і по підприємцях-спрощенцях. Адже єдиний податок, який сплачують підприємці першої і другої груп, прив'язаний до мінімальної зарплати. Від неї ж залежить і той ЄСВ, що сплачують СПДшники. Отож, номінально ставки ПДФО та ЄСВ хоч і не змінилися, реальне фіскальне навантаження зросте приблизно на 16%. А ще роботодавцям варто очікувати збільшення кількості трудових перевірок. Без них точно не обійдеться.

Ще один "подарунок під ялинку" депутати поклали, призупинивши дію механізму блокування ПДВ-накладних (законопроект №6776-д, прийнятий 7 грудня). І начебто потрібно радіти, тому що недосконала система майже півроку викошувала не так схемщиків, як сумлінних платників ПДВ. Але, на жаль, цей захід тимчасовий, і через два місяці блокування буде відновлено.

Звісно, залишається примарна надія, що Кабінет міністрів, який повинен розробити нові критерії припинення ПДВ-накладних, запропонує "м'якший" варіант, ніж той, що діяв з липня 2017 року. Але якщо врахувати, що в бюджеті-2018 передбачено зростання надходжень від ПДВ на 27%, у те, що платникам податків буде дихати легше, віриться дуже мало. Ба більше, існує ризик, що система у підсумку стане практично "ручною". Інакше кажучи, Державна фіскальна служба буде на свій розсуд приймати рішення про зняття блоку з окремих операцій протягом доби з моменту їхнього блокування. Всі інші, хто не потрапив до цього списку "обраних", пройдуть процес розблокування за стандартною процедурою. Через подачу підтверджуючих документів до комісії при ДФС.

Поки зависли надії бізнесу отримати з 2018 року податок на виведений капітал. Його впровадження активно "гальмує" Міністерство фінансів, яке побоюється, що відмова від податку на прибуток призведе до щорічного недоотримання бюджетом 40 млрд грн. І хоча президент Петро Порошенко особисто пообіцяв, що податку на виведений капітал з 2019 року однозначно бути, навіть розробники відповідного законопроекту поки що не дають жодних прогнозів. Занадто сильний опір з боку Мінфіну і частково ДФС, яка не хоче втрачати перевірений часом ефективний важель тиску на бізнес. І на користь того, що податківці не здаються, промовляє закладена в бюджеті-2018 сума надходжень від податку на прибуток у розмірі 82 млрд грн, що на 22% більше, ніж план 2017 року.

У вже згаданому законопроекті №6776-д закладено збільшення акцизів на тютюнові вироби на 11,2% і додатково на 16,7%, що в сумі дасть приріст ставок на 29,7%. Це цілком співвідноситься з тим, що надходження від акцизів у 2018 році повинні майже на 10% перевищити суму акцизного збору, яку отримає бюджет за підсумками цього року. До того ж, в.о. голови ДФС Мирослав Продан неодноразово заявляв, що податківці мають намір посилити боротьбу з контрабандою і контрафактом. І ці заходи, перш за все, стосуються саме підакцизних товарів.

Нововведення чекають і на фізосіб. Головна новина – нові умови безмитного провезення товарів через кордон України. Власноруч тепер можна буде ввезти покупки на суму не більше ніж 50 євро. За умови, що резидент був відсутній за межами нашої країни не більше доби і в'їжджав в Україну частіше одного разу за 72 години. Крім того, кількість посилок, які можна буде безмитно отримати з-за кордону поштою, обмежено трьома на місяць при вартості не більше 150 євро кожна. Отож. якщо є бажання або потреба отоварюватися частіше і на більші суми – доведеться платити мито. Ці вимоги, до речі, теж відгомони війни з контрабандою, яку оголосила ДФС.

Також існує імовірність, що Мінфін і ДФС повернуться до ідеї проведення разового ("нульового") декларування для фізичних осіб. Це головна умова запуску механізму контролю доходів платників податків по їхніх витратах. Від наміру його впровадити влада не відмовилася, тому рано чи пізно, але українців змусять розкрити всі свої заробітки. І не виключено, що це станеться вже в майбутньому році.

Щоравда, плани уряду посилити податковий тиск може зіпсувати МВФ. Головний кредитор України розкритикував бюджет-2018 і заявив, що буде спільно з представниками Кабміну шукати баланс у доходах і витратах. Тому не виключено, що вже на початку 2018 року головний фінансовий документ країни відправлять на повторне голосування. Але при цьому є дуже великі сумніви, що Мінфін і ДФС переглянуть плани і погодяться знизити податкове навантаження.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X